CHP, İstanbul’da 12 ilçede geçersiz oyların sayımına itiraz etti..

0

CHP avukatları tarafından İstanbul İl Seçim Kurulu’na yapılan başvuruda, ilçe seçim kurullarının 12 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına yönelik aldığı karara itiraz edildi.

AK Parti ilçe teşkilatlarınca ilçe seçim kurullarına yapılan geçersiz oyların sayılması yönündeki itirazlar değerlendirildi. İlçe seçim kurulları, Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Beykoz, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Silivri, Tuzla ve Ümraniye’de geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Çatalca’da ise tüm oyların yeniden sayılması, Çekmeköy’de de oy cetvellerinin incelenmesine karar verildi.

Bu karar üzerine CHP avukatları, İstanbul İl Seçim Kurulu’na başvurarak, ilçe seçim kurulları kararlarının kaldırılmasını istedi. CHP İstanbul İl Başkanlığı Disiplin Kurulu Başkanı avukat Doğuşcan Aydın Aygün’ün İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na verdiği itiraz dilekçesinde, 12 ilçe seçim kurulunun, kısmi kabul yaparak itirazları kabul ettiği, oy torbalarının açılarak geçersiz oyların gözden geçirilmesine karar verdiği kaydedildi.

AK Parti tarafından yapılan itirazların haksız ve hukuka aykırı olduğu öne sürülen dilekçede, “Sandık sonuç tutanağının ilanından sonra ilçe seçim kuruluna yapılan itirazlar, kanun gereği gerekçeli ve delilli olmalıdır. Delili bulunmayan itirazların kabul edilmesi mümkün değildir. Sandıkta herhangi bir şekilde şikayet ya da itiraza uğramadan geçersiz sayılan oy pusulalarının geçerli sayılması talebiyle yapılacak itirazda da sandık başındaki geçersiz oy pusulalarına karşı başvuru yapıldığının ve geçersizlik konusunda tereddüt bulunduğunun ispatlanması gerekir.” denildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yerleşmiş içtihatları ve ilçe seçim kurullarının örnek kararlarına da yer verilen dilekçede, “İlçe seçim kurulu kararının derhal kaldırılmasına, ilçe seçim kurulunca yeniden gözden geçirme işlemine başlanmamasına, başlanmışsa durdurulmasına, AK Parti itirazının reddine ve kötü niyetli itiraz nedeniyle idari para cezası uygulanmasına karar verilmesini dilerim.” ifadeleri kullanıldı.

Çatalca İlçe Seçim Kurulu’nun oy torbalarının açılarak tüm oyların sayılması kararına da itiraz edilen dilekçede, bu kararın da kaldırılması istendi.

Bu arada, Beylikdüzü İlçe Seçim Kurulu, AK Parti İlçe Başkanlığı’nın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı ve Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi seçimlerine ait tüm sandıklardaki oy pusulalarının sayılarak sonuç tutanaklarının düzeltilmesi, maddi hataların giderilmesi ve kendi partilerine ait olup geçersiz sayılan oyların yeniden sayılması yönündeki taleplerini reddetti.

CHP’nin kendisi için gördüğü hakkı bize çok görmesi anlaşılır gibi değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da 31 Mart Mahalli İdari Genel Seçimleri’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekrem İmamoğlu’na “Sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun?” diye soran Yavuz, “Cumhuriyet Halk Partisi, bir yandan geçmiş seçimlerde ve bu seçimde kendisi için gördüğü hakkı bize çok görmesi anlaşılır gibi değildir. Tehditvari yaklaşımlarla sokağa işaret etmesi, başka imalarda bulunması bir devlet adamına yakışmaz, bir siyasetçiye yakışmaz.” ifadesini kullandı.

Aradaki fark 29 binlerden 20 binin altına inmiştir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, “Daha çok az sayıda sandık açıldı ve bizim maddi itirazlara ilişkin ileri sürdüğümüz dilekçelerin çok azı görüşüldü, çok azını ileri sürdük. Buna rağmen aradaki fark 29 binlerden 20 binin altına inmiştir.” diye konuştu.

Yavuz, “Sancaktepe’de oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Bizimkisi reddedildi, Cumhuriyet Halk Partisi itiraz etti ve bu karar verildi. Sadece Sancaktepe’de mi? Türkiye’nin birçok yerinde itiraz edildi. Bu ne perhiz ne lahana turşusu.” ifadesini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz