Bugünden Sonra Hava Durumu Nasıl Olacak?

0

“Akıldan büyük nimet, zekadan da ağır yük tanımıyorum” der Necip Fazıl Kısakürek… Herkes aklından memnun olduğuna göre mesele yok.

Cep telefonuma bir arkadaşımdan “Yarın Marmara genelinde, İstanbul’u da kapsayan bir alanda, süper hücreli fırtına ve ceviz büyüklüğünde dolu yağışının meydana gelebileceğini belirten bir mesaj geldi.
Bugün hava durumunu konu edineceğim.

Aslında önemsiz gibi gözükse de (havadan, sudan konuşmak) aslında hayatımızın bağlı olduğu alan. Mesela eğer Türkiye’deki kuraklık daha da artarsa milletçe can çekişeceğiz. Bir tarafta insanlar paraya para katarken, öbür taraf bunların pislikleri yüzünden ya sular altında kalıyor ya da kuraklıktan çöle dönüşüyor. Yağınca da sular sellere evriliyor. İklimler öyle bir karıştı ki, ülkede ekim yapacak alan kalmadı, Senegal’de Afrika’da arazi kiralayıp, dışarıda sebze meyve yetiştirip ülkeye ithal ediyoruz. Bu arada fiyatlar da alıp başını gidiyor.

Sevgili Salih Memecan’ın yıllar yıllar önce Güneydoğu’da yaşanan çatışmaların en hararetli yıllarında çizdiği karikatürdeki gibi; poşulu ve eli kalaşnikoflu adam; “Ne zaman TRT hava durumunda bir spiker: ‘Müjde soğuk hava dalgası Doğu’ya kaydı’ diye pis pis sırıtırsa, işte o zaman terör sorunu yarı yarıya halledilmiş sayılır” diyordu. Bir de Haydar Ergülen’in Cemal Süreya’ya yakındığı gibi “Artık Kars’a şiir gitmiyordu.” Cemal Süreya da ve şairler olmasa belki de hiç gitmeyecekti.

“İnsan gece gündüz fabrikada çalışıyordur, umrunda değildir yağmur. Zaten yağmur, kar yağacağını bilse de giyecek kalın bir şeyi yoktur. Ya da öyle şeyler giyiyordur ki, ne güneşte, ne fırtınada, bana mısın demiyordur. Ama hava durumu yine de günün belirleyicilerindendir!!!”

Televizyon kanallarının son zamanlardaki bültenlerinde genelde 40 dereceden yukarısı halkın panik olmaması için söylenmez. Ancak son yıllarda değişen hava koşullarıyla beraber artık havalar o kadar ısındı ki herhalde utançlarından olsa gerek, çok yüksek rakamları görür olduk bu bültenlerde.

Yunan mitolojisinde hava durumu tanrısı “Atmospherus” büyük büyük dedem olduğundan, bugünlerde havaya yön vermek benim elimde sanırdım. Meğer sistem tersten işliyormuş. Dediğimin tam tersi oluyor. Günlük güneşlik günler geliyor desem de, ortalık sele dönüyor. Tek kişi atmosfere yön veremiyormuş meğer…

Hiç sevemedim seni hava durumu bilesin. Hiç de ilgilenmiyorum ertesi gün havanın nasıl olacağıyla. Bundan böyle de öyle olacak. Havanın nasıl olduğuyla ilgilenmeyeceğim. Hava durumu sunucusu vardı Hülya Uğur. Onun “Havanın durumuna bakmayın. Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun” altın vuruşluk çözümlemesi enfesti.

Standart değerlerin açıklandığı, halbuki bizim bilemediğimiz bazı parametrelerin eklemlenmesi ile oluşan yeni hava durumu için Frankin Hubbard’a sözü bırakıyorum: “Havayı eleştirmeyin; arada bir değişmese, on kişiden dokuzu sohbeti başlatacak konu bulamazdı.”

Velhasıl Orhan Veli merhumun dediği gibi;

GÜZEL HAVALAR
Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz