Çocuğunuzun zihinsel sağlığıyla ilgili ipuçları!

0
Rabia Güner

Çocuk yetiştirmek özen isteyen bir süreçtir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için çocuğunuzun zihinsel sağlığıyla alakalı bazı ipuçları derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Çoğu anne ve babanın gözlemlediği ve çocuğun zihinsel sağlığıyla alakalı ipuçları veren bazı durumlar vardır. Peki, bu durumlar nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Öğrenme güçlüğü

Ücretsiz 2019-ncov, açıklamak, ahşap masa içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Çocuğunuz öğrenme noktasında bazı güçlükler yaşıyor olabilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, bu durum çocukların öğrenmesini kısıtlayan disleksidir. Öğrenme güçlüğünün erken teşhisi çok önemlidir. Disleksiyle mücadelede kilit rol oynar.

Bu durum anne ve babalar için kolay değil ama kendinizi yalnız hissetmenize gerek yok. Bir uzmandan ve çocuğunuzun öğretmeninden destek alabilirsiniz.

Dedikodu/ alay

Ücretsiz Gündüz çimlerin Yanında Atlama çocuk Stok Fotoğraflar

Çocuğunuz dedikodu yapmaya ya da arkadaşlarıyla alay etmeye başladıysa bu noktaya dikkat etmelisiniz. Örneğin dedikodular zararsız mı yoksa incitici mi? Bunu ayırt edebilmek çok önemlidir.

Çünkü çocuklar bu davranışları birçok sebeple yapıyor. Siz bir ebeveyn olarak dedikodunun neden can sıkıcı olduğunu çocuklarınıza anlatmalısınız. Bu noktada öğretmeninden de destek alabilirsiniz.

Zarar

Ücretsiz Kırmızı Adidas Sweat Shirt Ile Toddler Stok Fotoğraflar

Çocuğunuz bazen kendine zarar mı veriyor? Eğer böyle bir durum söz konusuysa çocuğunuza karşı çok daha ilgili olmanız gerekir. Örneğin çocuklar kendilerini çizme ya da yumruklama gibi eğilimler sergiler.

Bu tip davranışların altında yatan genelde düşük öz saygıdır. Eğer çocuğunuz kendine zarar veriyorsa bir uzmanla görüşmeniz oldukça önemlidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz