Cinsellik bütün dinlerde düşman gibi

11
Latest posts by Kerstin Mutlu (see all)

Cinselliğin ne kadar kötü olduğunu dindarlardan hep duyuyorum. Aslında öyle değil diye başlıyorlar ama sonra kadının evlere kapanmasına kadar gidiyor. 

Sadece Müslümanlar değil Hristiyanlar da öyle. 

Hristiyanların neden böyle olduğunu araştırdım, karşıma çok kutsal bir isim çıktı. Aziz Augustinus. Kilise için çok kutsal birisi. 

İlk günah onunla çıkmış. 

Batı Afrika’da 354 yılında doğmuş ama Hristiyanlığı 386’da seçmiş. 

32 yaşında Hristiyan olan bu adam o yaşına kadar farklı dinleri yaşamış. Öğrenciliğinde şiir gruplarında istediği gibi yaşamış. Bütün zevkleri tatmış sonra da canı sıkılmış demek ki Hristiyan olmuş. 
Hristiyan olunca da çok ama çok katı bir Hristiyan olmuş. 

Daha önce yaşadıkları çok aşırı olduğu için olduğunu düşünüyorum. 

Bugünkü Hristiyanlık onun fikirlerinden çok etkilenmiş. 

Bu adama göre seks sadece evlilik içinde ve kutsal üreme yani çocuk için olmalıymış. Zevk alınması doğru değilmiş. Neredeyse bütün dindar olanların olduğu gibi. 

Bu adam ayrıca şunları da yasaklamış: ‘Ön sevişme, oral ve anal seks. Mastürbasyon da yasak’.

İnsanların nasıl sevişeceklerine de kurallar getirmiş. İstediğiniz gibi sevişemezsiniz, sadece erkeğin üstte kadının altta olduğu şekilde yapılmasına izin verilmiş. 

Onun dediklerinden sonra rahipler neyin yasak neyin doğru olduğunu yazan listelerle insanları kontrol etmişler. 

Yasakları yapanlar suçlu olurmuş. 

Bu suçlar kiliseye para ödenerek temizlenirmiş. 

Kilise seksle ilgili her şeyi yasakladığı için de Orta Çağda genelevler artmış. Kilise ’de yasaklar henüz bitmedi. Rahibelerin ve rahiplerin de yasakları var, evlenemezler. Evlenemedikleri için kiliselerde, kilise kuruluşlarında ‘çocuk tacizleri’ artık sıradan oldu. 

Kilise rahiplerin çocuklara yaptıkları tacizle çalkalanıyor. 

İslamiyet ve Yahudiliğin Hristiyanlıktan farklı olduğunu düşünmüyorum. 

Hristiyanlık ‘sadomi’ ismi vererek bütün cinsel özgürlük faaliyetlerini yasaklayarak Tanrı şehri kurmaya çalışmış. 

Zorlamayla Tanrı şehri kuramazsınız bence. Tanrı şehrinde cinselliğe karışılmaz. Cinsellikle baskı yapılmaz, hele çiftlerin cinselliklerine karışma yetkisi dinlerde olmamalı. 

Hristiyanlık Pagan kültürdeki özellikleri yok etmek için uğraşmış. 

Paganlarda cinsel ayinler vardı. İnsanlar özgür olmak şartıyla bu ayinlere katılarak ibadetlerini cinsellikle yapıyorlardı. 

İslamiyet cinselliği eşler arasında olması şartıyla olumlu görmüş ve bazı kişilerin dediği gibi ibadet bile oluyormuş. Bence bu paganlardaki cinsel ibadete benziyor ama insanlar özgür değil. Hele kadınlar hiç değil. 

Erkekler dört kadınlar evlenebiliyorlar ama kadınlar evlenemiyorlar. 

Ben hala bunun sebebini anlamıyorum. 

Erkek hakim bir din dediğimde de ‘Hayır öyle değil’ diyorlar. 

Bence bu yalanı söylemeyin. 

Erkek hakim din deseniz yüzlerce sorun yok olacak. 

Ya kadınlar da dört erkekle evlenmeli ya da erkeklerin dört kadınla evlenebilmesi konusu kaldırılmalı. 

11 YORUMLAR

 1. Yok öyle değil, cinsellik de dinin bir emri ama çerçevesi sizin anladığınız gibi değil. Neyse bu uzun konu, cevap yazanlar olacaktır mutlaka.

  Bir erkek dört kadınla evlenebilirken kadın neden dört erkekle evlenemediğini anlayamadığınızı yazmışsınız. Ama bu soru daha önce burada cevaplandırıldı. Dendi ki; “failin taaddüdü caiz değildir” ne demek bu, failin çoğalması uygun değildir demek.
  Bu ne demek peki? Bunu bir hukukçuya sorun hatta müslüman olmayan bir hukukçuya, mümkünse ateist bir hukukçuya sorun. O sizin anlayabileceğiniz bir dilde anlatacaktır. Belki soracağınız hukukçu bu kuralı ilk defa sizden duyacaktır ama olsun izah edebilecektir. Ben de ilk defa bu sayfada gördüm.

 2. Sayın yazar , kadının dört erkekle evlenmesine hem fikirseniz , dört arkadaşımla birlikte size talibiz. Umarım hayalî inkisara ugramayiz. Sizden olumlu cevap alamazsak tanıdığınız biri de olabilir. Dünyada buna katlanacak bir kadın bulun , sizi tebrik edeyim.Eger bulamazsanız ham fikirlerinizi bir daha mantık süzgeçinden gecirin

 3. Kadınlarınız, tarlalarınızdır. Tarlalarınıza dilediğiniz gibi girin ve kendiniz için de önceden hazırlıkta bulunun. Allah’tan sakının ve bilin ki ona ulaşacaksınız. Müjdele inananları.(bakara suresi 223)
  Pozisyonda bir kısıtlama yok. Ayet açık. İstediğin gibi gir. İslamiyet’e cinsellikle ilgili bir kısıtlama yok, sapkinlikla ilgili kısıtlama var.

 4. Hahaha yine sadece erkekler yorum yazmis, yazida ne denmek isteniyor diye düsünmeden (belki Baran haric).

  Aydin ve Hayri, mide bulandirici yorumunuzu annenize, esinize ya da kiz kardesinize de bi okutun, merak ediyorum ne diyecekler.

 5. Ocak medyadaki iki ilahiyatçı yazar(Sinan eskicioglu ve mehmet görmez) aceba neyi bekliyor. Yazar her daim cinselliğinİslamiyet’teki yerini sorguluyor. Biriniz şu merakı dindirsin

 6. 1400 yıl önceki ṣartlarda, Suudi Arabistan’da 4 kadınla evlenmenin bir anlamı vardır.

  1926 yılında Türk Medeni Kanununun ҫok evliliği yasaklamasının da bir anlamı var.

  Değiṣik görüṣlerin olabileceği bir konu ama, bırakın görüṣ bildirmeyi, ҫoğumuzun konunun aҫılmasına bile tahammülü yok.

  Konuyu aҫtığınız iҫin tebrikler.

 7. Sayın yazar yazdıklarınızda samimi değilsiniz, bunu sizi dikkatli okuyan biri çok rahat anlıyor. Kendi içinizde çelişkiye düşüyorsunuz, ele aldığınız konunun başı ile sonu arasında bir tutarlılık yok. Cinsellik konusunda ortam bulamadığınız için daha yazamadığınız çok fantazileriniz de var diye düşünüyorum.Bir taraftan seks konusunun nikahla sınırlı olmasına karşı çıkıyorsunuz, diğer taraftan açık ilişkiyi savunuyorsunuz. Bunun da bir sınırı yok! Nerde duracağınızı da bilmiyorsunuz. Ensest ilşki konusunda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Esasında islamiyetteki 4 evlilik sizi hiç ilgilendirmiyor. Ama onu bahane ederek kendinizce bir yere varmaya çalışıyorsunuz. Lütfen samimi olun! Aile kurumunu yok etmek için uğraşıyorsunuz. Ruh ve beden sağlığına sahip, anne ve babaların koruyucu kanatları altında sevgi, şefkat, merhamet, paylaşım, dayanışma ve fedakarlıkla yetişmesi gereken çocuklar sizin gündeminizi hiç meşgul etmiyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençliğin hangi ortamda yetişmesi sizce hiç önemli değil. Annelik duygusu nasıl bir duygu, neden her kız çocuğunun özünde bu duygu var? Belki neslin devamına da karşısınız, bilemiyorum. Oysa bir tık ilerisini düşünsek, aile ortamından yoksun büyüyen çocuklar bir domino etkisi ile toplumun tüm katmanlarını olumsuz yönde etkileyecektir. Toplumda tecavüzden, hırsızlığa, uyuşturucu bağımlılığına kadar her şey artacaktır. Fuhuşun yaygın olduğu ülkelerde bunu görmek mümkün.Doğada yaşayan vahşi ve evcil hayvanlar sınırsız bir cinsel özgürlüğe sahip. Onlar açık havada herkesin gözü önünde cinsel ilişkiye girebilirler. İnsanı onlardan ayıran bir edep duygusu var.Bence o duygu dejenere edilmemeli.

  • Yazarın görüṣlerini doğru bulabiliriz yanlıṣ bulabiliriz. Aynı durum bizim yazdığımız yorumlar iҫin de geҫerli.

   Doğru bulmadığımız görüṣleri sert eleṣtirmek te ifade özgürlüğü kapsamında.

   Ama yazarın ṣahsı ile ilgi iddialarınız yerine yazılanların iҫeriğine odaklansanız yazdıklarınız daha etkili olabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz