CHP Sözcüsü Öztrak: Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, bağımsızlığın fiilen bittiğinin de göstergesidir

0

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasını eleştirdi. Görevden almanın bedelinin ağır olacağını savunan Öztrak, şunları söyledi:

“Merkez Bankası Başkanı görevden alındı. Bu ilk defa yaşandı. Bunun yarattığı güven erozyonu ekonomiyi etkileyecektir. Vatandaşlarımızı etkileyecektir. Bu operasyonun tek açıklaması, kurumsal hedeflere ulaşılamamasıdır. Merkez Bahnkası’nın kurumsal hedefi ne olabilir, fiyat istikrarının sağlanması. Bugün ülkede yaşanan enflasyonun tek sorumlusu Çetinkaya mıdır?

Madem hedefler tutturulamadı, neden Merkez Bankası’nın başına hedefleri tutturamayan kurulun üyelerinden birini atadınız? Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, bağımsızlığın fiilen bittiğinin de göstergesidir. Artık sarayın kibirli adamının elini tutan kalmadı. Türkiye bir kez daha kendi hatalarının kurbanı olacaktır. Bunun sorumlusu her türlü denetlemeyi reddeden, kurum ve kurulları birer birer yok eden, Türkiye ekonomisini neoliberal popülizmin bataklığına batıran Saray’ın başıdır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz