Cemevine Saldırıya, Halkımız Ne Diyor?

0

Haber: Mehmet Gündoğdu

“30.07.2022 günü Ankara, Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezine; Mamak ilçesinde Şahı Merdan Kültür Evleri ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevine  saldırılar düzenlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Alevi STK’leri ile cemevine yönelik saldırıları provokasyon olarak niteleyerek konunun her yönüyle soruşturulduğunu söyledi.

Peki halkımız, özellikle Sünni vatandaşlarımız bu saldırıyı/provokasyonu nasıl değerlendiriyorlar ? Türkiye’de çeşitli illerde yaşayan vatandaşlara, Esnafımıza, Emekliye, ülke genelinde ve yerelde siyaset yapan bazı siyasetçilerimize sorduk.

Vatandaşlarımızın ortak görüşü, bu yapılan saldırıların provokasyon olduğunun farkında oldukları, ve nefretle kınadıkları,  görüldü.

İşte o görüşlerin bazıları:

Kadir Köşkdere (Deva Partisi Kurucu Üyesi, İş Adamı) Ankara

“Ülkemizde alevi yurttaşlarımızın ibadetlerini gerçekleştirdiği; hak ile batıla, adalete ve hesap vermeye büyük önemin verildiği cemlerin yapılma yeridir.

Alevi yurttaşlarımızı ve Cemevlerini güzel ülkemizin kilimini oluşturan en temel desenlerden biri olarak görmekteyim. 

Alevi yurttaşlarımız ülkemiz için çok önemli, olmazsa olmaz konumundadır. 

Alevi yurttaşlarımızın maruz kaldığı dönemsel ötekileştirmeler, adaletsiz uygulamalar dönem dönem karşımıza çıkmaktadır.

Cemevleri’nin ibadethane sayılması tartışmaya açılmalı ve bununla ilgili gerek diyanet işleri başkanlığı gerekse iç işleri bakanlığının gerekirsede TBMM’nin komisyonlar nezdinde çalışma yapması gerekmektedir.

Son dönemlerde Cemevlerimize yapılan saldırılar sebebiyle canımız yanmış ve Cemevlerimiz yeniden gündeme gelmiştir. 

Geçmişte ülkemizde maalesef alevi sünni çatışmalarını meydana getirmek ve koatik bir ortam oluşturmak için bu ve bunun gibi çokça olay yaşandı. 

En büyük yaralarımızdan biri olan Madımak olayı verilebilecek en acı örnektir. 

Unutulmamalıdır ki Türikiye’yi Türkiye yapan farklı dil-din-ırkların refah ve mutluluk içinde yaşamasıyla olan bu harika gökkuşağıdır. 

Özellikle genç kardeşlerime şunu belirtmek istiyorum; geçmişte yaşanan acı ve tatsız olaylardan ders almalı, geleceğe huzur, barış ve muhabbet ile yürümeliyiz. 

Bu minvalde saldırı gerçekleştirilen Cemevleri’nin cematlerine ve tüm Alevi yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”.

Rahmi Çabuk (Emekli Kimya Mühendisi) İzmir

“Bu saldırıyı yapan ve onun gibi düşünceye sahip insanlar,ne peygamberimizi nede islamiyeti anlayamamışlar.Peygamberimiz “birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız” demiş ,ama bu insanlar bu sözden ne yazıkki nasiplenememişler”..

Harun Çirci ( Esnaf) Sivas

Bu saldırıları şiddetle kınıyorum Alevi, Sünni, Kürt, Çerkez, Laz Kurtuluş Savaşı’nda Çanakkale de nasıl omuz omuza mücadele ederek vatanı kurtardıysa ölene kadarda birlikte aynı vatanda Türkiye de özgürce yaşama haklarıda vardır”.

Şerafettin Sevinç (Esnaf) İzmir

Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Arap biz biriz. Türkiye Cumhuriyetinin asıl vatandaşlarımız. Bizi bölüp parçalamak isteyenler var. Bizi birbirimize düşürmek isteyenler var. Ama bölemeyecekler, parçalayamayacaklar. Biz bu provokasyona gelmeyeceğiz.  Bu saldırıyı yapanları kınıyorum.

Akif Yıldız (Esna)Çanakkale/Biga

Ülkemizde bazı mihraklar tarafından özellikle bu tarihlerde denk getirilen Cem evi saldırılarını şiddetle kınıyorum

Hangi amaca hizmet ettiğinin farkında olmadan yapılan bu saldırılarının kardeşliğimizin zedelenmesine bir nevi kargaşa ve tahriklere yönelik yapıldığını biliyorum 

Sağ duyulu kardeşlerimizin sabrı galib geleceğini inanıyorum. 

Aslında kerbela olayının özü.

Nasıl fitne ile kışkırtırılarak vuku bulduğu ve işlendiği, Zalimlerinde hırs mevki vb. ihtiraslar uğruna neleri yapabilecekleri nasıl zulümler yapabileceklerini, Hatta hiç çekinmeden ehli beytten de olsa hatta efendimizin torunu da hiç çekinmeden tereddütsüzce katlebileceklerini göstermişlerdir. Bu saldırı, Tarihe bir kara leke olarak geçmiştir.

Cem evi ve benzeri saldırıların amacını kime hizmet ettiğini düşünerek sağ duyulu olmalıyız.

Tüm fitneciler ve zalimler için yaşasın cehennem. Provokatörler her Zaman vardır.

Tıpkı zamanımızda da olduğu gibi!

Mahmut Aydemir, (İyi Parti Biga ilçe Başkanı) Çanakkale

 “Muharrem ayına girdiğimiz bu mübarek günlerde, Ankara’da cemevine gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyor, Alevi kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiçbir güç, birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacaktır.” 

İsmail Tuncel (Çiftçi) Çanakkale/Biga

Gerçi ben hiç cemevini görmedim ama, Alevilerin ibadet yeri olduğunu biliyorum. Dinî Mabetlere yapılan  her türlü  saldırıları, Nefretle kınıyorum. Bizim ne Alevilerle ne de Cemevleri ile bir sorunumuz yok. Herkes ibadetini serbestçe yapsın isterim.

İsa Kaplan (İşçi Emeklisi) Çanakkale/Biga

Cemevlerine yapılan saldırıyı onaylamıyorum. Bu bir kirli provokasyon olduğu kanaatindeyim.

Muharrem ayında böyle bir saldırının gerçekleşmiş olması kötü niyetli kişilerin yaptığı bir oyundur. Biz bu gibi oyunlara gelmeyiz. Alevi kardeşlerimize geçmiş olsun.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz