Cezalandırma yöntemi çocuklar için sağlıklı değil!

0
Rabia Güner

Ebeveynler çocuklarının iyi ve eğitimli olması için elinden geleni yapar. Bunun için de bazen ödül ve ceza yöntemini kullanır. Fakat cezalandırma iyi bir yaklaşım değildir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için yöntemin kötü sonuçlarından bazılarını ele aldık. Gelin, yakından göz atalım!

Ebeveynler çocuklarını birçok şekilde cezalandırıyor. Bunların arasında harçlık vermeme ya da odadan çıkarmama gibi cezalar sayılabilir. Fakat araştırmalara göre bu yöntem hiç de sağlıklı değil. Peki, neden çocuklarımızı cezalandırmamalıyız?

Çocuğunuz depresyona girer

Çocuk Depresyonu | Doktor Amcam

Çocuklar siz onları cezalandırdığınızda birçok şey düşünür. Bunlar da psikolojileri üzerinde oldukça belirleyicidir. Araştırmalara göre 10 kişiden 9’u çocuklarına ‘şaplak’ atmaktan çekinmiyor. Üstelik bu fiziksel şiddetin boyutu da artabiliyor. Bu durumda çocuk anne ve babasının kendisini sevmediğini düşünüyor.

Çocukların bunu düşünmesinin sebebi ise davranışları yüzeysel olarak yorumlamaları… Bu durum da çocukların depresyona girmesine yol açıyor. Depresyon sebebiyle çocuğun ruhsal dengesi değiştiği için sosyal yaşamı da olumsuz etkileniyor.

Çocuğunuz hastalanır

Hasta Çocuk arşivleri | Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji | Doç. Dr.  Engin MELEK

Cezalandırma aynı zamanda psikolojik bir şiddettir. Sürekli buna maruz kalan bir çocuğun stres seviyesi zamanla artar. Stres de hem fiziksel hem de zihinsel birçok probleme sebep olur. Örneğin bağışıklık sistemi zayıflar.

Hastalıklara daha duyarlı hale gelen çocuklar, sık sık hastalanır. Bu yüzden en sağlıklısı çocuğu cezalandırma yönteminden kaçınmaktır. Problemlerin çözümünü araştırmak ve en yapıcı olanı uygulamak gerekir.

Cezalandırma işe yaramaz

Yaramaz çocuğa ceza verilmesi gerekir mi?

Cezalandırma yöntemi işe yarar bir yöntem değildir. Aksine işleri daha da kötüleştirir. Bazen çocuklarınızın sabrınızı tükettiği anlar olur. Çünkü saldırgan davranışlar sergilemeleri olasıdır. Fakat onları cezalandırarak, disiplinli yapamazsınız.

Araştırmalar, şiddetin uzun vadede hiçbir sonuç getirmediğini gösteriyor. Çünkü şiddet, çocukların davranışı neden yapmaması gerektiğini anlatmıyor. Neden cezalandırıldığını anlamayan çocuk da daha çok hırslanıyor. Bu yüzden de öncelikle davranışın neden kötü olduğunun çocuğa açıklanması gerekiyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz