Cezaevlerinde bayram görüşü ve açık görüş talebi..

0

Cezaevlerinde yakınları bulunanlar, Adalet Bakanlığı’ndan Kurban Bayramı dolayısıyla açık görüş istiyorlar. Koronavirüs salgını sebebiyle uzun zamandır cezaevlerinde açık görüş gerçekleştirilmiyor. Vatandaşlar, her yerde kontrollü normalleşme yaşanırken aynı hakkın cezaevlerine de verilmesini istiyorlar.

Yaklaşık 5 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Cezaevlerinde bayram görüşü yapmanın kime ne zararı olabilir? diye sordu.

Kurban Bayramı öncesinde sosyal medya üzerinden Adalet Bakanı Gül’e seslenen Başak Demirtaş, şunları ifade etti: “Hepinizin bildiği gibi salgın tedbirleri büyük oranda kaldırıldı ve normalleşmeye geçildi. Geçildi ama cezaevlerindeki görüş koşulları salgın döneminde olduğu gibi aynen devam ediyor. Normalde pandemi öncesi her hafta olan kapalı görüş hakkını bile kullanamıyoruz. Mesela bu temmuz ayı içerisinde toplamda iki defa kapalı görüş yapabileceğiz.

Normalde, bayramlarda ek açık görüş olurdu. Bu bayramda yine olmayacak. Bayram vesilesiyle ek telefon hakkı bile tanınmadı. Maalesef cezaevlerine bayram gelmiyor.

Adalet Bakanı, bundan tam 13 ay önce, kısa süreli görüşme yapılabileceğini söylemişti. Buradan Adalet Bakanı’na sormak istiyorum. Cezaevlerinde bayram görüşü yapmanın kime ne zararı olabilir? Cezaevlerinde normalleşme ne zaman başlayacak?”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz