Cemal Kaşıkçı’nın parçalanmış cesedini valizle götürmüş olabilirler..

0

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda 2 Ekim 2018 tarihinde öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğu hala bilinmiyor. Konuya ilişkin dikkat çekici bir açıklama Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi.

Kanada’daki Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’nda konuşan Akar, “Bu konularda ihtimalleri konuşabilirsiniz. Bir ihtimal cinayeti gerçekleştirdikten 3-4 saat sonra Türkiye’yi terk ettiler. Diplomatik dokunulmazlıktan dolayı Kaşıkçı’nın parçalanmış cesedini valizle sorun yaşamadan götürmüş olabilirler.” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda, daha önceden yapılan planlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir.” denilmişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile de görüştü. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrası konuşan Akar, şunları söyledi:

“PKK’dan hiçbir farkı olmayan terörist YPG’nin buradaki mevcudiyetinin ve özellikle de ABD’li askerlerle beraber oturup kalkmalarının, iş birliği yapmalarının uygun olmadığını, bunun bizi son derece rahatsız ettiğini ve bu ilişkilerin bir an önce kesilmesi hususunu kendilerine tekraren dile getirdik. Bu tahrikkar ve kabul edilemez görüntülerin tekrarlanmaması konusundaki uyarılarımızı yapmak suretiyle onlardan beklentilerimizi ortaya koyduk.

Terörist YPG’ye kamyonlarla, tırlarla ve uçaklarla silah ve mühimmatın verilmesinin de ittifak, müttefiklik anlayışına uygun olmadığına, olmayacağına, bunun bizler tarafından kabul edilmesinin de mümkün görülmediğine dikkatlerini çektik. Uyarılarımızı tekrarladık ve ABD’li müttefiklerimizin bu konuda gerekli tedbirleri almalarını ve bir an önce terörist PKK’dan hiçbir farkı olmayan YPG ile olan ilişkilerini kesmelerini beklediğimizi de dile getirdik.

Dolayısıyla böyle bir örgütle müttefikimiz, buradaki stratejik ortağımız ABD’nin, ABD’li askerlerin iş birliği yapmalarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini de kendilerine tekrar tekrar hatırlattık. Önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalarla ABD’li dostlarımızın bu yanlıştan dönmelerini umuyor, diliyorum. ABD’nin terörist YPG ile ilişkisinin son derece rahatsız edici olduğunu, bu ilişkiler taktiksel ve geçici de olsa bunun Türkiye tarafından kabul edilemez olduğunu tekrar tekrar kendilerine ifade ettik.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz