Cilt tipinize uygun yağı seçmeniz için bilmeniz gerekenler

0
Rabia Güner

İnsanlar genellikle yüzün yakınında herhangi bir yerde yağların görüntüsünü görme veya bilme fikrinden bile kaçınırlar. Öncelikle, yüzünüzdeki yağın sivilcelerin çıkmasına ve hayatınızın geri kalanında savaşmak zorunda kalacağınız diğer yağlarla ilgili sorunlara yol açacağının yanlış anlaşılmasından dolayı (ancak nemlendiriciler özellikle kış aylarında veya doğal olarak çok fazla probleminiz varsa) yardımcı olmaz. Biraz kuru cilt veya bu konuda, herhangi bir miktarda hidrasyon sizi birinci kareye geri getirecektir. Neden sorabilirsin? Çünkü tüm bu güzellik ürünleri, nemin kaçması çok kolay olan cildinizin sadece üst tabakasını nemlendirir.

Ondan önce, aroma söz konusu olduğunda bakmamız gereken genel yönlerin neler olduğuna bakalım.

İnsanlar genellikle hindistancevizi ve hatta hardal yağı gibi ekstrakte edilmiş yağın kokusunu sevmezler. Bu yüzden lavanta gibi yağlar sadece güzel kokmakla kalmaz, aynı zamanda bakterileri de yok eder ve hafiftir.

Ekstraksiyon yöntemi, yağ asitlerinin varlığına dayandığından ve diğer tozlar belirlenebildiğinden, dikkate alınması çok önemlidir. Yağın ağırlığı da burada belirlenir.
Raf ömrüne dikkat etmek önemlidir, çünkü bazı uçucu yağlar zamanla oksitlenir ve bu nedenle cilt için yeterince etkili olmaz. Aynı zamanda yağlardaki mevcut yağ asitlerine de bağlıdır.
Her yüz yağı üç element içerir; taşıyıcı yağ, uçucu yağ ve bir antioksidan. Taşıyıcı yağ ürününüzün gövdesi olurken, uçucu yağ hoş ve lüks bir aroma verecektir. Bir antioksidan, yağdaki yağların bayatlamamasına yardımcı olur.

Şimdi cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yağı seçin.

Kuru ciltler için: Zeytin skualenli ve parçalanmış hindistancevizi yağı içeren yüz yağları, susuz kalmış ve çatlamış cilt üzerinde mucizevi bir şekilde etkilidir.

Normal ciltler için: Kenevir yağı cilde çok ihtiyaç duyulan yeterli nemi sağlar. Ciltteki doğal yağ seviyelerini korur.

Yaşlanmayı geciktiren ciltler için: Marula Yağı, kuşburnu yağı ve E Vitamini damlaları cildin sıkılaşmasına yardımcı olarak kolajenin elastik hale gelmesini önler.

Yağlı ciltler için: Argan Yağı ve çuha çiçeği yağı ciltteki fazla yağları uzaklaştırır ve sivilce oluşumunu engeller.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz