“Çift başlılık olmasaydı birçok darbenin alt yapısı hazırlanmış olmayacaktı”

0

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Manisa’da “28 Şubat’tan 15 Temmuz’a Darbeler ve FETÖ İhaneti” konulu panelde konuştu. Türkiye’nin darbelerle, darbe girişimi teşebbüsleriyle kökü dışarıda olan planlamalarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye’nin silkindiği, kendisine geldiği, kendisiyle barışma dönemlerinde darbelerin yaşandığına dikkat çekti.

28 Şubat’ın da 1960 darbesi gibi bir had bildirme operasyonu olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları söyledi: Türkiye’deki darbeler büyük oranda sistemin yapısından kaynaklanıyor. Sistem vesayetçi bir sistemdir. 1960 darbecilerinin ortaya koyduğu Anayasa ile 80 darbesinden sonra ortaya konulan 82 Anayasası da vesayetçidir. Hani dedim ya millete güvenmezler, ‘millet davulcuya zurnacıya kaçar’ diye düşündükleri için. Sandık ortada, ne oy çıkarsa çıksın aslında milleti yönetecek bürokratik oligarşiyi anayasanın içine yerleştirmişlerdir. Anayasa Mahkemesinin, HSYK’nın, yüksek yargının, Cumhurbaşkanlığı makamının nasıl vesayet mekanizması olarak çalıştığını hepimiz gördük.

Cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasındaki tartışmaların Türkiye’ye ne kadar ağır faturalar ödettiğini gördük. Türkiye’de 1960’dan bu yana Anayasa Mahkemesi marifetiyle 68 siyasi parti kapatıldı. İçinde iktidar partisi olanlar var. AK Parti 6’ya 5, bir yargıç daha evet dese bugün AK Parti diye bir parti olmayacak. Direkten döndü. Siyasi yasaklı olan siyasi liderler oldu. Bu anlamda cumhurbaşkanlığı mekanizması sistemi kontrol eden bir mekanizma haline dönüştürüldü. Türkiye’de eğer siyasetin bir takım bürokratik, oligarşik mekanizmalarla kontrolü ve siyasetteki çift başlılık olmasaydı birçok darbenin alt yapısı hazırlanmış olmayacaktı.

28 Şubat postmodern falan değildir, dört dörtlük darbelerden birisidir, en hain darbe teşebbüslerinden birisidir. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, bunlar siyasi sonuçları olan darbelerdir. Ama 28 Şubat sadece siyasi sonuçları değil, sosyolojik sonuçları elde etmek üzere yapılmış darbedir. Türkiye’nin sosyolojisini değiştirmek için yapılmış bir darbedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz