Bugünkü (22 Aralık 2016) Karlov suikastı haberleri

0

34Hükümetten çarpıcı tespit: 3 olay 1 merkez

Bu olayların arkasında farklı terör örgütleri olmasına karşın, yönlendirenlerin tek merkezden olduğu görüşü ortaya atıldı. Gerekçe ise Türkiye-Rusya ilişkilerine zarar vermek ve Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta aldığı pozisyondan duyulan rahatsızlık olarak sıralandı. Toplantılarda, öncelikli olarak yeni suikast olasılığına karşın, yeni önlemler alındığı bilgisi paylaşıldı.

POLİS HAKKINDA İHBAR İDDİASI
Saldırganın FETÖ’cü olduğu değerlendirmesi yapılırken, operasyonlarda bunun neden ortaya çıkarılamadığı da tartışıldı. Bu kişi hakkında FETÖ’cü olduğu ihbarları geldiği, ancak bazı kişilerin devreye girerek, kendisini kurtardığına ilişkin bilgiler de paylaşıldı. Araştırmaya bu açıdan devam edilmesi istendi. Mağduriyet yaratmamak için uğraşırken, bazı isimlerin gözden kaçmış olabileceği yorumu da yapıldı.

Kaynak: Hürriyet

33Kremlin: Kim olduğunu söylemek için erken

Moskova’da basın toplantısı düzenleyen Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov’a gazeteciler “Türkiye Dışişleri Bakanı, suikastın arkasında FETÖ terör örgütünün durduğunu söyledi. Sizin görüşünüz ne?” sorusuna, “Kremlin Sarayı olarak Büyükelçimize yönelik suikastın kimin tarafından organize edildiğini şimdiden ilan etmenin gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de şu anda Rusya’dan gönderilen uzman ekip çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla oradaki ekibimiz elde ettiği delilleri ortaya koymadan, bir sonuç hükmü vermeden, Başkan Putin’in dediği gibi cinayetin arkasında kimin durduğunu söylemek erken olur” dedi.
Kaynak: Hürriyet

324 haneli şifre

– 17 Aralık günü, kredi kartıyla 250 TL’ye elbise satın aldı.

– 19 Aralık sabahı Demetevler Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden karın ağrısı şikâyetiyle bir günlük rapor aldı.

– Öğleden sonra, taksiyle otele gelip 214 nolu odada suikast için hazırlık yapmaya başladı. Bu odada kıyafetlerini değiştiren Altıntaş, 1 şarjörü silahına takarken 3 şarjörü de ceplerine yerleştirdi. 2-3 saat otelde kalan Altıntaş daha sonra yürüyerek sergi salonuna geçti. Polis kimliğini göstererek içeriye girdi.

– Rus Büyükelçisi Karlov konuşmasına başladıktan sonra saat 19.05’te ilk ateş açıldı.

– Özel harekât mensuplarının gelmesi ve saldırganın teslim olmayacağını bildirmesi üzerine saat 19.27’de çatışma başladı. Saat 19.40’ta Altıntaş hayatını kaybetti. Polisler ateş etmeyi 19.42’te sonlandırdı.

– İlk sağlık ekibi saat 19.49’da sergi salonuna girerek Karlov’a müdahale etmeye başladı.

17-25 ARALIK DEĞİŞİMİ
Altıntaş’a bir günlük rapor veren doktorun dayısının komiser olduğu ve FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alındığı belirlendi. Saldırganın incelenen telefonunda 4 haneli bir şifre saptandı. Altıntaş’ın Emniyetteki bilgisayarında yapılan incelemede ise şüpheli bir site ziyaretinde bulunmadığı belirlendi.
Gülen cemaatine yakın kişilerin referansıyla polis olan Altıntaş’ın, 17-25 Aralık operasyonundan sonra araya mesafe koyarak, başka dini gruplarla iletişime geçtiği iddia edildi. 2012 yılına ait polisliğe giriş sınavına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nun 13 Ağustos 2015’teki raporunda yer alan C.S.’nin “Işık evlerine geliyordu”ifadesi, FETÖ bağlantısının delili olarak değerlendiriliyor. FETÖ ile bağlantı gerekçesiyle koleji kapatılan dayısı Hasan F.’nin yönlendirmesiyle polis olduğu ifade edilen Altıntaş’ın yakın çevresindeki kişilerin darbe girişiminin ardından meslekten atıldığı öne sürüldü.
Altıntaş’ın, geçici görevlendirmeyle gittiği Diyarbakır’dan 16-18 Temmuz’da izin alarak Ankara’ya geldiği de tespit edildi.

Kaynak: Hürriyet

31Suikast takvimi böyle şaştı

RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin soruşturmada polis yeni detaylara ulaştı. Buna göre olayın ardından öldürülen çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş (22), suikast hazırlığı yaptığı 4 yıldızlı oteli 14 Aralık’ta telefonla arayarak 16-17 tarihlerinde rezervasyon yaptırdı. Oteli bir gün sonra tekrar telefonla arayan Altıntaş rezervasyon tarihini 18-19 Aralık olarak değiştirdi.

Altıntaş’ın rezervasyon tarihini değiştirme nedeni incelenirken, bununla ilgili de yeni detaylara ulaşıldı. Buna göre sergiyi düzenleyen Ankaralı Gezginler Grubu, 16 Aralık tarihinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 2 farklı salonda sergi açtı. Altıntaş, 16 Aralık’ta Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne giderek açılan sergileri gezdi. Burada Rusya’yı konu alan serginin ayın 19’unda 2’nci katta bulunan Fikret Mualla salonunda açılacağı bilgisini aldı. Oteldeki rezervasyon tarihini bu nedenle değiştirdiği anlaşıldı. Soruşturma kapsamında sanat merkezindeki tüm güvenlik kamera görüntüleri incelemeye alındı. Altıntaş’ın 16 Aralık tarihindeki görüntüsüne de ulaşıldı. Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki güvenlik görevlilerinin de ifadelerine başvuruldu.

İŞTE O DAVET
Rusya Büyükelçiliği’nden, Karlov’un öldürüldüğü etkinliğin davetiyesi 13 Aralık’ta 15 gazeteci ile 200’e yakın kişiye gönderilmiş. Saldırının yapıldığı Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin davetiyesinde ise sergi tarihi 16-30 Aralık olarak duyurulmuş.

KADIN GÖREVLİYLE KONUŞMA
Altıntaş’ın taksiyle geldiği otelde kaldığı süre içindeki detaylar da belirlendi. Sırt çantasıyla taksiden inen Altıntaş’ı otel girişinde karşılayan görevli ile kaldığı 214 nolu odanın bulunduğu katta görevli kadının ifadeleri alındı. Altıntaş’ın girişte kendisini karşılayan otel görevlisiyle ayaküstü sohbettiği ve “Ankara’nın ayazını çok iyi bilirim” dediği öğrenildi.

Polis, otele giriş yaptıktan sonra sırt çantasıyla getirdiği takım elbisesi ile gömleğini katta görevli kadın çalışana vererek otelin çamaşırhanesinde temizlettirip ütületti.

Rusya Büyükelçiliği’nin ise serginin açılış duyurusunu 13 Aralık günü yaptığı öğrenildi. 15 medya mensubu ile 200’e yakın kişiye gönderilen davetiyede, “Rusya Ankara Büyükelçisi Sn. Andrey Karlov, Pazartesi 19 Aralık 2016 tarihinde saat 18.30’da Çankaya Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya konulu fotoğraf sergisinin açılış kokteyline sizleri davet etmekten şeref duyar” denildi. Suikastın yapıldığı Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin duyurusunda sergiyle ilgili “Ankaralı Gezginler Grubu 11. Geleneksel Fotoğraf Sergisi, 16-30 Aralık 2016” bilgisi yazıldı.
Katilin neden sağ yakalanmadığı tartışılırken, bu konuda da yeni detaylar ortaya çıktı. Altıntaş’a ilk müdahaleyi sanat merkezinin bulunduğu Jonh F. Kennedy Caddesi’nde görevli 2 trafik polisinin yaptığı, “Teslim ol” çağrısının ardından çatışma çıktığı belirlendi. Polislerin ilk müdahalesi saat 19.27’de olurken, saat 19.32’de saldırgana ilk kurşun isabet etti. Kolonları siper alıp çatışan polis, sol ayağına gelen ilk kurşunla yaralanırken, saat 19.34’te şarjör değiştirdi. Çatışma devam ederken özel harekât polislerinin içeriye girdiği ve Altıntaş’ın saat 19.40’ta boynuna aldığı son kurşunla yere yığıldığı belirlendi. Altıntaş’a ayak ve kasıklarından 4, göğsünden 2 kurşun isabet ettiği, öldürücü kurşunun ise boynundan giriş yaptığı kaydedildi.

İDDİA: EL NUSRA ÜSTLENDİ
Bu arada Rus Sputnik sitesinin haberine göre suikastı, adını Fetih el Şam Cephesi olarak değiştiren El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi üstlendi. Fetih el Şam’ın, suikastı, internette bir mektupla üstlendiği yazıldı.

RUS HEYET İNCELEMEDE
KARLOV suikastına ilişkin sürdürülen soruşturmada Rusya’dan gelen heyet dün katilin kaldığı otelde ve sergi salonunda inceleme yaptı. Heyette 2 savcının yanı sıra Rusya’daki metro saldırısında görev yapan bir polis amirinin de bulunduğu belirtildi. Rus yetkililerin, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 şüphelinin ifade işlemine katılacağı da bildirildi.

Kaynak: Hürriyet

30AK Parti Sözcüsü Aktay: Neyi hedefliyorlarsa tam aksi bir durumla karşılaşıyorlar

Aliye ULUSOY/ANKARA(DHA)-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında gündemi değerlendirdi. Yasin Aktay konuşmasında “Neyi hedefliyorlarsa tam aksi bir durumla karşılaşıyorlar. Ülkemizin birbirine daha fazla kenetlenmiş olduğunu hep birlikte gördük. Rusya Federasyonu’na yöneltilen saldırıda da benzer bir manzarayla karşılaştık. Hedeflenen belki de Türkiye ile Rusya’nın arasının bozulması, Hedef sadece Rusya ve Büyükelçisi değildi ” ifadelerini kullandı.

MYK gündemini değerlendiren AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, “Bugün dünya uluslar arası terörizm karşısında ciddi bir tehdit altındadır. Teröre karşı hiç bir standart ayrımı gözetmeksizin, dürüstlükle ve samimiyetle terörizme karşı bir tavır ortaya koymamız gerektiğini çok net bir biçimde ortaya koyan gelişmelerdir bunlar” dedi. Aktay konuşmasını şöyle sürdürdü:” Genel Başkanımızın katılımıyla milletvekillerimizle Anayasa çalışmaları konusunda gerekli istişarelerin gerekli bilgilendirmelerin yapılması üzere sabah bir araya geldik. Bu mutabakat metni Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte yapılmış olduğu için atılacak olan bütün adımlar yine aynı mutabakat aranarak ilerletilecektir. Merkez Karar Yönetim Kurulu gündeminde bugün iç ve dış güvenlik sorunları ele alınmıştır Sayın Başbakanımız tarafından. Bu konudaki son gelişmeler konusunda Kurul üyeleri bilgilendirilmiştir. Beşiktaş saldırısının akabinde Kayseri’de gerçekleşen menfur terör saldırısı neticesinde hayatını kaybeden şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ülkemizin karşı karşıya olduğu terör dalgaları karşısında bizi biraz daha teyakkuz içerisine sokan bir durum oluşturmaktadır. Terörün başka bir gündemi var. Terör sorunuyla Kürt sorunu asla birbirleriyle irtibatlı değil. Bugün dünya uluslar arası terörizm karşısında ciddi bir tehdit altındadır. Teröre karşı hiç bir standart ayrımı gözetmeksizin, dürüstlükle ve samimiyetle terörizme karşı bir tavır ortaya koymamız gerektiğini çok net bir biçimde ortaya koyan gelişmelerdir bunlar.”

“HEDEF SADECE RUSYA VE BÜYÜKELÇİSİ DEĞİLDİ”

AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, Büyükelçi Karlov’un öldürülmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Neyi hedefliyorlarsa tam aksi bir durumla karşılaşıyorlar. Ülkemizin birbirine daha fazla kenetlenmiş olduğunu hep birlikte gördük. Rusya Federasyonu’na yöneltilen saldırıda da benzer bir manzarayla karşılaştık. Hedeflenen belki de Türkiye ile Rusya’nın arasının bozulması, Hedef sadece Rusya ve Büyükelçisi değildi. Hedef aynı zamanda Türkiye ve Rusya ilişkileriydi. Tam tersi bir durum söz konusu oldu. Türkiye’nin emaneti olan bir Büyükelçiye yöneltilen bu saldırı dolayısıyla hem Rusya halkına hem ailesine başsağlığı diliyoruz. Teröristin FETÖ’nün kurumlarında ve FETÖ’nün eğitim süreçlerinden geçmiş birisi olduğunu görmemiz bizi doğrusu çok fazla şaşırtmamıştır.”

“YEDEK MİLLETVEKİLLİĞİ BİR TARTIŞMA KONUSU”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, gazetecilerin “Toplantıda milletvekillerinin anayasa teklifine yönelik bazı eleştirileri uyarıları olduğunu söylemiştiniz. Bu uyarıların özellikle yedek milletvekilliği maddesi ve seçilme yaşının 18’e indirilmesi noktasında geldiği bilgileri var. Doğru mudur? Kurmayların verdiği yanıtlar için ne söyleyebilirsiniz? ” sorusunu şöyle yanıtladı:”18 yaş meselesine ben herhangi bir milletvekilinin uyarı yaptığını duymadım doğrusu. 2002 yılından beri Ak Parti’nin programlarında böyle bir konunun zaten var olduğunu ifade ederek bu konuda zaten gelebilecek eleştirileri önceden cevaplamış oldu. Öyle bir eleştiri yapılmadı. Yedek milletvekilliği konusu bir tartışma konusu tabi. Dünyanın bir çok ülkesinde hatta bütün ülkelerde neredeyse böyle bir uygulama var. Herhangi bir durumda bir boşalma halinde seçime gitmek yerine süreci tamamlamak bir seçim bölgesinin temsilinde eksiklik bırakmamak açısından başvurulan bir uygulama.”

 
Kaynak: Hürriyet

29Erdoğan’dan Karlov suikastıyla ilgili açıklama: FETÖ terör örgütüne mensup, gizlememize gerek yok / Fotoğraflar

Kaynak: Hürriyet

28Erdoğan’dan Karlov suikastıyla ilgili açıklama: FETÖ terör örgütüne mensup, gizlememize gerek yok

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA) – CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmaya ilişkin bilgi vererek, “Bağlantıların öncelikli olanı tamamı ile FETÖ terör örgütüne mensup olduğudur. Bunu gizlememize gerek yok. Yetiştiği yerden tut, iltisaklarına varıncaya kadar bunu gösteriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nişani, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk lideri Nişani ile görüşmesinde, terörle mücadele konusunun ele alındığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa her iki ülkenin milli güvenliği için tehdit oluşturan Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele konusunu görüştük. Bu konudaki bizlere verdiği destek sebebiyle Sayın Nişani’ye tekrar teşekkür ediyorum. Arnavutluk topraklarının Türkiye’ye tehdit teşkil eden unsurlardan eden unsurlardan arındırılması bizim de haklı beklentimizdir. Terörle mücadele ve güvenlik alanında Arnavutluk emniyetiyle verimli bir iş birliği içerisindeyiz. Ülkemiz terörle ve organize suçlarla mücadeledeki tecrübelerini Arnavutluk’la paylaşmaktadır. Bu iş birliğini geliştireceğiz” diye konuştu.

NİŞANİ: RUS BÜYÜKELÇİ’YE YAPILAN SUİKAST KORKAKÇA

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani ise terörle mücadelede iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rus Büyükelçi Karlov’un Ankara’da uğradığı suikastın korkakça bir saldırı olduğunu belirten Nişani, “Ankara’da Rus Büyükelçi’ye yapılan suikast çok korkakça yapılan bir hareket. Arnavutluk bunu şiddetle kınıyor ve Rus makamlarına başsağlığı dilemektedir. 15 Temmuz’da yapılan girişimler, demokratik yollarla seçilen Türk hükümetini yıkmak isteyen girişimlerle ilgili, Sayın Cumhurbaşkanı’na bu darbenin etkilerinin üstesinden gelmek için dayanışma duygularımızı ifade ettik” dedi.

ERDOĞAN’DAN EL BAB AÇIKLAMASI: EL BAB ÖZGÜR SURİYE ORDUSU VE ASKERİMİZ TARAFINDAN KUŞATMA ALTINDA

İki lider, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Fırat Kalkanı Harekatı’nın sürdüğü Suriye’nin El Bab kentinde gelinen son durum sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanı’mızla görüştüm. Şu anda El Bab tamamıyla Özgür Suriye Ordusu ve askerimiz tarafından kuşatma altındadır. DEAŞ artık orada son havliyle her türlü yola başvuruyor. Canlı bomba olarak, el yapımı bombalarla her türlü saldırıyı yapıyor. Bu son kısımda maalesef birkaç şehidimiz oldu, yaralılarımız oldu. Ama artık El Bab’ın Halep’le olan yol hattı tamamıyla Özgür Suriye Ordusu ve askerin kontrolü altında. Temenni ederim ki El Bab çok daha uzamadan tamamıyla düşer. El Bab’ın kendi halkı, kendi insanı, kendi topraklarına yerleşme imkanı bulmuş olur”

KARLOV SUİKASTIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA: FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE MENSUP, GİZLEMEMİZE GEREK YOK

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmanın detayları sorulan Erdoğan, “Bağlantıların öncelikli olanı tamamıyla FETÖ terör örgütüne mensup olduğudur. Bunu gizlememize gerek yok. Yetiştiği yerden tut, iltisaklarına varıncaya kadar bunu gösteriyor. Maalesef, Silahlı Kuvvetleri’mizin içerisinde olduğu gibi polis teşkilatımızın içerisinde de ne yazık ki bu kirli örgüt hala var. Bunların temizlenmesi de devam ediyor, devam edecek. Hassas olmak durumundayız. Bu hassasiyetle devam etmek durumundayız. Onun için Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçisi merhum Karlov’un böyle bir suikasta kurban gidişi gerçekten bizi üzmüştür. 3 yıllık Türkiye’deki görevi esnasında müstesna diplomatlardan biri olarak ben kendisini gördüm, tanıdım. Türkiye’nin içişlerinde hiçbir zaman müdahil olmamış, tam aksine Türkiye-Rusya münasebetlerini daha iyi bir noktaya nasıl taşırım, bunun gayreti içerisinde olmuş bir diplomattı. Bundan dolayı kendisine tekrar rahmet diliyorum” diye yanıt verdi.

‘NİYE CANLI YAKALANMADI?’ ELEŞTİRİLERİNE YANIT: BOMBA MI ÇIKARACAK, ENDİŞESİYLE VURMAK DURUMUNDA KALDI

Rus Büyükelçi Karlov’u öldüren saldırganın, neden canlı yakalanmadığına yönelik eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, “Öbürü tabii, bedelini ödedi. Bazıları spekülasyonlar yapıyor. ‘Niye canlı yakalanmadı da şöyle oldu, böyle oldu’. Canlı yakalamaya çalıştığınız zaman bedel ödendiğinde de İstanbul’da olduğu gibi ne oldu? Bir tanesini canlı yakalayalım dediler, 5 tane polis üzerine gitti. 1 kişi orada 5 polisimizi şehit etti. Bunlar o andaki ruh halidir. O andaki tasarruf halidir. Bu tasarruflarda bazen başarılı olursunuz, bazen başarılı olmayabilirsiniz. Burada da vuran arkadaşımız, kendi elini tekrar öbür tarafa doğru sallayınca buradan bir bomba mı çıkaracak acaba endişesiyle onu orada vurmak durumunda kaldı” dedi.

“YURT DIŞINDAKİ BAĞLANTILARINA YÖNELİK İPUÇLARI VAR”

Andrey Karlov suikastıyla ilgili soruşturmanın Rus heyetle ortaklaşa yürütüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bundan sonraki süreci de Rusya’dan da gelen soruşturma heyetiyle bizim soruşturma heyetimiz birlikte çalışmalarını yürütüyorlar. Birlikte bu çalışmayı yapmak suretiyle temenni ediyorum ki en kısa zamanda bir neticeye varılacak. Bu kişinin yurt dışındaki bağlantıları nelerdir, buna yönelik de bazı ipuçları var. Şu anda Milli İstihbarat Teşkilatı’mız, diğer soruşturma birimlerimiz çalışmaları sürdürüyor. Nihai neticeyi, neticelendikten sonra açıklayacağız”
Kaynak: Hürriyet

Kaynak: Hürriyet

27Cumhurbaşkanı Erdoğan suikast sonrası operasyonda yaşananları anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nişani, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk lideri Nişani ile görüşmesinde, terörle mücadele konusunun ele alındığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa her iki ülkenin milli güvenliği için tehdit oluşturan Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele konusunu görüştük. Bu konudaki bizlere verdiği destek sebebiyle Sayın Nişani’ye tekrar teşekkür ediyorum. Arnavutluk topraklarının Türkiye’ye tehdit teşkil eden unsurlardan eden unsurlardan arındırılması bizim de haklı beklentimizdir. Terörle mücadele ve güvenlik alanında Arnavutluk emniyetiyle verimli bir iş birliği içerisindeyiz. Ülkemiz terörle ve organize suçlarla mücadeledeki tecrübelerini Arnavutluk’la paylaşmaktadır. Bu iş birliğini geliştireceğiz” diye konuştu.

NİŞANİ: SUİKAST KORKAKÇA

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani ise terörle mücadelede iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rus Büyükelçi Karlov’un Ankara’da uğradığı suikastın korkakça bir saldırı olduğunu belirten Nişani, “Ankara’da Rus Büyükelçi’ye yapılan suikast çok korkakça yapılan bir hareket. Arnavutluk bunu şiddetle kınıyor ve Rus makamlarına başsağlığı dilemektedir. 15 Temmuz’da yapılan girişimler, demokratik yollarla seçilen Türk hükümetini yıkmak isteyen girişimlerle ilgili, Sayın Cumhurbaşkanı’na bu darbenin etkilerinin üstesinden gelmek için dayanışma duygularımızı ifade ettik” dedi.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE MENSUP, GİZLEMEMİZE GEREK YOK

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmanın detayları sorulan Erdoğan, “Bağlantıların öncelikli olanı tamamıyla FETÖ terör örgütüne mensup olduğudur. Bunu gizlememize gerek yok. Yetiştiği yerden tut, iltisaklarına varıncaya kadar bunu gösteriyor. Maalesef, Silahlı Kuvvetleri’mizin içerisinde olduğu gibi polis teşkilatımızın içerisinde de ne yazık ki bu kirli örgüt hala var. Bunların temizlenmesi de devam ediyor, devam edecek. Hassas olmak durumundayız. Bu hassasiyetle devam etmek durumundayız. Onun için Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçisi merhum Karlov’un böyle bir suikasta kurban gidişi gerçekten bizi üzmüştür. 3 yıllık Türkiye’deki görevi esnasında müstesna diplomatlardan biri olarak ben kendisini gördüm, tanıdım. Türkiye’nin içişlerinde hiçbir zaman müdahil olmamış, tam aksine Türkiye-Rusya münasebetlerini daha iyi bir noktaya nasıl taşırım, bunun gayreti içerisinde olmuş bir diplomattı. Bundan dolayı kendisine tekrar rahmet diliyorum” diye yanıt verdi.

’NİYE CANLI YAKALANMADI?’ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Rus Büyükelçi Karlov’u öldüren saldırganın, neden canlı yakalanmadığına yönelik eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, “Öbürü tabii, bedelini ödedi. Bazıları spekülasyonlar yapıyor. ’Niye canlı yakalanmadı da şöyle oldu, böyle oldu’. Canlı yakalamaya çalıştığınız zaman bedel ödendiğinde de İstanbul’da olduğu gibi ne oldu? Bir tanesini canlı yakalayalım dediler, 5 tane polis üzerine gitti. 1 kişi orada 5 polisimizi şehit etti. Bunlar o andaki ruh halidir. O andaki tasarruf halidir. Bu tasarruflarda bazen başarılı olursunuz, bazen başarılı olmayabilirsiniz. Burada da vuran arkadaşımız, kendi elini tekrar öbür tarafa doğru sallayınca buradan bir bomba mı çıkaracak acaba endişesiyle onu orada vurmak durumunda kaldı” dedi.

“YURT DIŞINDAKİ BAĞLANTILARINA YÖNELİK İPUÇLARI VAR”

Andrey Karlov suikastıyla ilgili soruşturmanın Rus heyetle ortaklaşa yürütüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bundan sonraki süreci de Rusya’dan da gelen soruşturma heyetiyle bizim soruşturma heyetimiz birlikte çalışmalarını yürütüyorlar. Birlikte bu çalışmayı yapmak suretiyle temenni ediyorum ki en kısa zamanda bir neticeye varılacak. Bu kişinin yurt dışındaki bağlantıları nelerdir, buna yönelik de bazı ipuçları var. Şu anda Milli İstihbarat Teşkilatı’mız, diğer soruşturma birimlerimiz çalışmaları sürdürüyor. Nihai neticeyi, neticelendikten sonra açıklayacağız”

DİĞER VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaynak: Hürriyet

Kaynak: Hürriyet

26Rus büyükelçi Karlov suikastında son dakika gelişmesi

Son dakika: Rusya’nın televizyon kanallarından Ren TV  suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın saldırıdan 3 gün önce Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde keşif yaptığına ilişkin bir görüntü yayınladı. Haberde suikastçının serginin açıldığı cuma günü salona girip Rus elçisini sorduğu iddia edildi.

Pazartesi günü ise Karlov’un katıldığı resepsiyon düzenlenmişti.

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’la ilgili soruşturma genişliyor

İDDİA DAHA ÖNCE DİLE GETİRİLMİŞTİ

Serginin koordinatörü Timur Özkan daha önce yaptığı konuşmada aynı iddiayı dile getirmişti. Özkan, “Cuma günü aynı salonda Çankaya Belediyesi ile ortak düzenlediğimiz Çankaya fotoğrafları isimli bir sergimiz vardı. Arkadaşlarımız söz konusu saldırganı Cuma günkü o sergide de görmüşler. Saldırıdan sonra hatırladılar. Dün geceki gibi aynı şekilde takım elbise ve polis rozeti ile gelmiş. Sergiye katılmış ve bir süre sonra oradan ayrılmış. Tabii ki kimse şüphelenmemiş. Tahminimiz; ya saldırı düzenleyeceği serginin tarihini karıştırdı ve orada Büyükelçiyi aradı ya da bilerek o gün gelip orada keşif yaptı” diye konuşmuştu.

GÜNÜN VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaynak: Hürriyet

25Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’la ilgili soruşturma genişliyor

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin süreci Türk yetkililer ile yürütmek üzere Rusya’dan gelen heyetteki olay yeri inceleme uzmanı, saldırının yaşandığı Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Sanat merkezinin giriş kapısından itibaren yapılan incelemelere, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığından olay yeri inceleme ekipleri de eşlik etti. Sanat merkezindeki inceleme yaklaşık 20 dakika sürdü.

Ayrıca, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş’ın saldırının meydana geldiği Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin hemen arkasında bulunan ve saldırının yaşandığı gün yerleştiği otel odası da incelendi.

Rus büyükelçi Karlov suikastında son dakika gelişmesi

Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki çalışmaya Rus heyet de katıldı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Çankaya Belediyesi temizlik ve onarım ekibi, olay yeri inceleme ekiplerinin nezaretinde çalışmalarına başladı. Ekipler, duvarlara isabet eden kurşun izlerini sıva ve boya ile kapatacak, olayın yaşandığı alanı temizleyecek.Temizlik ve onarım çalışmalarının ardından merkez, yeniden hizmete açılacak.

Rusya’dan ‘Karlov’ açıklaması

SORUŞTURMADAN DETAYLAR

Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesiyle ilgili soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve saldırıdan sonra Ankara’ya gelen 18 kişilik Rus heyeti tarafından ortak yürütülüyor. Olaydan sonra savcılık, Altıntaş’ın sosyal çevresini ve ilişkilerini belirleyebilmek için aile ve yakın arkadaş çevresindekilerini gözaltına aldı. Bu kişiler ifadelerinde Altıntaş’ın içine kapanık bir kişi olduğunu söyledi. Suikastçının antisosyal kişilik bozukluğunun olduğunun değerlendirildiği de iddialar arasında.

Rus Büyükelçi’nin katili böyle öldürüldü

DHA’nın haberine göre savcılık, saldırıda FETÖ bağlantısı olup olmadığını araştırıyor. Altıntaş’ı polis olması konusunda yönlendiren kişinin gözaltındaki dayısı Hasan F. olduğu iddia edilmişti. Hasan F.’nin daha önce FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ve mahkemece serbest bırakıldığı belirlenmişti. Polis okuluna girişte, Altıntaş’a FETÖ bağlantısı olduğu gerekçesiyle meslekten men edilen kişilerin yardım ettiği ortaya çıktı. 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ’den uzaklaştığı ve farklı dini grupların sohbetlerine de gittiği öne sürülen Altıntaş’ın FETÖ ile bağlantısının tam olarak ne olduğu soruşturma sonunda ortaya çıkacak. Operasyon kapsamında gözaltına alınan Süleyman E.’nin ise polis okulunda FETÖ üyesi olan öğrencilerinin ağabeyliğini yaptığı, onları sohbetlere götürdüğü iddia ediliyor.

Soldaki bina saldırının gerçekleştiği Çağdaş Sanatlar Merkezi, sağdaki sarı binası ise suikastçının kaldığı otel.

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş 214 No’lu odada kalmış

4 ŞARJÖR BULUNDU

Altıntaş’ın olaydan sonra yapılan üst aramasında, biri tabancada olmak üzere 4 şarjör bulundu. 70’e yakın kurşun sıktığı belirlenen saldırganın, 14 Aralık’ta rezervasyon yaptırdığı otele olay günü giriş yaptığı belirlendi. Önce Yenimahalle’de bulunan bir hastaneye giderek rapor alan Altıntaş’ın daha sonra emniyete gittiği ve buradan da olaydan birkaç saat önce otele gittiği anlaşıldı. AA’nın haberine göre saldırganın olay günü, Yenimahalle Onkoloji Hastanesinden karın ağrısı şikayetiyle rapor aldığı, kendisine rapor veren doktorun eniştesinin 15 Temmuz sonrası emniyetten ihraç edilen bir komiser olduğu tespit edildi.

Suikastçının annesi duyunca şoka girmiş

TAKIM ELBİSEYİ 3 GÜN ÖNCE ALMIŞ

Otele girerken spor kıyafetli olduğu tespit edilen Altıntaş’ın, takım elbiseyi de saldırıdan 3 gün önce satın aldığı ortaya çıktı. Üzerinden 155 TL çıkan Altıntaş’ın, saldırıdan önce duş aldığı, kişisel temizlik yaptığı ve traş olduğu anlaşıldı.

METRO SALDIRISINI SORUŞTURAN RUS POLİS AMİRİ DE HEYETTE

Soruşturmayı yürüten savcılık yetkilileri, yapılan her işlemin kamera ile kayıt altına alındığı ve Rus heyetle paylaşıldığını belirtti. Adli Tıp’taki işlemlerin de Rus heyetle birlikte yapıldığı ve gözaltına alınanların ifadelerine Rus heyetten polislerin de girdiği belirtildi. Olay yerindeki incelemelerin ardından hiçbir şeye dokunulmadığı ve Rus heyetin incelemesinin ardından delillerin kaldırıldığı söylendi. Ayrıca olay yeri krokisinin de heyete verildiği ve yeni gelişmelerin de paylaşılmaya devam edileceği belirtildi.

TELEFON ŞİFRESİNİN ÇÖZÜLMESİNE ÇALIŞILIYOR

Savcılık yetkilileri, saldırgana ait telefonun şifresinin çözülmesi ve HTS kayıtlarının tespiti için çalışmaların sürdüğünü, şu ana kadar 11 kişinin gözaltına alındığını ve soruşturmanın gidişatına göre gözaltı sayısının değişebileceği belirtti.

CENAZESİNİ KİMSE İSTEMEDİ

Öte yandan Altıntaş’ın otopsi işlemleri tamamlandı. Saldırgan Altıntaş’ın hiçbir yakınının cenazeyi teslim almak için başvuruda bulunmadığı öğrenildi. Cenazenin sadece birinci derece akrabası olan yakınlarına teslim edilebileceği belirtildi. Altıntaş’ın annesi, babası ve kız kardeşi ile akrabası olduğu öğrenilen iki kişi, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

GÜNÜN VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaynak: Hürriyet

24Trabzonspor’dan Rusya Trabzon Başkonsolosluğu’na taziye ziyareti

TRABZON, (DHA) – TRABZONSPOR Asbaşkanı Ahmet Çubukçu, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle Rusya Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov’a taziye ziyaretinde bulundu.
Taziye ziyaretine Ahmet Çubukçu’nun yanı sıra kulübün Yönetim Kurulu üyesi Ali Rıza Egemen ve Genel Müdür Yardımcısı Osman Aydın da katıldı. Rus Büyükelçisi için konsoloslukta oluşturulan taziye defterini imzalayan Asbaşkan Ahmet Çubukçu, konsolos nezdinde tüm Rus halkına başsağlığı dileklerini iletti.
ÇUBUKÇU: ACIMIZ ORTAKTIR
Rusya Büyükelçisinin öldürülmesini şiddetle kınadıklarını ifade eden Asbaşkan Ahmet Çubukçu, şunları söyledi:
“Öncelikle büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik hain ve alçak suikast nedeniyle başımız sağ olsun. Acımız ortaktır. Bu suikastı gerçekleştiren terörist ve arkasındaki odaklar, Türkiye ile Rusya’nın dostluğunu hedef almıştır. Bu tür alçaklıklar kesinlikle sizin ve bizim aramızdaki dostluğumuzu, yıllara dayanan işbirliğimizi asla bozamaz. Zaten Rusya’nın saldırıdan sonra gösterdiği güçlü sağduyu, Türkiye’nin ortaya koyduğu güçlü irade hain suikastın hedefine ulaşamadığının en önemli göstergesidir. Trabzonspor Kulübü olarak öncelikle Büyükelçi Karlov’un ailesine taziyelerimizi iletiyoruz. Ardından sizlere ve dost Rus halkına başsağlığı diliyoruz.”
TALANOV: İŞBİRLİĞİYLE ZOR GÜNLERİ ATLATACAĞIZ
Rusya Başkonsolosu Talanov da ziyaret dolayısıyla Trabzonspor Kulübü’ne teşekkür ederek, şöyle konuştu:
“Bu zor günlerde yanımızda olmanız bizi çok mutlu etti. Acımızı paylaştığınız için teşekkür ederiz. Birlikte işbirliği yaparak bu zor günleri atlatacağız. Trabzonspor Kulübü’nün yanımızda olması bizim için çok sevindirici. Trabzonspor çok büyük bir kulüp ve büyük bir camiayı bünyesinde barındırmakta. İlginizden dolayı tekrar teşekkür ederiz.”

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

23Alanya’da yerleşik Ruslar, Karlov’u andı

Engin ANAK/ ALANYA (Antalya), (DHA) – ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde yerleşik yaşayan Ruslar, Ankara’da silahlı saldırıda yaşamını yitiren Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u andı. Türklerin de katıldığı anma programında kardeşlik çağrısı yapıldı.
Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’nde yerleşik yaşayan Ruslar, Ankara’daki silahlı saldırıda yaşamını yitiren Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u andı. Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu’ndan alınan izinle Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği bahçesinde yapılan anma etkinliğine, dernek başkanı Ekaterina Gündüz ve yerleşik Ruslar ile mahalle muhtarı Ahmet Top ve mahalle sakinleri katıldı. Büyükelçi Karlov’un fotoğrafının bulunduğu standa, Ruslar ve Türkler karanfil bıraktı.
‘AMAÇLARI KAOS YARATMAK’
Ekaterina Gündüz, saldırıdan dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. Saldırının amacının ortada olduğunu belirten Gündüz, “Bu hain saldırının amacı belli. İki dost ve kardeş ülkeyi ayırmak, ancak bunu başaramayacaklar, bundan eminiz. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Terörün amacı insanları korkutup kaos yaratmak. Rusya ve Türkiye devletleri çalışmalarından vazgeçmeyecek. Onlara istediklerini vermeyeceğiz. Onları mutlu etmeyeceğiz. Büyükelçinin hanımına başsağlığı diliyorum” dedi.
Saldırının iki ülke ilişkilerine yapılmış bir suikast olduğuna işaret eden muhtar Ahmet Top da “Acının rengi olmaz. Bu suikastı kınıyorum. Her türlü teröre lanet okuyorum. Rusya ile kardeşiz. Aramıza terör giremez” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Hürriyet

22CHP’li Böke: Türkiye’nin gücünü eksik gösterecek yorumun yapılmasını doğru bulmayız

Aliye ULUSOY/ANKARA(DHA)-CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Genel Merkez’de yapılan toplantı sonrasında MYK gündemini değerlendirdi. Selin Sayek Böke konuşmasında ” Büyükelçilerin öldürülmediği, öldürüldüğü zaman telaşla açıklama yapılması gerekmeyen bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu ortaya çıkmış olan tablodan Türkiye’nin gücünü eksik gösterecek hiç bir yorumun yapılmasını doğru bulmayız. Ortaya çıkmış olan tablonun sorumlusu AKP’dir ” ifadelerine yer verdi.

Selin Sayek Böke, Cumhuriyet Halk Partisi’nin MYK sonrası gündemini değerlendirdi. Böke’nin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:” El Bab’ta 4 canımızı kaybettik. Çok kıymetli 4 şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Geride bıraktıkları sevenlerine sonsuz bir sabır diliyoruz. Sadece 10 gün içerisinde Türkiye’nin farklı şehirlerinde terör saldırıları gerçekleşti. Biz 59 canımız kaybettik. Bu kayıpların acısı taptaze kalbimizdeyken bunun ağırlığı ile henüz yaşıyorken canı Türkiye Cumhuriyetine emanet olan bir Büyükelçi’nin başkentimizin göbeğinde hain bir suikast ile öldürülmesi ile yaşadığımız acı bir kez daha katlandı. Türkiye hergün yeni acılara uyanıyor. Buradan bir kez daha Sayın Büyükelçi Karlov’un ailesine Türkiye’deki Rusya Dışişleri mensuplarına ve Rus halkına başsağlığı diliyoruz. Diplomatlarını ASALA terör örgütüne kurban vermiş bir ülke olarak Rusya’nın ve Rus halkının acısını derinden hissediyor ve paylaşıyoruz. Suikaste dair yaşananlar bir utanç zinciri barındırıyorlar. Türkiye kendi ülkesinde kendine emanet edilmiş bir diplomatı koruyamadı. Büyükelçi’nin katili bir polis. katilin canlı ele geçirilmesi mümkünken böyle yapılmadı. Soruşturmayı Türkiye’nin sağlıklı yürütebileceğine dair dahi bir güven oluşmuş değil. Rusya kendi ekibini gönderdi. Ortaya çıkan bu utanç zincirinin tek bir sorumlusu var AKP.”

“15 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR POLİS OLMAZDI”

Selin sayek Böke,”OHAL var deyip hiç kimseye demokratik hakları kullandırılmazken cihatçı bayraklarıyla protesto yapılmasına izin verildi” dedi. Böke konuşmasını şöyle sürdürdü:” Bundan 3 gün önce Halep’te yaşananlarla ilgili insanları galeyana getirip Rusya’nın temsilciliklerinin önüne taşıdı. O temsilciliklerin önünde cihat bayrakları açıldı. OHAL var deyip hiç kimseye demokratik hakları kullandırılmazken cihatçı bayraklarıyla protesto yapılmasına izin verildi. Buna göz yumuldu. 15 yıl önce Türkiye’de böyle bir polis olmazdı. Türkiye’de bir ülkenin temsilcilikleri önünde cihat bayrağı açılması mümkün olmazdı. AKP’nin Suriye politikasının iflası dün resmileşti. Dün Rusya, İran, Türkiye arasında imzalanan anlaşma bölge halkları Suriye ve dünya için hayırlı olmuştur. Anlaşma AKP’nin yıkıcı mezhepçi Suriye politikasının başarısızlığıga uğradığının açık tescilidir. 6 yıldır Suriye’de rejimi değiştirmeyi hedeflemiş olan AKP siyaseti bugün itibariyle Suriye rejimini ayakta tutmaya söz veren bir konuma gelmiştir. Madem bizim 6 yıl önce söylediğimiz bu değişiklik yapılacaktı neden Türkiye’nin son 6 senesini, kısıtlı kaynaklarını, uluslar arası saygınlığını, bölgedeki lider ülke olma iddiasını heba ettiniz? Ne uğruna? ”

“İSTATİSLİKLERLE ÇİZDİĞİNİZ PEMBE TABLOLAR KİMSENİN KARNINI DOYURMUYOR”

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, hükümete çağrıda bulunarak sendikaların dinlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Böke:”Bir kez daha hükümete buradan bir açık çağrı yapıyoruz, Sendikaları dinleyin. İnsanların ihtiyaçlarına kulaklarınızı açın. İstatisliklerle çizdiğiniz pembe tablolar kimsenin karnını doyurmuyor. İnsanlar açlığığa mahkum edilmiş. Eğer adına revizyon dediğiniz milli gelir hesaplamaları sonrasında ortaya koyduğunuz büyüme rakamlarına göre Türkiye son 4 yıl içerinde ortalama yüzde 3 değil, yüzde 6 büyüdüyse o zaman o büyümenin paydaşı olan 6 milyon asgari ücretliye o büyüme için emeğini vermiş emeklilere refah payını verin. Hemen bugün, madem Türkiye daha çok büyüdü. Madem yalnış ölçtüğünüz için insanları zorla tasarrufa itiyorsunuz, madem buna gerek yok , o zaman vatandaşı boğmaktan vazgeçin” diye konuştu .

“ORTAYA ÇIKMIŞ OLAN TABLONUN SORUMLUSU AKP’DİR”

Gazetecilerin sorularını Selin Sayek Böke konuşmasında şu ifadeleri kullandı:”Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ettiği gücü, ve esasında var olan potansiyelini diplomatik masalara taşıyabildiği bir Türkiye hayal ediyoruz. Büyükelçilerin öldürülmediği, öldürüldüğü zaman telaşla açıklama yapılması gerekmeyen bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu ortaya çıkmış olan tablodan Türkiye’nin gücünü eksik gösterecek hiç bir yorumun yapılmasını doğru bulmayız. Ortaya çıkmış olan tablonun sorumlusu AKP’dir. Bu sorumluluğu Türkiye’ye değil AKP’ye yüklemenin Türkiye’ye verdiğimiz değeri yansıtması açısından da çok önemsiyoruz. Biz Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu her aşamada Türkiye’nin yönetiminin bir parçası olarak bu gücü o diplomatik masaya taşımak için adımı atmaktan çekinmedik. Yine gerekirse bu adımı atarız. Diliyoruz ki bu adımın atılmasına gerek olan zafiyetler yaşanmıyor olsun o diplomatik masalarda”

 
Kaynak: Hürriyet

21Rus Büyükelçi’yi öldüren saldırganın cep telefonundaki 4 ayrı şifre çözülmeye çalışılıyor (2)

RUS HEYETLE BÜTÜN DETAYLAR PAYLAŞILIYOR

RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andey Karlov’un, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili saldırganın akraba ve arkadaş çevresinden bazı kişilerin ifadelerinin alındığı, bazı kişilerin de bilgisine başvurulduğu belirtilirken, soruşturma kapsamında şu ana kadar 11 kişi gözaltına alındı. Öte yandan yapılan tüm işlemlerin Rus heyetle paylaşıldığı belirtildi.

Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesiyle ilgili soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve saldırıdan sonra Ankara’ya gelen 18 kişilik Rus heyeti tarafından ortak yürütülüyor. Olaydan sonra savcılık, Altıntaş’ın sosyal çevresini ve ilişkilerini belirleyebilmek için aile ve yakın arkadaş çevresindekilerini gözaltına aldı. Bu kişilerin ifadelerinde Altıntaş’ın içine kapanık bir kişi olduğu ve antisosyal kişilik bozukluğunun olduğunun değerlendirildiği, bununla ilgili daha önce tedavi görüp görmediği ile ilgili de soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

17-25 ARALIK’TAN SONRA FETÖ’DEN UZAKLAŞTI

Saldıran Altıntaş’ın geçmişini incelemeye alan savcılık, saldırıda FETÖ bağlantısı olup olmadığını araştırıyor. Altıntaş’ı polis olması konusunda yönlendiren kişinin gözaltında bulunan dayısı Hasan F. olduğu, Hasan F.’nin de daha önce FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ve mahkemece serbest bırakıldığı belirlendi. Ayrıca polis okuluna girişte, Altıntaş’a FETÖ bağlantısı olduğu gerekçesiyle meslekten men edilen kişilerin yardım ettiği ortaya çıktı. Polis okulunda yakın ilişki kurduğu kişilerden bazılarının da FETÖ soruşturmasında gözaltına alındığı belirtildi; ancak Altıntaş’ın tam olarak örgütle organik bir ilişkisi tespit edilemedi. 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ’den uzaklaştığı ve farklı dini grupların sohbetlerine de gittiği belirlenen Altıntaş’ın, FETÖ ile bağlantısının tam olarak ne olduğu soruşturma sonunda ortaya çıkacak.

SALDIRIDAN ÖNCE DUŞ ALIP TEMİZLİK YAPMIŞ

Altıntaş’ın olaydan sonra yapılan üst aramasında, biri tabancada olmak üzere 4 şarjör bulundu. 70’e yakın kurşun sıktığı belirlenen saldırganın, 14 Aralık’ta rezervasyon yaptırdığı otele olay günü giriş yaptığı belirlendi. Önce Yenimahalle’de bulunan bir hastaneye giderek, rapor alan Altıntaş’ın daha sonra emniyete gittiği ve buradan da olaydan birkaç saat önce otele gittiği anlaşıldı. Otele girerken spor kıyafetli olduğu tespit edilen Altıntaş’ın, takım elbiseyi de saldırıdan 3 gün önce satın aldığı ortaya çıktı. Üzerinden 155 TL çıkan Altıntaş’ın, saldırıdan önce duş aldığı, kişisel temizlik yaptığı ve traş olduğu anlaşıldı.

METRO SALDIRISINI SORUŞTURAN POLİS AMİRİ DE HEYETTE

Soruşturmayı yürüten savcılık yetkilileri, yapılan her işlemin kamera ile kayıt altına alındığı ve Rus heyetle paylaşıldığını belirtti. Adli Tıp’taki işlemlerin de Rus heyetle birlikte yapıldığı ve gözaltına alınanların ifadelerine Rus heyetten polislerin de girdiği belirtildi. Olay yerindeki incelemelerin ardından hiçbir şeye dokunulmadığı ve Rus heyetin incelemesinin ardından delillerin kaldırıldığı söylendi. Ayrıca olay yeri krokisinin de heyete verildiği ve yeni gelişmelerin de paylaşılmaya devam edileceği belirtildi. Rus heyet içerisinde bulunan bir polis amirinin, 2010’da Moskova’da metroya yönelik düzenlenen bombalı saldırının soruşturmasını yürüten kişi olduğu da öğrenildi.

Savcılık yetkilileri, saldırgana ait telefonun şifresinin çözülmesi ve HTS kayıtlarının tespiti için çalışmaların sürdüğünü, şu ana kadar 11 kişinin gözaltına alındığını ve soruşturmanın gidişatına göre gözaltı sayısının değişebileceği belirtti.

Özkan ARSLAN / ANKARA, (DHA)
Kaynak: Hürriyet

20ITC Başkanı Salihi’den Destici’ye ziyaret

Can Mert ŞİMŞEK/ANKARA-(DHA)- Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi ile Genel Merkez binasında ortak basın toplantısı düzenledi. Destici, “Türkmen kardeşlerimizin sevgilerini, hürmetlerini ve kokularını getirdiler bize” dedi.

BBP Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Destici, “Türkmen kardeşlerimizin sevgilerini hürmetlerini getirdiler bize. İnşallah toplantı bittikten sonra görüşmelerimize devam edeceğiz. Kendi kimliklerini koruma mücadelesi veren Türkmen kardeşlerimizin rabbim yardımcısı olsun. Son günlerde kötü olaylar yaşadık bir çok şehidimiz var rabbim mekanlarını cennet eylesin” dedi.

“BU SALDIRI ASLINDA TÜRKİYE’YE YAPILMIŞTIR”

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan suikast sonucu hayatını kaybetmesine değinen Destici, “Rusya’nın Büyükelçisi Karlov, çok hain bir suikast ile karşı karşıya kaldı ve suikast sonucu hayatını kaybetti. Ülkemiz adına çok üzgünüz. Saldırıya baktığımız anda bir Türk’ün, bir Müslüman’ın yapabileceği bir şey değil. Hiç bir Türk kimseyi arkasından vuramaz ancak beyni uyuşturulmuş satılmışlar bunu yapabilir. Bu saldırı aslında Türkiye’ye yapılmıştır. İnşallah bu suikastçının arkasındaki güçler ortaya çıkarılır ve kamuoyuyla paylaşılır” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ PARÇALAMAK İSTİYORLAR”

Yapılan saldırıların Türkiye’nin parçalamak amaçlı yapıldığını dile getiren Erşad Salihi, “Başta Türk dünyasının ve Türk varlığını Anadolu’yu hedef alan terör örgütleri darbelerle ya da ekonomik yollar ile ya da başkanımın söylediği gibi kalleş yollar ile Türkiye’nin dış politikasını etkilemek için yapılmıştır. Zamanında batı ülkeleri nasıl Osmanlıyı parçalamak istedilerse, bugünde terör örgütleri Türkiye’yi parçalamak istiyorlar. Bugün Sayın Mustafa beyi ziyaret ettiğimiz şekilde diğer partileri de ziyaret edeceğiz ve bir bütün olduğumuzu göstereceğiz” dedi.

(FOTOĞRAF)
Kaynak: Hürriyet

19Rusya Büyükelçisi’ne yönelik saldırıyla ilgili İzmir ve Aydın’da kilit isimlere gözaltı

Taylan YILDIRIM/AYDIN, (DHA)- RUSYA Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastla ilgili yürütülen soruşturmanın iki önemli noktası durumundaki İzmir ve Aydın’da, gözaltındaki 12 kişinin işlemlerinin sürdüğü açıklandı. Aydın’da gözaltında bulunan, saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın dayısı olan FETÖ davasından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış Hasan Furuncu ile İzmir’deki Süleyman Ergen’in kilit isimler olarak değerlendirildiği belirtildi. Polis okulundaki öğrencilerin ‘Abi’si olduğu belirtilen Ergen’in babası Ali Ergen ile kardeşi Mustafa Ergen hakkında da FETÖ üyeliğinden işlem yapıldığı ifade edildi.
Ankara’da katıldığı resim sergisinde Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırı düzenledikten sonra ölü ele geçirilen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın ailesiyle olan bağlantılarına yönelik İzmir ve Aydın’daki soruşturmalar sürüyor. Aydın Söke’de yapılan ilk operasyonda, polis memurunun babası İsrafil Altıntaş, annesi Hamidiye Altıntaş, üvey kız kardeşi Seher Altıntaş ile dayıları Hüseyin Furuncu, dayısının eşi Sevinç Furuncu ve diğer dayısı Hasan Furuncu gözaltına alındı. İzmir’de yürütülen operasyonda ise, polis memurunun, Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu’nda okuduğu 2012-14 yıllarında, bağlantıda bulunduğu kişilere operasyon yapıldı. O zaman okulun yemekhanesinde görev yapan ancak FETÖ üyelerinin de ağabeyi durumundaki Süleyman Ergen’in de aralarında bulunduğu 6 kişi yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında polislerin de bulunduğu ifade edildi. Ancak bu konuda açıklama yapılmadı.
“KİLİT İSİMLER DAYI VE FETÖ AĞABEYİ”
Sorguları Aydın Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde süren polis memurunun yakınları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmenin yapıldığı açıklandı. Ana soruşturmayı yürüten Ankara savcısının vereceği karara göre gözaltındaki kişiler ya bu ile gönderilecek ya da Aydın’da adliyeye çıkartılacak. İzmir’deki operasyonda gözaltına bulunan 6 kişi için de benzer bir uygulamanın olacağı ifade edildi. Bu iki ildeki iki isim ise polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’a yönelik araştırmanın kilit isimleri oldu. Bunlardan birisi saldırganın dayısı Hasan Furuncu oldu. Furuncu’nun 15 Temmuz darbe girişiminden sonra müdürlüğünü yaptığı FETÖ bağlantılı okulun kapatıldığı, kendisinin de gözaltına alındığı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın dayısıyla bağlarından dolayı FETÖ’ye katılmış olabileceğine yönelik polisin değerlendirmelerinin bulunduğu ifade edildi. Bunların yanı sıra ikinci isim ise İzmir’de gözaltında bulunan Süleyman Ergen oldu. Yemekhanede görevli gibi gösterilen Ergen’in, polis okulunda FETÖ üyesi olan öğrencilerinin ağabeyliğini yaptığı, onları sohbetlere götürdüğü ortaya çıktı. Süleyman Ergen’in babası Ali Ergen’in İzmir’de FETÖ bağlantılı Dinler Arası Diyalog Merkezi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınıp, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı tespit edildi. Süleyman Ergen’in kardeşi Mustafa Ergen de, FETÖ üyelerinin yönetiminde bulunduğu Akyaka Vakıfı üyeliğinden gözaltına alındığı ortaya çıktı. Örgüt adına faaliyette bulunan Mustafa Ergen ise, hakkındaki ifade işlemleri tamamlandıktan sonra bugün adliyeye gönderildi.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

18“22 YAŞINDA VE BU KADAR SOĞUKKANLI. PROFESYONEL BİR EYLEM OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ümit Özdağ, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u silahlı saldırı düzenleyerek öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın son 2 yılda neler yaptığının araştırılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bir stratejik suikast. Büyükelçinin arkasına geliyor ve dakikalarca duruyor kameraların önünde. Oysa bir suikastçı normal olarak kitlenin içine saklanır ve açığa çıkmamaya çalışır ancak bu çok atipik bir davranış. Okunacak şey içeride hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı konusuna güvence verilmiştir. Eğer böyle bir suikast başarılı bitirilmek istendiyse arkada bu kişinin durmasından dolayı ortaya çıkacak bir komplikasyon aşılmak istendiyse içeride bağlantısını olması şaşırtıcı olmaz. Bu dış bağlantıları olan bir suikast olma niteliğine sahiptir. Atış tekniğinden kesinlikle temel polis eğitimi dışında bir eğitim aldığı anlaşılıyor. Bunun son iki senesinin gün be gün araştırılması gerekiyor. Nerelere gitti hangi ülkelerde kaldı mesela Suriye’ye gitti mi gün be gün çıkarılması gerekiyor. 22 yaşında bu kadar soğukkanlı hepsi bunun profesyonel bir eylem olduğunu gösteriyor. Kaçma fırsatı varken kaçmıyor. Sadece Ankara ile sınırlı kalıp çözümü yapılabilecek bir suikast değil”

Kaynak: Hürriyet

17Rus turizmci: İlişkilerin daha iyi olacağına inanıyorum

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde 3 yıl önce yatırım yapan Rus işadamı Sergey Klyuev, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un önceki akşam Ankara’da bir suikasta kurban gitmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyerek “Olayın şokunu atlatamadık ancak Türk ve Rus ilişkilerinin öncekinden daha da iyi olacağına inanıyorum. Bu tezgahı kuranlar amacına asla ulaşamayacak” dedi.

Bodrum ve Rusya arasında turizme katkı sağlamak ve işbirliği yapmak amacıyla, 3 yıl önce ‘Vas Bodrum’ ve ‘Bodrum Com. Ru’ internet sitelerini hayata geçiren Rus turizmci ve yatırımcı Sergey Klyuev, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un birçok projede kendilerine destek verdiklerini söyleyerek yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Yalıkavak Mahallesi’nde 8 milyon dolara mal olan 35 odalı Spektr Hotel Bodrum’u açan Klyuev, iki ülkenin vatandaşlarının kaynaşması ve turistik yörelerin tanıtımı için sık sık sergiler ve kültürel günler düzenlediklerini kaydetti. Klyuev, yaşanan talihsiz olayın Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemeyeceğini savunarak aksine daha da iyiye gideceğini öne sürdü. Klyuev, “Sayın Karlov ‘Vas Bodrum’ portalı projesine de destek vermişti. Bu trajik olay bizi şok etti. Bu olayın ardından Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kötü etkileneceğini düşünmüyorum. Aksine iki ülke arasındaki dostluğu daha da güçlendirecek. İki ülke daha fazla yakınlaşacak. Bu tezgahı kuranlar amacına asla ulaşamayacak. Sayın Karlov ile turizm konusunda birçok projede çalıştık. Özellikle Bodrum ve turizm bölgeleri ile ilgili projelerde bize çok destek verdi” dedi.

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 
Kaynak: Hürriyet

16Hamamarkası Rus Kültür Merkezi’nde yas

ANKARA, (DHa)- RUSYA Büyükelçisi Andrey Karlov’un bir sanat galerisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi, Hamamarkası’nı da hüzne boğdu. Hamamarkası bölgesinde, 2014 yılında, Büyükelçi Karlov’un da katıldığı bir törenle açılan Rus Kültür Merkezi ve St. Petersburg Meydanı’nda bayraklar yarıya indi.

Büyükelçinin vefatından dolayı büyük üzüntü duyan kültür merkezi çalışanları, kültür merkezinin girişinde oluşturdukları anı masasını çiçeklerle donattı. Anı masasına Karlov’un fotoğrafını da koyan kültür merkezi çalışanları, masanın iki yanını ise Türkiye ve Rusya bayraklarıyla süsledi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de bir mesaj yayınlayarak, büyükelçinin vefatından duyduğu üzüntüyü paylaştı ve başsağlığı dileklerini iletti. Başkan Tiryaki duygularını şu sözlerle aktardı:

“Rusya Büyükelçisi sevgili Andrey Karlov, zaman zaman görüştüğümüz ve yakın ilişki içerisinde olduğumuz bir büyükelçi idi. Gerek gerçekleştirdiği ziyaretlerde, gerekse 2014 yılında Hamamarkası’nda açtığımız Rus Kültür Merkezi ve St. Petersburg Meydanı’nın açılışında kendisini yakında tanıma imkanım olmuştu. Sevgili Karlov’un bir sanat galerisindeki etkinlik sırasında, alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınıyorum. Tüm Rus halkına, özellikle de Sayın Karlov’un ailesine üzüntülerimi iletiyor, başsağlığı diliyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

15Rus Büyükelçi’nin katili böyle öldürüldü

Savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, incelenen güvenlik kamera görüntüleri ve alınan ifadeler doğrultusunda olay anı tutanaklara şöyle yansıdı: “Mevlüt Mert Altıntaş, saat 19.05’de Karlov’u öldürdükten sonra salonda bulunanlara sol eline kaldırarak Arapça bir şeyler söylüyor. Ardından salondaki duvarda asılı bulunan fotoğrafları tek tek söküp yere fırlatıyor. Bu sırada saat 19.27’de salona ilk olarak asayiş ekipleri geliyor. Teslim ol çağrılarına silah doğrultarak karşılık veren Altıntaş duvarın arkasına gizlenerek siper alıyor. Bu sırada polis ilk olarak kendilerine ateş açan Altıntaş’ı, saat 19.32’de ayağından vuruyor. Ayak ve bacak bölgesinden 4 kez isabet alan Altıntaş yere düşüyor.

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonunda 4 ayrı şifre

YERDE DE ATEŞ ETMEYE DEVAM EDİYOR

Bir süre sonra olay yerine gelen Özel Hareket polisleri de Altıntaş’a ’teslim ol’ çağrısında bulunuyor. Saldırgan ise yerde yatarken ateş etmeye devam ediyor. Yaklaşık 15 dakika süren çatışmanın ardından Altuntaş, saat 19.42’de boynuna isabet eden kurşunla yere yığılıyor.”

BOMBA PANİĞİ

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, ayrıca saldırgan etkisiz hale getirildikten sonra polisler başına toplanıyor. Bir polis, elindeki silahı tekme ile uzaklaştırıyor. Bu sırada, uyarı üzerine saldırganın yanında bulunan polisler, bomba düzeneği olma ihtimaline karşı geri kaçıyor. Yapılan incelemenin ardından, bomba olmadığı anlaşılıyor ve sağlık ekiplerinin içeri girmesine izin veriliyor. Sağlık ekipleri de saat 19.49 sıralarında içeri girerek, Rus Büyükelçi Karlov’a müdahale ediyor.

KİMSE İSTEMEDİ

Öte yandan Altıntaş’ın otopsi işlemleri tamamlandı.  Saldırgan Altıntaş’ın hiçbir yakınının cenazeyi teslim almak için başvuruda bulunmadığı öğrenildi

Cenazenin sadece birinci derece akrabası olan yakınlarına teslim edilebileceği belirtildi.
Altıntaş’ın annesi, babası ve kız kardeşi ile akrabası olduğu öğrenilen iki kişi, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Hürriyet

14Rus Büyükelçi’yi öldüren saldırganın cep telefonundaki 4 ayrı şifre çözülmeye çalışılıyor

Özkan ARSLAN / ANKARA, (DHA) – RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürerken, olayla ilgili şu ana kadar 11 kişi gözaltın alındı. Saldırgan Altıntaş’ın bağlantılarını ortaya çıkartacağı tahmin edilen cep telefonu ise incelemeye alındı. Telefonda 4 ayrı şifre tespit edildiği ve uzmanlar tarafından şifrelerin çözülmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesiyle ilgili soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve saldırıdan sonra Ankara’ya gelen 18 kişilik Rus heyeti tarafından ortak yürütülüyor. Yapılan incelemeler sonucu, saldırganın polisle 15 dakika çatıştığı ve ‘teslim ol’ çağrılarına ateşle karşılık verdiği belirtildi.

POLİSLE 15 DAKİKA ÇATIŞTI

Savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, incelenen güvenlik kamera görüntüleri ve alınan ifadeler doğrultusunda olay anı tutanaklara şöyle yansıdı:

“Altıntaş, saat 19.05’de Karlov’u öldürdükten sonra salonda bulunanlara sol eline kaldırarak Arapça bir şeyler söylüyor. Ardından salondaki duvarda asılı bulunan fotoğrafları tek tek söküp yere fırlatıyor. Bu sırada saat 19.27’de salona ilk olarak asayiş ekipleri geliyor. Teslim ol çağrılarına silah doğrultarak karşılık veren Altıntaş duvarın arkasına gizlenerek siper alıyor. Bu sırada polis ilk olarak kendilerine ateş açan Altıntaş’ı, saat 19.32’de ayağından vuruyor. Ayak ve bacak bölgesinden 4 kez isabet alan Altıntaş yere düşüyor.

YERDE DE ATEŞ ETMEYE DEVAM EDİYOR

Bir süre sonra olay yerine gelen Özel Hareket polisleri de Altıntaş’a ‘teslim ol’ çağrısında bulunuyor. Saldırgan ise yerde yatarken ateş etmeye devam ediyor. Yaklaşık 15 dakika süren çatışmanın ardından Altuntaş, saat 19.42’de boynuna isabet eden kurşunla yere yığılıyor.”

BOMBA PANİĞİ

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, ayrıca saldırgan etkisiz hale getirildikten sonra polisler başına toplanıyor. Bir polis, elindeki silahı tekme ile uzaklaştırıyor. Bu sırada, uyarı üzerine saldırganın yanında bulunan polisler, bomba düzeneği olma ihtimaline karşı geri kaçıyor. Yapılan incelemenin ardından, bomba olmadığı anlaşılıyor ve sağlık ekiplerinin içeri girmesine izin veriliyor. Sağlık ekipleri de saat 19.49 sıralarında içeri girerek, Rus Büyükelçi Karlov’a müdahale ediyor.
Kaynak: Hürriyet

13Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonunda 4 rakamlı şifre

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürerken, olayla ilgili şu ana kadar 11 kişi gözaltın alındı. Saldırgan Altıntaş’ın bağlantılarını ortaya çıkartacağı tahmin edilen cep telefonu ise incelemeye alındı. Telefonda 4 rakamlı şifre tespit edildiği ve uzmanlar tarafından şifrenin çözülmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş 214 No’lu odada kalmış

TÜRKİYE 120 KİŞİLİK EKİP GÖREVLENDİRDİ

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin süreci Türk yetkililer ile yürütmek üzere Rusya’dan gelen heyet, Ankara Emniyet Müdürlüğünde yetkililerle görüştü.  Rus heyet, güne Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerini ziyaret ederek başladı. Söğütözü’ndeki emniyet binasına saat 10.30’da gelen heyet, 2 saat 15 dakika süreyle Türk muhataplarıyla bilgi alışverişinde bulundu. Öte yandan, silahlı saldırı soruşturması için Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerinde görevli 120 kişilik ekibin görevlendirildiği öğrenildi. Aralarında tercümanların da bulunduğu heyet, hafta boyunca çalışmalarını sürdürecek.

Rus Büyükelçi’nin katili böyle öldürüldü

13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a gerçekleştirilen suikastın ardından polisin Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde incelemeleri sürerken, suikastçının kaldığı otelin güvenlik kameraları ve telefon kayıtları da incelemeye alındı. Soruşturma kapsamında şu ana kadar 13 kişi gözaltına alındı.
Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın saldırıyı gerçekleştirdiği Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin arka tarafında bulunan oteli 14 Aralık 2016 tarihinde arayarak 2 günlük yer ayırttığı ve suikasttan 1 gün önce otelin 214 numaralı odasına yerleştiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında otelin güvenlik kameraları polis ekipleri tarafından incelemeye alınırken, Altıntaş’ın otelde kaldığı sürede kimlerle iletişime geçtiğinin araştırıldığı belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

12flaş

DHA: Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andey Karlov’un, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili saldırgan Altıntaş’ın bağlantılarını ortaya çıkaracağı tahmin edilen cep telefonu incelemeye alındı. Telefonda 4 ayrı şifre tespit edildiği ve uzmanlar tarafından şifrelerin çözülmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.
Kaynak: Hürriyet

11flaş

DHA: Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andey Karlov’un, Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili saldırgan Altıntaş’ın bağlantılarını ortaya çıkaracağı tahmin edilen cep telefonu incelemeye alındı. Telefonda 4 ayrı şifre tespit edildiği ve uzmanlar tarafından şifrelerin çözülmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.
Kaynak: Hürriyet

10Rusya’dan ‘Karlov’ açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in yarınki yıl sonu basın toplantısını Cuma gününe ertelediğini duyurdu.

Peskov, “Perşembe günü Karlov için veda ve cenaze törenleri düzenleneceği için, Putin aynı gün gerçekleştirilmesi planlanan büyük basın toplantısını düzenlememeye karar verdi” dedi.

Putin her yıl sonunda geleneksel ‘büyük basın toplantısını’ düzenliyor. Toplantının bu yıl düzenleneceği tarih bir ay önce açıklanmıştı.

Karlov’un cenazesi dün akşam saatlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’ya götürülmüştü.

“HENÜZ ERKEN”

Kremlin Sözcüsü Peskov ayrıca, suikasta ilişkin soruşturma tamamlanana kadar bu eylemin arkasında kimin olduğunu söylemek için erken olduğunu sözlerine ekledi.

Peskov, “Moskova, ortak soruşturma grubunun elde edeceği sonuçların beklenmesi gerektiğini düşünüyor. Bildiğiniz gibi soruşturma grubu dün çalışmalara başladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi, soruşturma tamamlanıncaya kadar suikastın arkasındakilerle ilgili çıkarım yapılmamalı” dedi.

Öte yandan Kremlin’in internet sitesindeki açıklamada, Karlov’a Putin tarafından kahramanlık madalyası verildiği duyuruldu.

Moskova’daki karşılamada Bakan Çavuşoğlu da hazır bulundu

Alçak suikast propaganda malzemesi oldu

Kaynak: Hürriyet

9Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosuna taziye ziyareti

TRABZON(DHA) – Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle Rusya Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov’a taziye ziyaretinde bulundu.

Taziye ziyaretine Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu da katıldı. Rus Büyükelçi için konsoloslukta oluşturulan taziye defterini imzalayan Vali Yavuz, konsolos nezdinde tüm Rus halkına başsağlığı dileklerini iletti. Rusya Büyükelçisinin öldürülmesini şiddetle kınadıklarını ifade eden Vali Yavuz şunları söyledi:

“Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmesi Trabzon halkını ve tüm Türkiye’yi üzüntüye boğmuştur. Türk-Rus kardeşliğine büyük katkı sağlayan Büyükelçiyi saygıyla anıyoruz. Bu alçak terörist saldırıyı lanetliyor, Trabzon ve Türkiye halkı olarak Rusya halkının ve devletinin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu elim hadise terörün her türlüsüne karşı mücadele azmimizi ve Türkiye-Rusya işbirliği daha da güçlendirmiştir.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ve Cumhuriyet Savcısı Kutanoğlu’nun da taziye dileklerini ilettiği Rusya Başkonsolosu Talanov, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, bu saldırıların iki ülkenin dostluğunu etkilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet

8UETD, Rusya’nın Belçika Büyükelçiliği önüne çiçek bıraktı

BRÜKSEL’de Rus büyükelçiliğinin önünde toplanan UETD Belçika Başkanı Basir Hamarat ve UETD üyeleri tarafından Türk Bayrağı ile basın bildirisi okundu ve çiçek bırakıldı. Başkan Hamarat, okuduğu bildiride şöyle dedi:

“İki ülke arasında uzun yıllardan beri dostane bir dayanışma içinde devam eden Türkiye-Rusya ilişkileri, son zamanlarda sabote edilmeye çalışılmaktadır. Gerek devlet katında gerekse halklar nezdinde iki ülke her zaman bu tür hain provokasyonları, birlik ve beraberlik içinde aşmıştır. Ankara’da Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik alçakça suikast, yine iki ülke ilişkilerini bozmaya yönelik kirli oyunların bir parçasıdır. Türkiye ve Rusya’nın, hem devlet adamları hem de halklarının sağduyu ile davranarak bu oyunu da bozacaklarına inancımız tamdır. Üzüntümüz sonsuzdur, hain oyunlarla Türk milletinin hiçbir zaman diz çökmeyeceğini vurgulamak istiyorum. Dünya düzeninin yeniden şekillenmeye çalışıldığı bu dönemde, emperyalistler kendi çıkarları ile çelişen her konuda, hain emellerine karşı gördükleri her oluşumu engellemeye çalışmakta, bu yönde dünya refahını sağlayan her oluşum ve ülkelerarası ilişkilere darbe vurmaktadır. 24 Kasım 2015 tarihinde menfur uçak hadisesi ile bunu başaramayan hain emperyalist uşakları, 15 Temmuz darbe girişiminde yeniden sahne almış ancak büyük Türk milletinden en büyük darbeyi yemiştir. Ancak, hiçbir dönem hain emellerinden vazgeçmeyen bu emperyalist güçler ve onlara uşaklık yapan hainler, yeni oyunlarını sahneye koymuştur.”

AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR

“Türk-Rus dostluk ve işbirliği ilişkilerinin zirve yapmasının kendi hain emellerine engel teşkil edeceğini bildikleri için, bu kalleş ve adice oyunlarını oynayarak çok değerli bir cana, bir misafire, değerli bir şahsiyete ailesinin önünde kıymıştır. Emperyalistlere uşaklık yapan içimizde beslenen bu hainler bilmelidir ki, bu hain oyunlarla Türk Milletini hiçbir zaman diz çöktüremeyeceklerdir. Emperyalist güçler ve içimizde beslenen hainler hiçbir zaman Türkiye üzerinde oynamaya çalıştıkları oyunlarla amaçlarına erişmeyeceklerini, gelişen ve büyüyen Türkiye’nin bölgesinde aktör olma misyonu ile komşularıyla geliştirdiği dostane işbirliklerini engelleyemeyecektir. Bu hain ve adi oyunları hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Bu vesileyle katledilen misafirimiz, değerli diplomat ve Türk Dostu Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi merhum Andrey Karlov’un ailesine ve dostumuz Rus halkına başsağlığı dileklerimizi sunarız.”
Kaynak: Hürriyet

7Prof. Dr. Hasan Ünal: “Artık Ruslarla Türklerin arasını bozabilecek tek konu Suriye olur”

İSTANBUL (DHA) – RUS Büyükelçi Andrey Karlov’un uğradığı suikast sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendiren Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Ünal, “Artık gördük ki Türkiye ve Rusya’nın arasını ancak Türkiye’nin yanlış Suriye politikaları bozabilir” dedi. Türkiye’nin Suriye politikasında bazı saplantıların hala devam ettiğini söyleyen Ünal, Halep’in düşmesiyle bu saplantının tamamen anlamını yitirdiğini vurguladı.

Konuşmasına 27 Eylül 2016 tarihinde Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un Atılım Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında yaptığı konuşmayı yineleyerek başlayan Prof. Dr. Ünal, şöyle konuştu:

“Büyükelçi diplomasi programı çerçevesinde birkaç kez üniversitemizi ziyaret etmişti. Çok beyefendi ve nazik bir insandı. Aynı zamanda Türk-Rus ilişkilerine büyük önem atfeden biriydi. 27 Eylül 2016 tarihinde akademik açılış yılı töreninde konuşmacımızdı. Üzerinden henüz 3 ay bile geçmedi. Orada verdiği mesajlardan bir tanesi özellikle vurgulanmaya değer; Karlov, ‘Biz, bu 7 aylık krizde Türkiye ile Rusya arasında krizler olmaması gerektiğini öğrendik. Çünkü her iki ülke de birbirine şiddetle ihtiyaç duyuyor. İnşallah bundan sonra kriz olmayacak. Bunun için mücadele edeceğiz” diye konuşmuştu. Nitekim bu yaşanan suikast olayının tüm ciddiyetine ve asla küçümsenmemesi gereken bir konu olmasına rağmen her iki ülkenin de yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki herhangi bir suçlama söz konusu değil ve dayanışma devam edecek.”

“TEK ENDİŞE VERİCİ UNSUR TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASINDAKİ SAPLANTILARI”

Türkiye ve Rusya arasında gelecekte kriz çıkarabilecek tek endişe verici unsurun Türkiye’nin Suriye politikasındaki saplantıları olduğunu belirten Ünal, şunları söyledi:

“Bu saplantılardan biri hala Suriye hükümetiyle işbirliği yapmamakta ısrarcı oluşumuz. Halep’in düşmesi, Suriye Hükümeti’nin kontrolüne geçmesiyle bunun artık anlamı kalmadı. Batılılar insanların bombalanmasını, sivillerin öldürülmesini Suriye ve Rusya yapıyor gibi göstermeye çalışsa da Suriye açısından baktığınızda bu konu açıkça bizim Milli Mücadele sırasında Sakarya Meydan Muharebelerini kazanmamız gibidir. Bu durum gösteriyor ki Suriye rejimi kalıcıdır. Bizim politikalarımızı yeniden ele almamız lazım. 15 Temmuz’dan sonra Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde Rusya ile epeyce işbirliği yapıyoruz ama bu işbirliğini Suriye ile genişletmekte fayda var. Şu anda Suriye’de El Nusra büyük ölçüde ortadan kaldırıldığına göre geriye PYD ve IŞİD kaldı. Biz bu iki gruptan da şiddetle rahatsızız. O halde aklın yolu birdir. Suriye bunlarla mücadele ediyorsa biz Suriye ile işbirliği yapmalıyız. En basitinden mesele budur. Orada PYD’nin oluşturduğu kantonların bir şekilde gücünün zayıflatılması ve ortadan kaldırılması lazım. Büyük Kürdistan hedefinin ortadan kaldırılması için de yine aynı şeylere ihtiyaç var. Hem Türkiye’de PKK’nın belinin kırılması hem de Suriye’de tümüyle dizginlenmesi gerekiyor. Buralarda yapacağımız bir takım yanlışlar tekrar Rusya ile ilişkileri bozabilir. Rusya ile aramızda en riskli olarak Suriye konusunu görüyorum.”

Rusya ile ilişkilerin gerilmesinde tehlike arz eden bir diğer konunun da bazı basın organlarının Suriye’yi eleştirirken Rusya’ya da haksız ithamlarda bulunduklarını ifade eden Ünal sözlerini şöyle noktaladı:

“Bazı basın organlarının yazdıkları gerçekten zehir dolu. 15 temmuz sonrasındaki yakınlaşmanın gerektirdiği esneklikler tam olarak fark edilemiyor. Haberler yazılırken Suriye’ye ilişkin ağır cümlelerin içinde sıklıkla Rusya’ya da ağır atıflar oluyor. Oysa örneğin gazeteciler kendisine ısrarla bu soruları sorduklarında Büyükelçi Karlov, bütün bunların tek bir kaynaktan gelen haberler olduklarını o kaynağın da Londra’daki İnsan Hakları Merkezi olduğunu söylemişti. Kendilerinin burayı sürekli bilgilendirdiklerini bu tür bombalamalarının yapılmadığını belgelerle ispatladıklarını ancak onların tavırlarını değiştirmediklerini söylemişti. Ancak Türk basınının sadece bu kaynaktan bilgi alarak bu kadar çok haber yazmasını enteresan bulduklarını söylemişti. Yani diyorum ki bu sorun halen aşılmış değil.”

(FOTOĞRAFLI)
Kaynak: Hürriyet

6Alçak suikast propaganda malzemesi oldu

Pakistan’ın Peşaver kentinde dün düzenlenen bir gösteride, ülkenin en büyük siyasal İslamcı partisi Cemaat-i İslami’nin taraftarlarının açtığı dövizlerden birinin üzerinde Ankara’daki suikastçının fotoğrafının olduğu görüldü.

Reuters haber ajansı, Pakistan Talibanı’nın müttefiki olarak bilinen Cemaat-i İslami’nin taraftarlarının katıldığı eylemde açılan “Halep, intikam… Biz Halep’te ölüyoruz, sen burada” yazılı dövizin yer aldığı gösteride, Halep ve Myanmar’daki ölümlerin protesto edildiğini bildirdi.

Sosyal medyada tartışma yaratan fotoğraf, Reuters muhabiri Fayaz Aziz tarafından çekildi.

Daily Mail’in ‘kıyafet’ tweet’i tepki çekti

 
Kaynak: Hürriyet

5Moskova’daki karşılamada Bakan Çavuşoğlu da hazır bulundu

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen devlet töreniyle Moskova’ya uğurlanan Karlov’un naaşını taşıyan uçağı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vnukovo Havalimanı’nda karşıladı.

Çavuşoğlu, burada Karlov’un eşi ve annesine taziyelerini iletti.

Karlov’un naaşı Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen devlet töreniyle Moskova’ya uğurlanmıştı. Törene, hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanlığı adına da Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız katılmıştı.

Konuşmaların yapılmasının ardından, Karlov’un naaşı askeri kıta eşliğinde uçağa taşınmıştı.
Kaynak: Hürriyet

4Prof. Dr. Hatipoğlu: Türkiye’ye güvensiz ülke imajı yapıştırılmaya çalışılıyor

İSTANBUL (DHA) -RUSYA’NIN Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı suikastı değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığı imajının yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: “Hem küresel düzlemde hem yakın çevremizde son dönemde cereyan eden bütün olaylar kısa ve orta vadede mevcut gerginlik ortamının yaşanmaya devam edeceğini gösteriyor” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN SÜRECİN NASIL ÇÖZÜLECEĞİ”

Yaşanılan olayın hem Türkiye hem de Rusya açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: “Malum şüpheliler olarak bakılabilecek grupların olduğu kesin. Ancak bu tarz olayların arkasından bazen hiç tahmin etmediğimiz şeyler çıkabilir. Olayı bu perspektiften değerlendirirsek, suikastın arkasında kimin olduğu kadar, bu sürecin nasıl çözüleceği ve nasıl sürdürüleceği de önemli” dedi.

“BU SALDIRI PUTİN’E RAĞMEN YAPILDI”

Rusya’nın dünyadaki genel duruşunun ve Putin’in politikalarının bu süreçlerdeki önemine değinen Prof. Dr. Hatipoğlu şöyle konuştu:

“Bu saldırı aslında Putin’e rağmen yapıldı. Ancak konuya Rus devlet mekanizması sakin ve sağduyulu bir şekilde reaksiyon vermeyi seçti. Bu da Türkiye ile bire bir, kısa vadede ilişkileri olumsuz yönde çok fazla etkilemeyeceği anlamına geliyor. Ancakilerleyen dönemlerde zamana yayılmış şekilde, bazı negatif geri dönüşler olabileceğini de göz ardı etmemek gerekir.”

“KONSOLOSLUKLARIN KAPATILMASINDA SİMGESEL BİR ANLAM BULUNABİLİR”

ABD ve İran Konsolosluklarının bugün kapatılmasıyla ilgili konuşan Hatipoğlu, “söz konusu suikastın sadece Türkiye-Rusya ilişkilerinin etkilemenin ötesinde çok katmanlı, çok devletli ilişkileri etkilemeye yönelik bir içeriği olduğu söylenebilir. Konsoloslukların kapatılması da buna dikkat çekmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirilebilir” dedi.

“ARTIK HER ZAMANLAMA MANİDAR”

Halep tahliyelerinin akabindeki saldırının zamanlamasını değerlendiren Hatipoğlu şöyle konuştu:

“Bütün bu olaylar tabii ki Suriye ile de bağlantılı. Saldırı, Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkinin yeniden ivme kazanması ve uluslararası sistemin yeniden yapılanması süreci ile ilgili. Son zamanlarda zamanlama konusunda manidar bulunabilecek olaylar çok fazla. Tüm bu yaşananlardan sonra ortaya çıkacak muhtemel sıkıntıların zamanlaması artık her zaman manidar olacak.”

“RUSYA HİÇBİR ŞEYİ UNUTMAZ!”

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkide en azından son dönemdeki yakalanan ivme ve iyileşme sürecinin sekteye uğramayacağını belirten Hatipoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Karşılıklı söylemlerden anlaşıldığı üzere, suikastın Türkiye – Rusya ilişkilerini sekteye uğratmayacağı görülüyor. Ancak Rusya’nın bu tarz olayları unutmayacağını biliyoruz ki; bu da kısa ve orta vadede ilişkilerde olumsuz bir gelişme olmayacağını düşünsek bile bu suikastinde kayda değer bir olay olarak Türkiye-Rusya ilişkiler tarihinde yer alacağını bilmeliyiz.”

Hatipoğlu, Türkiye’yi sağduyulu olmaya davet ederek sözlerini noktaladı:

“Yaşanılan bu olayı ve olayları sağduyulu bir şekilde ele almalı, bu tür üzücü gelişmelerin iş birliklerine, terörle mücadele dayanışmalarınave her türlü yakınlaşmaya engel teşkil etmemesi için çalışmalıyız.”

(FOTOĞRAFLI)
Kaynak: Hürriyet

3Flaş iddia! FETÖ Clinton’ın kampanyasına milyon dolarlar yatırdı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) uluslararası yasa dışı faaliyetlerini hukuki olarak soruşturan Londra merkezli ‘Amsterdam & Partners’ hukuk firmasından Robert Amsterdam, Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Demokratlar, sistemlerinin Ruslar tarafından hacklendiğine dair konuşacaklarına, aslında Gülen’le ilgili konuşmalılar. Hillary Clinton’a yardım etmek isteyen Gülen, başkan adayının kampanyasına milyonlarca dolar aktardı” dedi.

Gülen hareketinin ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki bir vaizden daha fazlası olduğunun altını çizen Amsterdam, “Bu, milyarlarca dolarlık, çok boyutlu bir suç şebekesi ve aynı zamanda dünya düzeni için de gerçek bir tehdit” diye konuştu.

‘BU OLAY, TÜRKİYE VE RUSYA’YI DAHA DA YAKINLAŞTIRACAK’

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastin de detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini ifade eden avukat, şöyle devam etti: “Seküler bir polis memurunun Halep’le ilgili açıklama yapmasının, izleyen herkes için kolay cevapların kabul edilmemesi, olayın daha derinden araştırılması için bir uyarı olduğunu düşünüyorum. Bu olay, Rusya ve Türkiye’yi daha da yakınlaştıracak. İki liderin de bunun provokasyon olduğunu gayet iyi anladığını görüyorum ve bu provokasyona verilebilecek en iyi yanıt da normalleşmeyi sürdürmek.”
Kaynak: Hürriyet

2Söke’de şok: Neşeli bir çocuktu

Ailenin içe kapanık olduğu belirtilirken etraftakiler çok fazla dışarıyla bağlantıları olmadıklarını,  tek bildiklerinin işçi emeklisi anne babanın bir polis oğulları bir de kızları olduğunu bildiklerini anlatıyor.

İKİNCİ EVLİLİKTEN

Olayın gerçekleştiği saatlerden itibaren gözaltında bulunan ailenin oturduğu Çeltikli Mahallesi’ne bağlı Morkent’teki Huzur Sitesi’nde ise sessizlik hakim. Anlatılanlara göre Mevlüt Mert Altıntaş’ın annesinin tren kazasında kaybettiği ilk eşinden bir kızı bulunuyor. Hamdiye Altıntaş, eşinin ölümünün ardından çalıştığı çırçır fabrikasında tanıştığı Manisa nüfusuna kayıtlı Esrafil Altıntaş ile tanıştı. Bu evlilikten 24 Haziran 1994’te Mevlüt Mert Altıntaş dünyaya geldi. Altıntaş liseye kadar Söke’de okudu. İddialara göre şu an kapatılan Körfez Dershanesi’ne bir dönem kayıt oldu. İzmir Rüştü Polis Ünsal Polis Okulu’ndan mezun oldu.

KOMŞULARI: EN AZ 4-5 SENEDİR BURADALAR

Ailenin içini çok fazla bilmediklerini anlatan apartman komşuları Altıntaş ailesini şu sözlerle anlattı:
”Çok üzgünüz. Biz buraya taşınalı 4-5 sene oluyor. Hamdiye Teyze ve eşi Esrafil amca kendi hallerinde Söktaş Çırçır Fabrikası’ndan emekli, emekli aylıklarıyla geçinen insanlardı. Ev kendilerinindi. Evli bir kızları bir de uzakta polis olduğunu bildiğimiz oğulları vardı. Oğullarını tanıyoruz dersek yalan olur. Çünkü okumak için şehir dışına gitmiş ve pek de buralara gelmezdi. Aile dün gece çok üzüldü. Perişan oldular.”

DİĞER VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Dairede daha önce kiracı olan bir başka komşuları ise tek bildiklerinin oğullarının doğuda polis olduğunu söyledi.
MUHTAR: KAYITLARI 2 AY ÖNCE

Çeltikli Mahallesi Muhtarı Önder Aşçı ile ailenin komşularının verdiği bilgiler çelişki gösterdi: Muhtar Aşçı, “Muhtarlığa kayıtları 06.10.2016’da yapılmış. Ev kendilerinin. Anne  ev hanımı, işçi emeklisi baba ise kendini serbest meslek olarak kaydettirmiş. Oğulları Söke doğumlu ancak kaydını buradan aldırmış. Kız kardeşinin kaydı da bu adreste değil, sanırım evli olduğu için” diye bilgi verdi.

LİSE ARKADAŞLARI: KEYİFLİ, NEŞELİYDİ

Liseyi şimdiki adıyla Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Mevlüt Mert Altıntaş’ın sınıf arkadaşı onu şu cümlelerle anlattı:
”Keyifli, neşeli bir arkadaştı. Kimseyle sorunu yoktu. Ama Körfez Dershanesi’ne gidiyordu.”

Altıntaş’ıı liseden bir öğretmeni ise, “Neşeli, iyi bir çocuktu. Kimseye bir zararı, huzursuzluğu yoktu” sözleriyle anlattı.

POLİS OKULUNA GİRDİKTEN SONRA İÇİNE KAPANMIŞ

Mevlüt Mert Altıntaş, Aydın’ın Söke ilçesinde lise eğitimini tamamladıktan sonra İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu’na girdi. Söke’deki ailesinin yanından ayrılarak burada okulun yurdunda yatılı eğitim gördü. Altıntaş’ın polis okuluna girdikten sonra içine kapandığı, okulda sessiz bir öğrenci olduğu anlatılırken, sohbet toplantılarına katıldığı da iddialar arasında.

ANNESİNİN İKİNCİ EVLİLİĞİ

Söke’de bir AVM’de çalışan Altıntaş’ın ablası Seher’in arkadaşları ise aileyle ilgili şu bilgileri paylaştı.
“Kardeşinden pek söz etmezdi. Çok iyi bir arkadaşımız şokta ve üzgünüz. Bildiğimiz kadarıyla Seher’in babası bir tren kazasında hayatını kaybetmiş. O çok küçükken annesi çalıştığı fabrikada tanıştığı şimdiki eşiyle evlenmiş ve saldırıyı gerçekleştiren kardeşi öyle dünyaya gelmiş.”

SALDIRININ ARDINDAN GÖZALTILAR
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında saldırıyı gerçekleştiren Mevlüt Mert Altıntaş’ın öğrenim gördüğü İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerle diyalog kurduğu ileri sürülen ve 5 yıl yemekhanede görev yaptığı belirtilen Süleyman Ergen ile birlikte 6 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan diğer şüphelilerin Altıntaş’ın İzmir’de bulunan akrabaları ve okul arkadaşları oldukları öğrenildi. Şüpheliler İzmir Emniyeti’nde gözaltında bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet

1Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş 214 No’lu odada kalmış

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada yeni detaylara ulaşıldı. Mevlüt Mert Altıntaş’ın suikast için hazırlık yaptığı otelle ilgili de yeni bilgiler ortaya çıktı.

SUİKAST İÇİN KEŞİF YAPMIŞ

Altıntaş, saldırının yapıldığı Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin arka tarafına bitişik oteli 14 Aralık’ta telefonla arayarak 2 gün için rezervasyon yaptırdı. Suikasttan bir gün önce, 18 Aralık’ta otelin 214 numaralı odasına yerleşen Altıntaş’ın saldırı günü saat 17.30 sıralarında otelden çıktığı belirlendi. Terör ve Olay Yeri İnceleme polisinin aramasından sonra Altıntaş’ın kaldığı otel odası mühürlendi. Altıntaş’ın suikast için plan yaptığı, serginin programını öğrendikten sonra keşif yaptığı belirlendi. Sanat merkezine yakın otelde kalmaya karar veren Çevik Kuvvet polisi Altıntaş’ın, suikast planına son şeklini de burada verdiği belirtildi.

Söke’de şok: Neşeli bir çocuktu

YARALIYKEN 5 KURŞUN

Adli Tıp Kurumu’nda ilk incelemenin ardından hazırlanan ölü muayene tutanağına göre Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un vücuduna 9 kurşun isabet etti. Karlov’un vücudunda 11 delik bulunduğu; bunlardan ikisinin çıkış olduğu kaydedildi. Suikastçı polis Altıntaş, Karlov’un ensesine, sırtına ve beline 4 el ateş etti ardından sırt üstü yere yığılan yaralı haldeki büyükelçiye 5 el daha ateş açtı.

Katil polisin tabancasının, 9×19 kalibre, şarjör kapasitesi 15+1, 18+1, 20+1 olarak değişen ‘Canik’ marka olduğu belirlendi. Çatışma sonucu ölü ele getirilen Altıntaş’ın toplam 18 el ateş açtığı, tabancasındaki şarjörle birlikte iki dolu şarjörü de üzerinde taşıdığı kaydedildi. Altıntaş’ın Aydın Söke’de oturan babası Esrafil, annesi Hamidiye, kız kardeşi Seher Altıntaş, dayısı ve 2 yengesi gözaltına alındı. Dayısının daha önce FETÖ soruşturmasında gözaltına alınıp bırakıldığı bildirildi. Polisin Ankara Keçiören’deki Kalaba mahallesinde avukat S.Ö. ile aynı evi paylaştığı belirlendi. S.Ö., İstanbul’da gözaltına alınırken, evde arama yapıldı. Altıntaş’ın 15 Temmuz darbe girişimi günü izinli olduğu anlaşılmıştı. O tarihteki izin dilekçesinde verdiği adreste ise 3 polisin kaldığı belirlendi. Bu adreste de arama yapılırken, polisler gözaltına alındı.

DİĞER VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Suikastçı, Cumhurbaşkanı’nın katıldığı programda

Suikastçının telefonu, sosyal medya hesapları ile bilgisayarı incelemeye alındı. Telefon kayıtları (HTS) çıkartılan polisin kimlerle görüştüğü belirlenmeye çalışılıyor.

X-RAY’DEN GEÇMEDİ

ÇANKAYA Belediyesi, saldırı günü saldırganın x-ray’dan geçmediği için özel güvenlik görevlileri tarafından uyarıldığını, bunun üzerine Mevlüt Mert Altıntaş’ın polis kimliğini göstererek içeri girdiğini açıkladı. (ANKARA)

IŞIKEVİ’NE GİDİYORMUŞ

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ soruşturması dosyasında ismine rastlandı. Altıntaş’ın İzmir Buca’da Işıkevi’ndeki toplantılara katıldığı iddia edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nun 13 Ağustos 2015’teki raporundaki bir ifade alımında ‘Mevlüt Mert Altıntaş’ın ismi ‘Mehmet Mert Altıntaş’ olarak kayıtlı. İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu Altıntaş’ın ismi aynı okulda öğrenci olan C.S.’nin verdiği ifadede şöyle geçiyor: “Fetullah Gülen cemaatinin toplantılarına bu sene başındaki eğitim-öğretim yılı başında gitmeye başladığını, kendisini bu yapıya Kağan B.’nin götürdüğü, Buca Belediyesi yakınında bulunan eve gittiğini, Hamza isimli şahsın karşıladığını, o anda yanında Kadir Şamlı, MEHMET MERT ALTINTAŞ; Sercan Başar, Kaan Bülbül ve Ufuk Gül’ün olduğunu beyan etmiştir.” ANKARA

Suikastçının annesi duyunca şoka girmiş

Suikastçı polis, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne yaklaşık 150 metre uzaklıktaki otelde kaldı. Otele küçük bir el çantasıyla gelmiş. (Habertürk)

Mevlüt Mert Altıntaş, Işıkevi’ne gidiyormuş

Büyükelçi Karlov uğurlandı

Kaynak: Hürriyet

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz