Çernobil santralini ele geçirmeye çalışıyorlar..

0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Rus işgal güçleri”nin Çernobil nükleer santralini ele geçirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Zelenskiy, Twitter’dan yaptığı açıklamada, santraldaki güvenlik görevlilerinin 1986 trajedisi bir daha yaşanmasın diye canlarını verdiklerini belirtti. “Rus işgal güçleri”nin Çernobil santralini ele geçirmeye çalıştığını aktaran Zelenskiy, bunun tüm Avrupa için bir savaş ilanı olduğunu ifade etti.

Ukrayna’da 2014’teki Meydan olaylarının ardından, Batı yanlısı bir hükümet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna’da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar sözde yönetimler ilan etti. Rusya’nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015’te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya’nın işgale hazırlandığını yinelerken Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler Rusya’yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken Moskova yönetimi, Donbas’taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının “Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna’yı Nazizm’den ve militarizmden arındırmak” olduğunu savunarak Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Zelenskiy görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı ve son gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, “Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatı kabul edilemez bulduğumuzu ve reddettiğimizi belirtiyorum.” dedi. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kendi vatandaşlarımız ile Tatar kardeşlerimiz başta olmak üzere Ukrayna’da yaşayan herkesin can güvenliğinin sağlanmasında üzerimize düşeni yapacağız. Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunların Minsk Mutabakatları çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesi çağrımızı tekrarlıyoruz. Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım, bölgenin barış, huzur ve istikrarına vurulmuş ağır bir darbedir. Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi desteklediğini, biraz önce görüştüğüm Sayın Zelenskiy’e de ifade ettim.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesinde Ukrayna’daki son gelişmeleri ele aldı.

BMGK, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını kınayan karar tasarısını yarın oylayabilir

BM’deki diplomatik kaynaklar, Batılı ülkelerin öncülük ettiği Konsey üyelerinin yarın yapılacak acil oturumda sunulmak üzere Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kınayacak bir taslak üzerinde müzakerede bulunduğunu belirtti.

Kaynaklar, müzakere edilen söz konusu karar taslağının yarın oylanabileceğini kaydetti. Konsey üyelerinin çoğunluğu, Ukrayna’nın çağrısı üzerine düzenlediği son oturum esnasında askeri operasyonu başlatan Rusya’yı kınayarak bunu “uluslararası hukuka ve BM antlaşmalarına saygısızlık” olarak nitelendirmişti.

ABD’nin BM Temsilcisi Linda Thomas Greenfield olağanüstü oturumda Rusya’ya yönelik “Yarın size bir karar tasarısı sunacağız ve dünya Rusya’dan hesap soracak. Bu saldırı aslında BM’nin her üye devletine yapılmıştır.” ifadesini kullanmıştı.

ABD’den sonra söz alan Fransa Temsilcisi Nicolas de Riviere da “Fransa, bu savaşı kınayacağımız bir tasarı hazırlama sürecine katılacak ve tüm üyeleri bu karar taslağını desteklemeye çağıracak. Rusya’yı uluslararası hukuka saygı duymaya çağırıyoruz.” demişti.

BMGK’nin 5 daimi üyesi (Rusya, Amerika, Fransa, İngiltere ve Çin), onaylamadıkları herhangi bir kararın verilmesini önlemek için veto yetkisine sahip bulunuyor. Herhangi bir Konsey kararının çıkarılması, 5 daimi üyeden hiçbirinin buna itiraz etmemesi koşuluyla, toplam BMGK üyelerinden en az 9 üye devletin onayını gerektiriyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın AB Büyükelçisi Vladimir Chizkov’u çağırarak ülkesinin Ukrayna’ya saldırısını kınadı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Stefano Sannino, Rusya’nın “Ukrayna’ya yönelik haksız işgalini en kuvvetli şekilde kınadıklarını” Rus Büyükelçi Chizkov’a bildirdi.

Rusya’nın kuvvetlerini derhal Ukrayna’dan çekmesini istediklerini aktaran Sannino, AB’nin Rusya’ya vereceği sert karşılığın bugünkü AB Liderler Zirvesinde belirleneceğini söyledi. Sannino, bu karşılığın sektörel ve bireysel yeni bir kısıtlayıcı tedbir paketini de içereceğini Chizkov’a iletti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz