CHP’nin Yasa Teklifi İktidarı Belirleyecek

1

CHP yani Cumhuriyet Halk Partisi. 

Yıllardan beri muhafazakar kesimin, dindarların ve sağ kesimin diline doladığı ve anlata anlata bitiremedikleri CHP zulümlerini bilmeyen yoktur. 

Camileri ahıra çevirmelerinden tutun Kuranları yakmaya kadar. 

Kadınların başörtülerini zorla asılıp çekmelerinden, Atatürk büstlerine tapınmalarıyla övünmelerine kadar. 

Hatırlarım da biri çıkıp şöyle bir kitap yazmıştı: ‘Gençlerin imanını sorularla çaldılar…’

Ben de CHP ile ilgili siyasi iktidarın söylemlerini ve kendilerini dindar ve muhafazakar olarak addedenlerin CHP ile ilgili anlatageldikleri yalan yanlış bilgileri de düşününce acaba Z kuşağı için bir kitap yazsam mı diye düşündüm. 

‘Gençlerin dimağlarını yalanlarla zehirlediler’… 

Ya da ‘Gençleri yalanlarla kandırdılar…’

Veyahut ‘Bizleri yalanlarınızla uyuttunuz…’

Gelelim konumuza. 

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir video yayınladı. 

3 dakika 33 saniyelik videoda Kılıçdaroğlu dindar ve muhafazakar kesimin yıllardır elinde koz olarak tuttuğu başörtüsü konusunu onların ellerinden alarak devletin güvencesine emanet edecek bir kanun teklifinden bahsetti. 

‘Başörtüsünün yasal güvence altına alınması’.

‘Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye taşıyacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız’. 

CHP’nin bu düşüncesi plana dönüşmüş ve Meclis’e sunulacak. 

Bu kanun teklifinin CHP tarafından hazırlanması ve Meclis’e sunulması kelimenin tam manasıyla bir devrim. 

Siyasete yön verecek olan bu kanun teklifiyle CHP büyük bir insiyatif alarak toplumu bütünüyle kucakladığını ispatlamış olacak. 

Ancak bu kanun teklifiyle CHP kendi bünyesindeki bazı değişmez fikirli partililere ne diyecek. Bu soru aslında Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeminde ve açıklamasında buna da yer verdi. 

Önereceğim, hepimiz için bir samimiyet turnusolu olacak. Saray için de CHP için de…

Kılıçdaroğlu bu teklifle CHP tarafından gelecek eleştirileri de göze almış. 

‘CHP için de…’ cümlesi bence Kılıçdaroğlu’nun cesaretini ve samimiyetini ortaya koyması bakımından çok önemli. 

Kılıçdaroğlu’nun atılımları ile Türkiye yeni bir döneme girecek. Kendisi de bunun farkında ve bu tutumuyla tarihe geçeceği kesin. 

‘Ucu nereye varacaksa varsın, yaraları kapatmaya kararlıyım’. 

CHP’nin bu kanun teklifiyle ak koyun kara koyun ortaya çıkacağa benziyor. 

Bu hamleden sonra siyasi iktidar tarafından nasıl tepkiler gelecek merak ediyoruz. Samimiyet testi mi olacak yoksa bu güçlü hamleden sonra yasa dışı bazı olaylar olup da toplumda gerginlik mi artacak? 

Bilemiyoruz. 

Ancak şunu iddia ediyorum: ‘Eğer bu kanun teklifinden sonra toplumda huzuru kaçıracak bazı olaylar yaşanırsa ya da terör saldırılarında artış olursa bilin ki bunların sorumlusu siyasi iktidardır’.

Evet, bu kadar açık söylüyorum. 

Çünkü bu tutum karşısında yapılacak tek davranış CHP’nin kanun teklifini kabul etmektir. 

Kabul edilmez ve karşı tutum alınırsa kargaşa çıkar. 

Kabul edilir ve desteklenirse bu da seçimlerden sonraki iktidarın CHP ve onun yanındakiler tarafından oluşacağının ispatı olur. 

Bakalım, görelim… 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikVahşet!..
Sonraki İçerik6’lı masa, yasağı yasaklamak üzerinde uzlaştı; Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi tebrik ediyorum
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 Yorum

  1. Chp baş örtüsü teklifinini yanında kamuda kıyafet serbestliğinide sunmalı. İktidar yetkili sendika yıllardır bu uygulamayı kanunlaşması için hiç bir çaba göstermediler. Kamu çalışanlar için çok olumlu karşılanan bir uygulama yıllardır sürüncemede bırakıldı. Chp bu teklifide sunarsa, kamu çalışanlarından büyük takdir alır diye düşünüyorum.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz