Çanakkale Halkı, Kadın Toplu Taşıma Sürücülerinden Memnun, Sayının Artırılmasını İstiyor

0

Haber: Orhan Yılmaz

Çanakkale Belediyesi bünyesinde, belediye toplu taşıma araçlarında sürücülük yapan kadınlar, performanslarıyla Çanakkale Halkından takdir topluyor.

Çanakkale Belediyesi’nin halen biri Kepez,  5’i Çanakkale Belediyesi bünyesinde olmak üzere, 6 adet kadın otobüs şoförü bulunuyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, belediye 6 adet daha yeni toplu taşıma aracı sürücüsü alımı için hazırlık yapıyormuş. Yine bunların bir kısmı kadın sürücü olması bekleniyormuş. 

Çanakkale Belediyesi bünyesinde, belediye toplu taşıma araçlarında sürücülük yapan 32 yaşındaki Yeliz Tez, bu bayan sürücülerden birisi. Ocak Medya için yaptığı açıklamada, 7 aydır belediye otobüsü kullandığını söyledi. 

Yeliz Tez

İşini çok sevdiğini ve belediyedeki bayan sürücülerin en az erkekler kadar, hatta onlardan daha iyi toplu taşıma aracı kullandıklarını iddia etti. Her gün olmasa bile, en az 2 günde bir, önündeki araçların bir trafik kazası yaptıklarını, ama kendisinin 7 ay boyunca en ufak bir kazasının olmadığını söyledi.

Bu konuda görüşlerine başvurduğum, otobüs içindeki yolcular da, Yeliz Tez’in bu iddiasını doğruladı. Yolcular, kadın otobüs sürücülerinden çok memnun olduklarını, bu sayının artırılmasını istedi. Erkek egemen şoför sayısının hiç değilse kadınlar lehine bir miktar artırılmasını, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan dilediklerini belirttiler.  

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ’de (BURULAŞ) 869 otobüs şoförü çalışırken, bunların içinde sadece 1 kadın sürücü mevcut. Bursa’nın 15’de 1’i nüfusa sahip Çanakkale Belediyesi ise, bu konuda Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne fark atmış görünüyor.

Yeliz Tez, toplu taşıma aracını kullanırken:

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz