Canan Kaftancıoğlu, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü..

0

Yargıtay tarafından onanan 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasının infaz işlemleri için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü. İşlemlerin ardından Canan Kaftancıoğlu, tahliye oldu.

Silivri Cezaevi önünde kendisini desteklemeye gelenlere seslenen Canan Kaftancıoğlu, şunları söyledi: “Evet Silivri soğuktur diye bir kavram var ancak bugün Silivri ve tüm İstanbul çok sıcak, biraz önce arkadaşlarımın söylediğine göre saat 11.00’den beri buralardaymışsınız. Hakikaten bu sıcakta sizi saatlerce bırakmak zorunda kalanlar adına ben sizden özür dilerim.

Esas olan ahlak, akıl, adalet ve biz adalet mücadelesini ne için veriyoruz? Bu ülkede adalete susamış ve adaletsizliğe uğrayan 84 milyon insan için o zaman esas olan ahlak, esas olan akıl ve esas olan adaletse nerede kalmıştık demiştim. Hem önümüzdeki günlerdeki davaları hem de suçluların hesap vermesi için yapacağımız işleri planlamak üzere bir toplantımız vardı, o nedenle ilçe başkanlarımız ve il yöneticilerimiz toplantısını 20.30’a alıyoruz, il başkanlığımızda çalışmaya devam. Hesap vermesi gerekenlerin adalet karşısında hesap vermesi için hep beraber ama hep beraber kendimiz için değil, etrafımızdaki birkaç kişi için değil, zenginleştirmek istediklerimiz için hiç değil, kötü sistemin bütün iyi insanları için, fikri, inancı, kimliği, mesleği ne olursa olsun kötü sisteme mahkûm edilen bütün insanlar için hep beraber çalışmaya devam.

İyi ki varsınız, iyi ki adaletin yanındasınız ve biz CHP’de Genel Başkanımızın öncülüğünde Türkiye’ye nefes aldıracağız. Bugün Genel Başkanımızın linç edildiği Çubuk olayları ile ilgili mahkeme görüldü, ne yazık ki sizleri burada 5-6 saate mahkûm eden anlayış Genel Başkanımıza bütün dünyanın gözü önünde linç girişiminde bulunan kişilere verilen cezaları söylemeye bile gerek yok. Yarın 16 milyon İstanbullunun iradesini yargılamaya kalkacaklar, yarın Ekrem başkanımızın mahkemesi var hep birlikte orada olacağız. Uzun lafın kısası; terleyeceğiz, yorulacağız ama bildiğim bir şey var ki adalete inanan insanların yorgunluğunu tek bir şey giderebilir o da çalışarak bu ülkeye nefes aldırmak, hepimize kolay gelsin, iyi ki yol arkadaşlarımsınız, iyi ki CHP bizi buluşturmuş.”

Twitter hesabından Kaftancıoğlu, “Düşmanlık sizde kalsın, nereden gelirse gelsin yanlış olanı eleştiri hakkı bende İftira, hakaret, küfür, yalan dolanla iş yapanlara düşmanlık edersem eğer size benzerim ki hayatta en korktuğum şey bu olsa gerek. Canlı, doğa ve vatan sevgimi ölçmeye ise ne aklınız ne de ufkunuz yeter.” şeklinde paylaşım yaptı.

Kaftancıoğlu’nun avukatı Doğuşcan Aydın ise işlemlerinin ardından cezaevine gideceğini, orada da denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılacağını söyledi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 ayrı suçtan yargılanan ve 6 Eylül 2019 tarihinde mahkumiyetine karar verilen Canan Kaftancıoğlu hakkındaki davaların temyiz incelemesi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından 12 Mayıs 2022 tarihinde tamamlamıştı.

CHP İstanbul il ve ilçe teşkilatlarından da çok sayıda kişi de Kaftancıoğlu’na destek olmak için adliye önüne geldi. “Bugün Gezi’nin yıl dönümü. Gezi direnişi kutlu olsun.” diyen Kaftancıoğlu, infaz işlemlerinin ardından polis aracıyla Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz