Cezaevlerinde tahliyeler olmazsa katliam olur..

0

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, Meclis Adalet Komisyonunda görüşülmeye başlandı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, komisyonda yaptığı konuşmada “Bu cezaevlerinde ne olur? Ben açıkça söyleyeyim tahliyeler olmazsa katliam olur.” dedi.

“Binlerce insanın belki de öleceği bir salgın var. Hala biz milyonların temsilcisi olarak yaşam hakkını değilde teferruatları konuşuyoruz.” diyen Gergerlioğlu, bir doktor ve insan hakları savunucu olarak cezaevinde yaşanan ihlalleri çok iyi bildiğini vurguladı.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine örnekler veren ve bunların sonucunda ölümler gerçekleştiğini anlatan Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Cezaevinde insanlar sevklere çıkamıyorlar. Halime Gülsu, cezaevinde öldü ihmallerden. Bu takdiri ilahi midir? Cinayet yok mu? Mustafa Akyol Ağrı’da ölüme terk edildi. Deniz Hakan Şen, mide ağrısı şikayetiyle revire gitti. Hastaneye gönderilmedi, 49 kez dilekçe verdi, hastaneye gidemedi. Sonra hastaneye gitti, doktor ‘sen neredeydin’ dedi. Mide kanseriydi. Şimdi bu işte cinayet yok mu?

Cezaevlerinin şu anda dünya standardına göre mevcut kapasitesi 120 bin kişilik ama halen 300 bin insan cezaevinde. Siz 70-80 bin için tahliye getiriyorsunuz. Tasarı bu haliyle sorunu çözmeyecektir. Düşünce suç olabilir mi Allah aşkına? Şu anda önünüzde toplumsal barışı sağlama yönünde büyük bir fırsat var. Tasarı komisyona bu şekilde gelmiş olabilir ama biz eşitlikçi, adaletli bir infaz düzenlemesi yapabiliriz. Milyonlarca insan bunu bekliyor.”

İnfazda eşitlik bu ülkenin vatandaşları için anayasal bir haktır

HDP Sözcüsü Ebru Günay ise partisinin sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının herkese eşit mesafede tehlike saçtığını söyledi.

Salgın karşısında en savunmasız alanın cezaevleri olduğunu, risk grubundaki hasta ve yaşlı mahkumların tahliye edilmesi gerektiğini vurgulayan Günay, iktidarın infaz düzenlemesinde ayrımcılık yaptığını belirterek “İnfazda eşitlik bu ülkenin vatandaşları için anayasal bir haktır.” ifadesini kullandı.

Terörle Mücadele Kanunu’nda terör tanımının hiçbir belirsizliğe yer verilmeden yeniden yapılması gerektiğini anlatan Günay, salgınla mücadelede ülke olarak zor günlerden geçildiğini ifade ederek “Bu zorlu günlerde bizi ve toplumu ayakta tutacak olan dayanışma ve yardımlaşmadır. Ayrım gözetmeksizin ihtiyaç sahibi herkese yardım elimizi uzatmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz