Çocuklarda şeker tüketimini önlemek için ipuçları!

0
Rabia Güner

Sağlıklı beslenme çocuğun gelişiminde son derece önemlidir. Anne ve babalar buna her ne kadar dikkat etseler de çocuklar okulda ya da dışarda sağlıksız besinler tüketmeye devam edebilir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için çocuklarda şeker tüketimini önlemek için bazı ipuçlarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme çok daha önemlidir. Çünkü çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi bununla çok ilişkilidir. Bu dönemde çocuğun sağlıklı ve organik beslenmesi gerekir. Fakat çocukların şekere olan duyarlılığı fazladır. Peki, ne yapılabilir?

Örnek Olun

Çocuklarda Şeker Tüketimi - Eti Cicibebe

Çocuklar çevresindeki insanları rol model almaya eğilimlidir. Bu şekilde öğrenerek gelişirler. Bu da demek oluyor ki yaptığımız her şeyi taklit etmeye yatkınlıkları vardır. Eğer siz şeker tüketirseniz, yüksek ihtimalle çocuğunuz da tüketecek.

Fakat siz beslenmenize dikkat ediyor ve sağlıklı besleniyorsanız, çocuk da sizi örnek alarak bu şekilde davranmaya devam eder. Bunu alışkanlık haline de getirirse ömür boyu sağlıklı yaşar.

Evde Sağlıklı Tatlılar Bulundurun

Çocuklarda şeker tüketimini önlemenin 8 püf noktası

Meyve suyu dahil olmak üzere paketlenmiş ürünlerin çoğu sağlığa zararlıdır. Sağlıklı ve organik beslenmeye dikkat etmek için özellikle hazır meyve sularından kaçınmak gerekir. Çünkü içerisinde meyveden çok şeker barındırır.

En sağlıklısı çocuğunuza meyve yedirmenizdir. Lif açısından zengin olan bu besinler, oldukça önemlidir. Fakat çocuğunuz tatlı için ısrar ettiğinde ise bal, pekmez ya da kuru meyve gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Şekeri Ödül Olarak Sunmayın

Çocuklar bayramda ne kadar şeker tüketmelidir? Şekerin çocuklardaki  etkisi... - Anne/Çocuk Haberleri

Ebeyevnlerin yaptığı hatalardan biri de şekeri ödül olarak vermektir. Fakat bu kesinlikle kaçınılması gereken bir şeydir. Bu durum çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı edinememesinin en büyük sebeplerinden biridir.

Çünkü siz çocuğa ödül olarak çikolata ya da şeker verdiğinizde, bilinçaltına bu besinlerin faydalı olduğuna dair sinyal gönderiyorsunuz. Bu da çocukların bunları tüketme isteğini artırıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz