Can kaybı ile göçmen sayısı artıyor!..

0

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince (BMMYK) yapılan açıklamada, Ukrayna’daki mülteci krizine ilişkin çeşitli kaynaklardan edinilen veriler paylaşıldı.

Açıklamada, 24 Şubat-28 Mart’ta yarıdan fazlası Polonya’ya olmak üzere Ukrayna’dan 3 milyon 901 bin 713 mültecinin komşu ülkelere geçtiği belirtildi.

Komşu ülkelerden en çok Polonya’ya (2 milyon 314 bin 623), Romanya’ya (602 bin 461), Moldova’ya (385 bin 222), Macaristan’a (359 bin 197) ve Slovakya’ya (278 bin 238) mültecinin geçtiği aktarılan açıklamada, Donetsk ve Luhansk bölgelerinden 21-23 Şubat’ta 113 bin kişinin Rusya’ya geçiş yaptığı kaydedildi.

Ukrayna’dan komşu ülkelere giden mültecilerin yüz binlercesinin buradan diğer Avrupa ülkelerine geçtiği biliniyor. Öte yandan, BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna içinde de 6,5 milyon sivilin yerinden edildiğini, böylelikle komşu ülkelere geçen mültecilerle birlikte yerinden edilen Ukraynalıların toplam sayısının 10 milyona ulaştığını bildirmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine göre ise Rusya-Ukrayna savaşında 24 Şubat-28 Mart’ta en az 1179 sivil hayatını kaybetti, 1860 sivil yaralandı. Açıklamada, sivil ölü ve yaralı sayısının tespit edilenden çok daha yüksek olabileceği vurgulandı.

Sivil kayıpların çoğunun, ağır topçu ve çok namlulu roketatar sistemlerinden yapılan bombardımanlar ve hava saldırıları dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Ukraynalı makamlardan dün yapılan açıklamada, savaşın başından bu yana 143 çocuğun öldüğü, 216 çocuğun da yaralandığı bildirilmişti. BM, Ukrayna’da sivil kayıplara ilişkin sadece teyit edebildiği rakamları açıklıyor. Ukrayna makamlarına göre ise hayatını kaybeden sivillerin sayısı çok daha fazla.

Belçika 21 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Belçika hükümeti, ülkede görevli Rus diplomatlardan 21’ini casusluk yaptıkları gerekçesiyle sınır dışı etme kararı aldı.

Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, Rus diplomatların Rusya’nın Brüksel Büyükelçiliği ile Anvers kentindeki konsolosluğunda çalıştıklarını duyurdu.

Belçika meclisinde bir toplantıda konuşan Wilmes, bu diplomatların ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eden casusluk ve etki operasyonu faaliyetlerinde bulundukları için sınır dışı edileceklerini bildirdi. Wilmes, Rus diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 15 gün süre verildiğini, kararın Hollanda ile istişare içinde alındığını aktardı.

Wilmes, “Bu bir yaptırım değil. Bu karar, bizim ulusal güvenliğimizle ilgili. Rusya ile diplomatik kanallarımız açık. Rusya’nın büyükelçiliği Belçika’da açık kalmaya devam edecek.” dedi. Hollanda da bugün 17 Rus diplomatı casusluk suçlamasıyla sınır dışı etme kararı almıştı.

İngiltere, yaptırımlar kapsamında ilk kez bir Rus yatına el koydu

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, başkent Londra’nın doğusundaki yeni finans merkezi Canary Wharf limanında demirli olan ve ismi gizli tutulan bir Rus oligarkına ait olduğu belirtilen 58,5 metre uzunluğundaki “Phi” adlı süper yata el konulduğu bildirildi.

İçerisinde yüzme havuzu ve çok geniş bir şarap mahzeninin yer aldığı yatın, yaklaşık 38 milyon sterlin değerinde olduğu kaydedildi. Açıklamada, yatın Karayip adalarından Saint Kitts Adası’nda kayıtlı olmasına karşın Malta bayrağı taşıdığı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, “Bugün 38 milyon sterlinlik bir süper yatı alıkoyduk. Rusya’nın güç ve zenginliğini temsil eden bir ikonunu, Putin ve yandaşları için açık ve net bir uyarıya dönüştürdük.” ifadelerini kullandı.

Sharps, yatın şimdilik hiçbir yere gitmeyeceğini belirterek, “Rejimden yararlanan insanlar, Londra ve İngiltere’yi bu tür gemilerle dolaşma fırsatından yararlanamayacak.” değerlendirmesinde bulundu. Avrupa ülkeleri, bu ay başından itibaren Rus oligarkların yatlarına el koymaya başlamıştı.

Daha önce İtalyan hükümeti, Rus oligark Alexei Mordashov’a ait olan yaklaşık 59 milyon dolar değerindeki “Lady M” adlı yata, yine Rus oligark Andrey Melnichenko’ya ait 582 milyon dolarlık bir yata el konulduğunu açıklamıştı.

Fransız hükümeti Rus oligark Igor Sechin’e ait olan 86 metre uzunluğunda “Amore Vero” isimli yata el konulduğunu duyururken, İspanya hükümeti de bu ay içerisinde, Barselona Limanı’nda bulunan “Valerie” ve Adriano Limanı’nda bulunan (Mayorka) “Lady Anastasia” adlı yatlara el konulduğunu belirtmişti.

AB ve ABD, Rusya yaptırımlarında kararlı

Avrupa Birliği (AB) ile ABD, Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkinliğini artırmayı ve bunlardan kaçınma yollarını kapatmayı görüşüyor.

AB Komisyonu Finanstan Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness ile ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Brüksel’de gerçekleştirecekleri görüşme öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

McGuinness, Ukrayna halkına ve yönetimine transatlantik desteğin süreceğine işaret ederek, “Yaptırımlar, Putin rejimine ve savaşın ortaklarına ekonomik acı çektirmek için çok önemli.” diye konuştu. Yaptırımların, Kremlin’in Ukrayna’ya yasadışı saldırısını sürdürmesini daha da zorlaştırdığını anlatan McGuinness, AB ve ABD’nin katı ve eş zamanlı yaptırımlar konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

McGuinness yaptırımların etkili ve tam olarak uygulanmasını sağlamanın önemine işaret ederek, yaptırımlar konusunda çalışmaları güçlendirmek ve ileriye taşımak için çeşitli konuları görüşeceklerini anlattı. ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo da Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa ile ABD arasındaki ittifakı daha da güçlendirdiğini belirtti.

Rusya ekonomisinin uygulanan ekonomik yaptırımlardan olumsuz etkilendiğini anımsatan Adeyemo, Kremlin’in savaş kaynaklarının azaldığını ifade etti.

Adeyemo, “Kremlin’in daha az kaynağa sahip olmasını sağlamak için adım atmaya devam etmekte kararlıyız.” diye konuştu. Yaptırımlardan kaçınma çabalarına da odaklanacaklarını kaydeden Adeyemo, bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin uygulanan yaptırımların çevresinden dolaşmalarını önceleyeceklerini belirtti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz