Büyüklerin Küçük Prens’ten öğrendikleri 11 hayat dersi!

0
Rabia Güner

Şanslı olanların çocukken tanıştığı, Küçük Prens kitabını duymuş muydunuz? Barındırdığı felsefelerle her yıl, her yaş tekrar okunması gereken bir kitap! Her okunduğunda kişiye yeni bir yol açan ve farklı bir algı yaratan Saint-Exupéry’nin şaheserinden, büyüklerin öğrendiği 11 hayat dersini sizin için derledik. Gelin, birlikte göz atalım!

Bakmaya değil, görmeye çalış. Bakmak ve görmek aynı şey değildir. Görmek bir farkındalık ve bakış açısı ister. Bir yere baktığında herkes bu yüzden aynı şeyi görmez!

Gerçek duygularını saklamak daha önemli şeylere bedel olabilir. Eğer gerçek duygularımızı saklar ve onun yerine yalanlar koyarsak, çok daha kötü sonuçlar hazırlıyoruz demektir!

Başkalarını değil kendini yargıla. Başkalarını yargılamak kolaydır ama bu bize hiçbir şey kazandırmaz. Birini kötülerken, iyi görünmeyi bekleyemeyiz. O yüzden önce kendimizi sorgulamamız gerekir.

Kibirli olma. Kibir, dünyadaki en kötü duygulardan biridir. Kişiyi ileriye değil, daima geriye taşır. Ayrıca başkalarının hayranlığını kazanmak için yaşarsak, gerçekten yaşamış olmayabiliriz.

Unutmak için içmek berbat ve zayıf bir çabadır. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, bir acıyı unutmak için içtiğinizde o durum beyninizde daha kalıcı hale gelecektir.

Kendini asla fazla ciddiye alma. Fazla ciddiyet, yanılgılara sebep olabilir. Kendisini boy aynasında aslan olarak gören kediyi bilirsiniz. Bu sizi gerçeklikten uzaklaştırır.

Eğlenceyi unutma. Sürekli çalışmak bir zaman sonra sizi yorabilir ve motivasyonunuzu düşürebilir. Bu yüzden eğlence ve çalışma dengesini kurmak daha sağlıklıdır.

Keşfetmek için içgüdülerini takip et. İçgüdülerimiz bu hayattaki en güvenilir rehberlerimizden biridir. Beyin, sandığımızdan çok daha güçlüdür. Bizim fark etmediklerimizi görerek, bize sinyal gönderir.

Yabancılardan öğreneceğin çok şey olabilir. Küçüklüğümüzden beri yabancılardan uzak durmamız öğretilirken, onlardan bir şey öğrenebileceğimiz hiç öğretilmedi. Önyargılarımızı kırmalıyız.

Sevdiklerinizin yerini hiçbir şey dolduramaz. Sevdiklerimiz özeldir ve biriciktir. Sevdiklerimizin yeri doldurulamaz. Bu yüzden sevdiklerimize zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz.

Bazen sevdiklerinizin özgürce uçmasına izin vermeniz gerekir. Herkes bu dünyada kendi senaryosunu yazıyor. Kimsenin kanatlarını kırmaya hakkımız yok!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz