Chamblin Kitapçısı

0

Haber: Ahmet Özbek / ABD

Chamblin kitapçısının benim için özel bir yeri vardır. Belki de yaklaşık son 15-20 senedir en çok kitabı oradan almışımdır. Öncelikle eski veya kullanılmış kitapların bulunabildiği bir yer olmuştur. Bulunduğum yerde ve yakın çevreye baktığımda diyebilirim ki kitap çeşitliliği ve konular açısından en iyi yerlerden biridir. Dükkanın sahibi Ron Chamblin eski bir asker emeklisi, etik değerleri ve muhalif demokrat kişiliği önde olan ve bu işi severek yapan biridir. kendisi yaşı gereği çok fazla mekana gelmediği için iş yeri yöneticilerinden biri olan Cari Hamani ile bu kısa sohbeti gerçekleştirdik. 

AO- Cari ne kadar süredir Chamblin de çalışıyorsun.

CH- Yaklaşık 8 senedir buradayım.

AO- Kısaca buradan bahsedersen.

CH- İlk dükkan Jacksonville de 1976 da bir evde açıldı. Daha sonra büyük olan Roosevelt caddesindeki yer 1991 de açılmış.

AO- Burada oldukça eski kitap bulmak mümkün. En eski kitap hangi yıllara ait ? 

CH- Tahminen 1500 li yıllara ait kitaplar var.

AO- Bölgede oldukça büyük bir kitapçı sanırım.

CH- Kuzeydoğu Florida bölgesinde hatta yakın diğer çevrede en büyük yerlerden biri. İki dükkan ve depoda toplam 1 milyondan fazla kitap var yaklaşık.

AO- Tanınmış yazarlar gelir mi kitap imzalamaya 

CH-Hatırladığım bazıları; Steve Berry, Neal Schusterman, Jennifer Nixen. 

AO- Yeni ve eski kitapları nasıl temin ediyorsunuz. 

CH- Eski kitapların özellikle %85 I bağış ve kişilerden, %15 I ise e şirketlerden geliyor. 

AO- Seni de uzun bir süredir tanırım. Eski kitaplarımı genelde buradan alırım bildiğin gibi. Dikkatimi çekmişti sanırım geçen seneydi şöyle bir yazı vardı raflarda “lütfen ifade özgürlüğüne saygılı olun ve kitapları tahrip etmeyin”. Sence böyle bir yazıyı Ron Chamblin niye koydu. ?

CH- Ron düşünce özgürlüğüne veya ifadeye önem veren bir insan. Geçmişte bazı Nazi sempatizanları gelip antisemitik yazılar yazarak kitapları tahrip ettiler. Veya buna benzer birkaç olay daha oldu . Sanırım bu yüzden bir uyarı yazısı koydu raflara.

AO- Son olarak en çok hangi kitapları alıyor müşteriler ve dağılımları 

CH- Birçok farklı yaşta ve etnik gruptan insanlar geliyorlar. Daha çok kurgu ve siyaset ağırlıklı kitapları satın alıyorlar.AO- Teşekkür ediyorum tekrar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz