Buldan: Kuvvetler ayrılığını kaldırdınız; yürütme, saklama, aklama sistemini kurdunuz..

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Meclis Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi üzerine konuştu.

“Türkiye, her geçen gün daha fazla yoksulluk, daha fazla açlık ve sefalet, daha fazla yolsuzluk ile tarihinin en önemli seçimine doğru gidiyor.” diyen Sancar, şunları söyledi: “İktidar ortaklarının sözcüleri pembe tablo çizmeye çalışıyorlar ama gerçek öyle değil. İşsizler, emekçiler, emekliler, gençler, kadınlar, engelliler, çiftçiler ve küçük esnaf çok büyük bir kriz ile karşı karşıya. Çok boyutlu bir krizin yarattığı enkazın altında bırakılmak isteniyor.

İktidar bloğu, bu enkazın üzerinden yükselmek, yaratılan devasa imtiyaz düzenini sürdürmek için devletin büyük imkanlarını kullanıyor. Adaletsizliği, eşitsizliği, sömürüyü her alanda derinleştiriyor.

Bu, bir faiz bütçesidir. Bu, bir seçim bütçesidir. Enflasyonist bir bütçedir. Bu bütçe, sermayeye kaynakların daha çok aktarıldığı bir bütçedir. Kamusal hizmetlerde reel kesintilere uğrayan bir bütçe. Vergiler yoluyla yükün halkların omuzlarına bindirildiği bir bütçe. İktidarın ‘Yüzde 85’ dediği enflasyon, 2023 bütçesinde karşımızda yüzde 160 olarak çıkıyor. Türkiye halklarının boğazından geçen lokmayı her geçen gün küçülten bu enflasyonist politika, son derece asimetrik zenginleşenin de zeminini yarattı, yaratmaya da devam ediyor.

Bir yanda gece yatağa aç giren çocuklar, gün boyunca yoksulluğu iliklerinde hisseden insanlar, gençler, emekçiler, emekliler varken diğer yanda bu düzenin istismarından menfaat sağlayan sermayedarlar ve bürokratik oligarşi var. Utanma gibi erdemlerin yok olduğu, pişkinlikle savunulan bu düzen, yalanla gerilim, çatışma ve savaş politikaları ile sürdürülmeye çalışılıyor.

Bugün Türkiye’de 30 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor. Gençler umutsuz, Türkiye’yi terk etmenin yollarını arıyor. Eğitim sistemi tamamen çürümüş durumda. Öğrenciler ne evrensel değerleri ve bilgi teknolojilerini hak ettikleri gibi edinebiliyorlar ne de bugünlerini ve geleceklerini güvende hissedebiliyorlar.

Halktan toplanan her 3 TL’lik verginin 1 TL’si faiz lobilerine, savaş baronlarına altın tepsilerle servis ediliyor. Milyonlarca emekçinin ve emeklinin sofrasına düşen üç ekmekten biri, işte bu iki lobiye aktarılıyor, paylaşılıyor. Bu yetmezmiş gibi 660 milyar TL bütçe açığı öngörülüyor. Ne demektir bu? Bu bütçe, bir seçim bütçesidir. Seçim yatırımı olarak yapılacak harcamalar bütçeye bir açık kalemi olarak önceden konulmuş durumda.

Bu iktidar 2023 bütçesini seçim bütçesi yapmaya çalışsa da bu kaynaklarla ayakta tutmaya ve varlığını sürdürmeye çalışsa da hayır, bu mümkün değil. Bu bütçe, sizlerin son bütçesidir. Sizlerin tabelaları depolara inecek, çürümeye terk edilecek. Bu bütçe, bu iktidarın veda bütçesidir. Küçük ortağının da değersiz yalnızlığının müjdecisi bir bütçe olacaktır.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise şöyle konuştu: “Ekonomide Türkiye’yi uçuracaktınız. Evet kendi rant ekonominizi uçurdunuz. Ülkeyi ise uçurumdan aşağıya attınız. Yere çakılmasına neden oldunuz. Şimdi asıl çakılma sırası sizdedir, sandıklarda kesinlikle çakılacaksınız. Türkiye’nin yaşadığı çoklu krizlerin sebebi tabi ki iktidar açıklayamayacak bir durumdadır ama biz bugün bunu tek tek açıklayacağız.

Yasama, yürütme, yargı; kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırdınız. Yerine, yürütme, saklama, aklama sistemini kurdunuz. Meclis’in denetim yetkisini elinden aldınız, yeni bir vesayet rejimi kurdunuz. Talimatlı bir yargı düzeni kurdunuz. Hukuksuz yargı aracılığıyla demokratik siyasete ve topluma karşı bir darbe mekanizması kurdunuz. Kolluk güçlerini, siyasetinizin destek gücü haline getirdiniz. Yolsuzlukları merkezden yerele kadar tüm kurumlara yaydınız. Sayıştay’ın yolsuzluk raporlarını uç uca eklersek buradan sarayınıza yol olur.

Türkiye’yi demokrasi, insan hakları, demokrasi, hukuk ve basın özgürlüğünden uluslararası endekslerde en kötü sıralara yerleştirmeyi başardınız. AYM ve AİHM kararlarını tanımıyorum diyerek hukuksuzlukta dünya lideri oldunuz. Ne kadar övünseniz azdır. Mezhepçi, Kürt ve barış karşıtı dış politikanızda da durum farklı değildir. İlkesiz, tutarsız, iç barışı sağlamamış dış politikanız ile vezir olacağınızı sandınız, ama dünyaya rezil oldunuz. HDP’yi dinleseydiniz, uyarılarımızı dikkate alsaydınız dış politikada biraz vizyon sahibi olurdunuz. Yanlışların içine düşmezdiniz. İşte tüm bu politikalarınızla ülkeyi ve toplumu uçurumdan aşağıya sürüklediniz.

Çocuklar bugün beslenme çantasında sadece kuru bir ekmekle okula gitmek zorunda bırakılıyorsa bunun sebebi yandaşlarınızın, beşli çetenizin, ihalelerle, rüşvetle, çifter maaşlarla doldurulduğu çantalardadır. Yandaşlarınızın beslenme çantasında yok yoktur ama çocuklar okula aç gitmektedir. Sütü, peyniri, yumurtayı lüks tüketim haline getirdiniz. Çocukların, sütünden, yumurtasından kestiğiniz vergileri ise Kur Korumalı Mevduat adı altında zenginlere pay ettiniz. Yandaşlarınız tonlarla götürürken halkın yaşamını ise grama bağladınız. Yoksulun sofrasındaki soğanı da elinden aldınız. Kış geldi, sobalar, kombiler yanmıyor, çünkü halkın cebini yaktınız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz