Çalışma izni iptal edilen 20 bin öğretmen hakkında karar!..

0

Anayasa Mahkemesi, KHK ile kapatılan okulda öğretmenlik yaptığı için 20 bin öğretmenin çalışma izninin iptal edilmesiyle ilgili dikkat çekici bir karar verdi. Yüksek Mahkeme, daha önce çalışılan KHK ile kapatılan özel okuldaki öğretmenin çalışma izninin iptal edilmesi dolayısıyla başvurucunun özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Kararı açıklayan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yıllarca iktidarın zulmünü bertaraf etmek için uğraş verdiklerini söyledi. “Bir okulda çalıştığı için bir insanın öğretmenlik diploması, çalışma izni iptal edilir mi?” diye soran Gergerlioğlu, “Çalışma izni alamayan tüm öğretmenler, umarım yargıya müracaat etmiştir. Sonunda bakın Anayasa Mahkemesi’nden böyle kararlar çıkabiliyor. O yüzden bunları ihmal etmeyin lütfen.” dedi.

Askeri öğrencilere ilişkin verilen kararı da değerlendiren Gergerlioğlu, şöyle konuştu: “6 yıldır cezaevindeler, büyük bir zulüm altındalar. 355 civarında askeri öğrenci, kursiyer teğmenlerden 66’sı Yargıtay’ın cezayı bozması üzerine tahliye edildiler. Sevindiren bir haberdi. Bu mücadelenin çok önemli ismi Melek Çetinkaya oğlu Furkan Çetinkaya’ya ulaştı ve diğer birçok anne baba çocuklarına kavuştu, çok güzel bir tabloydu gece yarısı cezaevi önünde bekleyen anneler, hasretle inanamayarak evlatlarına sarılan anneler çok güzel bir görüntü oluşturdular ve birlik beraberlik içinde yüzleri 6 yıl sonra güldü.

Biz Melek Çetinkaya ve arkadaşlarına hep ‘Kazanacaksınız, gayret edin, direnin geri adım atmayın, çok haklısınız, davasında haklı olan uğraşır ve kazanır’ dedik. Belki hiç kimsenin kulak asmadığı zamanlar sevgili Melek Çetinkaya ile programlar yaptım, onun Ankara’dan İstanbul’a yapmak istediği yürüyüşte yanında oldum, polis baskılarına karşı hep birlikte direndik ve en sonunda Yargıtay: ‘Bu yanlış bir ceza, bu cezayı bozuyorum’ dedi.

6 yıl sonra devlet ‘Pardon’ dedi. Düşünebiliyor musunuz; 6 yıl içeride yatmışsınız ve A’dan Z’ye haksız olmadığınız apaçık ortada, boş yere yatıyorsunuz, zulmen yatıyorsunuz ve sonunda birisi çıkıp size diyor ki ‘Pardon’ gerçekten Türkiye’de daha çok ‘Pardon’ filmleri çevrilecek herhalde. Hepimizin bildiği bir ‘Pardon’ filmi var. Aynı mesele ile adil olmayan bir yargılama sonucu insanların cezaevinde nasıl yattığı ile ilgili bir film ama bu Türkiye öyle bir yer ki; habire ‘Pardon’ filmleri çevriliyor! Böyle bir ülke olabilir mi? Bu ülkenin sinema sanatı da yargıdaki bu korkunç fecaatler ile ilgili filmler yapmakla meşgul.

Tutuklanan 16 Kürt gazetecinin suç unsuru fotoğraf makineleri

İnsanı geliştiren filmler yapmak yerine koca yargı hataları, devletin bilerek yaptığı kasti hatalar ile ilgili filmler yapmakla meşgul! Anlaşılan bu filmlere daha yenileri katılacak! Nasıl mı? Diyarbakır’da gözaltına alınan gazetecilerden 16 gazeteci tutuklandı! Kürt gazetecilerdi ve Kürt kimliğine, Kürtçeye, Kürt kültürüne yönelik ihlaller ile ilgili haberler yapıyorlardı, iktidarın canını sıkıyorlardı ve bomboş gerekçelerle suç unsuru fotoğraf makineleri! Düşünün ne üzücü bir cümle değil mi! Suç unsuru fotoğraf makineleri ile birlikte gözaltına alındılar ve tutuklandılar! Suç unsuru fotoğrafta sadece ve sadece fotoğraf makineleri vardı! Düşünün gazetecilik böyle bir meslek!

Peki neden ‘Pardon’ filmleri artacak dedim çünkü bir medya yasası var. Doğru bir haber yaptın, iktidar “Benim işime gelmedi bu haber. Sen yalan haber yaptın.” Diyecek ve gazeteciyi içeri atacak! Böyle bir yasa geliyor Meclis’e bu hafta görüşecektik, itirazlar üzerine haftaya ertelendi fakat kabul edilecek bir yasa değil, olacak bir iş mi? Yeni yeni ‘Pardon’ filmleri çevirecek yasalar getiriyorsunuz Meclis’e Ey Ak Parti iktidarı! Bu yaptığın nedir! Biraz yüzünüz kızarmalı! Bakın şu gencecik çocuklara çektirdiğinizden sonra gencecik gazetecilere neler neler çektiriyorsunuz! Biraz utanın.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz