Buldan: ‘İnşallah’ demekten bile imtina eden bir siyaset tarzını eleştirmek bizim hakkımız

0

Van’da bir vatandaşın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a “Sizi çok seviyoruz başkanım. Bizi bu dertten kurtarın. Selahattin Demirtaş’ı da istiyoruz” demesine Yavaş “İnşallah” karşılığını vermişti. Ancak bu açıklama yalanlanmıştı.

Mersin’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları ifade etti: “Bütün sorunların çözümünün diyalogdan, müzakereden, barıştan geçtiğine olan inancımızı belirtiyoruz. Çünkü Kürtler kaybederse bu ülke kazanmaz. Kürtler kaybederse Türkiye değişmez. Bu şimdiye kadar her zaman böyle oldu. Bundan önceki iktidarlar da savaş politikaları devreye koydular ama ülke hep kaybetti. Şimdi aynı yöntemle aynı sorunu çözmeye çalışanlara söylemek isteriz ki bugüne kadar bu yöntemlerle çözemeyenler gibi siz de bu yöntemlerle asla bu sorunu çözemezsiniz.

İktidarın özellikle rehine siyaseti karşısındaki korkak siyaset tarzını elbette eleştirmek bizim hakkımızdır. Van’da esnafı dolaşırken birilerinin Selahattin Demirtaş’ı da istiyoruz demesine karşılık vermeyen ve ‘inşallah’ demekten bile imtina eden bir siyaset tarzını eleştirmek de bizim hakkımızdır. Böylesi korkak bir siyaset tarzının, cesaretten uzak bir siyaset tarzının biz bu ülkenin değişim ve dönüşümünde etkili bir yol olmadığını düşünüyoruz. Bu ilkesiz politikalarla Türkiye’nin yol alamayacağını çok iyi biliyoruz.

HDP’yi; siyaseten baş edemedikleri, sandıklarda baş edemedikleri, meydanlarda durdurmadıkları, 8 Mart’ta ve Newrozlarda milyonlar olarak alanlara çıkan bir partiyi durduramadıkları için hukuki olmayan yollarla boş bir iddianameyle kapatmak istiyorlar. Ancak ne yaparsanız yapın HDP kapanmaz, kapattırmayacağız. HDP susmaz susmayacak, umut olmaya devam edecek. Bu ülkede Türküyle Kürdüyle, Lazıyla Çerkesiyle, Ermenisiyle, Süryanisiyle, kadınıyla, genciyle bu umudu büyütmeye devam edeceğiz. Türkiye halkının umudu ve cesareti olmaya devam edeceğiz. Özgürlükleri de hakikati de barışı da eşitliği de bu ülkeye getirene kadar bu mücadele devam edecek.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz