CHP ve HDP’den TEOG açıklaması..

0

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG’un kaldırılmasına yönelik sözlerini değerlendirdi. Altay, şunları söyledi:

“AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı; ‘Başbakan’a söylerim TEOG kalkar’ dedi. Padişah fermanı gibi. Bildiği, bilmediği her konuda ferman vermeyi marifet sanan bir AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanının genel liselerin kalktığından haberi yok. TEOG mutlaka kaldırılmalıdır. Biz getirildiğinde de itirazlarımızı yaptık, eğitim bilimciler de yaptı. Ama bunlar Amerika’yı yeniden keşfetmiş gibi bu uygulamayı getirdiler. Kendi getirdikleri uygulamayı, şimdi kendileri sonlandıracaklar. Türkiye’de yapılması gereken eğitimin temel sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır. Bütün okullarda nicelik ve nitelik eşitliği sağlanmadan hiçbir eğitim sorunu çözülemez.

Biz diyoruz ki sınavsız girilen genel liseler tekrar açılmalıdır. Anadolu liselerinin niteliği artırılmalıdır. Sınav sadece fen liseleri, sosyal bilimler, mesleki ve teknik liseler ile niteliği artırılmış Anadolu liseleri için toplu ya da ayrı ayrı yapılabilir. Ama her velinin çocuğunu evine en yakın genel liseye gönderme hakkı mutlaka sağlanmalıdır. Sınava giremeyen veya girmeyen öğrenciler, adrese dayalı geçiş sistemi ile genel liseye yerleştirilir.”

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ise Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş Sistemi’nin (TEOG) kaldırılmasına yönelik şöyle konuştu: “Eğitim, 15 Temmuz efsanesinin kabülünü dayatmaya göre biçimlendirilmiştir. Bunu da özellikle dinci, siyasal ve ideolojik unsurların müfredata çok yaygın bir şekilde sokulmuş olmasıyla da görebilirsiniz. TEOG tartışmalarını kamuoyu zaten yakından izliyor. Bu kaçıncı sistem değişikliği. Bu sistem değişiklikleri ailere, velilere ve öğrencilere eziyete dönüşmüş durumda. Bu konudaki hükümet politikaları değiştirilirken de inanılmaz bir pişkinlik sergileniyor. Sanki TEOG sistemini muhalefet getirmiş de büyük yıkımlar yarattığı görülmüş, şimdi de iktidar bunu düzeltiyor. Bu iktidarın, topluma saygısı varsa, hadi toplumun tümünü vazgeçtik, çocukları okula gidecek ailelere ve çocuklara saygıları varsa, hiç olmazsa özür dilerler.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da “TEOG’u kaldırıp, yerine sınavsız bir sistem getirmek istemelerinin amacı, yine imam hatiplerin önünü açmak gibi gözüküyor. Mevcut sistemde Fen ve Anadolu liselerine giremeyen öğrenciler, imam hatip liselerine girerken, sınavsız sistemle ortaokuldaki öğrencilerin en az yarısını imam hatipe yönlendirmek istiyorlar.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz