CHP ve Demirtaş’ın Görüşme Trafiği

0

“CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Demirtaş mı?” adlı dünkü makaleme çok mesaj aldım. Hem CHP’li hem HDP’li, hem Saadet’li, hem de AKP’li dostlarımdan.

Yazan çok kişi oldu. Olumlayan, şaşıran, acaba diyen, hayır olmaz diyen çok oldu. Bu aritmetiği etkileyecek bir gelişme diye hak verenler de…

Mümkün mü, mümkün.

Ütopya mı, değil.

Gerçekleşir mi, bilemem.

Ama akıl yürütmem bu şekilde idi.

Kimi CHP’li dostlarım “keşke” diye makalemi yorumlarken, bir diğer CHP’li cenah ise “güzel hayalmiş” diye yorumladı.

Kimisi “Ne içtin? Bana da ver, güzel kafa yapmış” derken, kimi HDPli dostlar ise Demirtaş’ı güzelleyen şiirler gönderdi bana.

Bir başka siyasi partinin danışmanlarından dostum ise; “Kaleminize sağlık…

Bu ziyareti CHP sözcüsü; hem insani hem de siyasi olarak ifade etmişti.

Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen hafızam beni yanıltmıyor ise CHP Demirtaş’ı ilk defa ziyaret ediyor…

CHP, HDP’li birisini aday göstererek Cumhurbaşkanlığını kazanamayacağını hesaplamıştır. Bu isim Demirtaş olsa bile…

Fakat CHP bu ziyaret üzerinden; yerelde (İstanbul-Ankara) ve genelde yapılacak seçimlerde HDP’nin seçmenine talip olduğunu ortaya koymuştur.

Gerek CHP, gerekse HDP bilmelidir ki, Türkiye yakın bir zamanda Mandela tarzı bir Devlet Başkanı çıkaramaz…” diyerek, görüşme içeriğinin ne nedenle gerçekleştiği dair kendi yorumunu paylaştı benimle.

Buradan hareketle cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ın kaç defa ziyaret edildiğini sizinle paylaşmam şart oldu. Kimi CHPli vekillerin bir kaç defa ziyaret ettiği Demirtaş, CHP’li vekiller tarafından toplamda 23 defa ziyaret edilmiş, belirtmekte fayda var. Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu 3’er defa, Erdal Aksünger ve Eren Erdem 2’şer defa, en son ziyaret eden Öztürk Yılmaz ile beraber toplamda 17 vekil Edirne Cezaevine gidip görüştüler.

Fikri Sağlar, Tuncay Özkan, İlhan Cihaner, Veli Ağbaba, Ali Şeker, Utku Çakırözer, Nurettin Demir, Mehmet Tüm, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara, Şenal Sarıhan ve Necati Yılmaz görüşen diğer CHPli vekiller.

Bu arada HDP’nin eski eş başkanı Demirtaş’ı kendi partisinden sadece 7 ismin ziyaret ettiğini de belirtmekte fayda var. HDP’nin eş başkanlık yarışı sırasında şimşekleri üzerine çeken Hasip Kaplan son ziyaretçilerinden biriydi. (Ki şu anda kendisi yurt dışındadır.) HDP eş başkanlığı için bir Türk’ün aday olmaması gerektiğini twitterdan paylaşmıştı. Irkçılık yaptığı şeklinde eleştirilmiş, Sırrı Süreyya Önder ile söz düellosuna girişmişti, hatırlarsanız…

Bu arada CHP’nin söz eylem ve girişimleri iktidar cephesini oldukça rahatsız etmiş görünüyor. Zira; “Bugün Türkiye’de milli güvenlik sorunu olmuş bir ana muhalefet partisi var. Bugün Türkiye’de, birliğimize, Mehmetçiğimize kasteden terör örgütleriyle aynı safta ve aynı dili kullanan bir Cumhuriyet Halk Partisi var” sözleri ile bunu açıkça dile getiriyorlar.

Velhasılı kelam bu hamur daha çok su kaldırır. Her parti bu tür girişim ve çalışmalarla en doğru olanı yapmanın telaşında. İktidar kadar muhalefet de aktif olarak çalışıyor. Yaklaşan yerel seçimler, ittifak platform ve ilkeler çerçevesinde bir araya gelme, desteklenecek başkanı seçme hamleleriyle girişimlerini sonuçlandırma eğilimindedir. Biz yazarlar da gerçekleşen eylemlerle, partiler arası görüşmelerle, ne yapılmak istendiğine dair analizlerle olacakları önceden tahmin etmeye çalışırız. Bu yorumlamalarımız seçim gününe kadar devam edecek, öyle görünüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz