‘Büyükanne Projesi’ kapsamında 6 bin 500 kişiye destek sağlandı..

0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ‘Büyükanne Projesi’ne ilişkin soru önergesine cevap verdi.

Büyükanne Projesinin pilot olarak uygulanmakta olduğunu dile getiren Bakan Sarıeoğlu, 6 bin 500 kişiye 12 ay boyunca destek sağlandığını açıkladı. Sarıeoğlu, “Proje kapsamında yer aldığı halde dilekçe vererek çıkmak isteyenler ile her ay ödeme yapılmadan önce Bakanlığımız tarafından yapılan kontrolde proje koşullarını sağlamadığı tespit edilenler, proje kapsamından çıkarılmaktadır.” dedi.

Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarıyla ilgili ise Bakan Sarıeroğlu, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) kapsamında, 2010-2013 yılları arasında 38 il valiliğince hazırlanan 65 projeye yaklaşık 96 milyon TL ödenek aktarıldığını söyledi.

“Gönderilen ödenekle mevsimlik tarım işçilerinin barınma, alt yapı tesisi, eğitim, sağlık ve diğer konulara ilişkin mevcut durumlarının iyileştirilmesi sağlanmıştır.” diyen Sarıeroğlu, “Valilikler bünyesinde proje ve faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu kurulacaktır. Valilikler ödeneği kendi kullanabileceği gibi, üniversite ve koşulları sağlayan sivil toplum kuruluşlarının mevsimlik tarım işçilerine dair projelerine maddi destek verebilecektir.” diye konuştu.

Büyükanne Projesi Nedir?

Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayacak proje pilot iller olarak belirlenen İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’te yaşayan toplam 6 bin aileyi kapsıyor.

Başvurular, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet ana sayfasından (www.csgb.gov.tr) erişilebilecek formu doldurmak suretiyle elektronik ortamda yapılıyor. Elektronik ortamda başvuru yapmayan/yapamayan vatandaşlar, proje kapsamındaki illerde bulunan il müdürlükler (Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile bunların hizmet merkezleri) aracılığıyla da başvuru yapabiliyor.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz