Çocukları teknoloji bağımlılığından korumanın yolları!

0
Rabia Güner

Teknoloji artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için çocukları teknoloji bağımlılğından korumanın bazı yollarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Bilgi çağında ister istemez çocuklar da teknolojiyle içli dışlı oluyor. Fakat teknolojinin zararları konusunda yetişkinler kadar bilinçli olamazlar. Bu yüzden iş ebeveynlere düşüyor. Peki, ne yapılmalı?

Teknolojik aletlerle geçirdiği süreyi sınırlandırın

Günümüzde Teknoloji Kullanımı Ve Çocuklar | Kidolog.com

Çocukları teknolojiden korumanın ilk yolu sınır koymaktır. Eğer anne ve babalar bu noktada bir süre belirlemezse çocuk istediği kadar kendini özgür kılar. Çocuklar bir noktada ebeveynlerinin sınırlarını da ölçmektedir.

Aynı zamanda teknolojik aletlerle geçirdiği süreyi de daha verimli kılmak mümkün. Eğitici ve öğretici etkinliklerle çocuğun gelişimini destekleyerek, teknolojiyi daha yararlı bir şekilde kullanabiliriz. Üstelik bazı uygulamalar bu sınırı sizin yerinize otomatik olarak da koyar.

İçerikleri sınırlandırın

Çocuk sağlığı açısından doğru teknoloji kullanımı - MediaTrend

Bilinçli ve farkındalık sahibi olmak ebeveynlik sürecinde oldukça kritiktir. Örneğin çocuğun hangi teknolojik alete daha meraklı olduğunu takip etmelisiniz. Neden onunla vakit geçirdiğini bilmelisiniz. Eğer oyunlara meraklıysa oynadığı oyunları sınırlandırmalısınız.

Çünkü bazı içerikler çocuklara uygun değildir. Şiddet içeren ve olumsuz yönlendiren oyunların çocuklar üzerinde oldukça fazla zararları vardır. Bu zararları çocuğa anlayacağı şekilde anlatmak, onun da bilinçlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Teknolojiyi asla ödül ya da ceza olarak kullanmayın

6-12 Yaş Grubu Çocuklar İçin Teknolojinin Doğru Kullanımı - ABA Yayın

Ebeveynlerin yaptıkları hatalardan biri de teknolojiyi ödül ya da ceza olarak kullanmasıdır. Örneğin yemeğini yersen tabletle oynayabilirsin gibi ifadeler buna örnektir. Bu gibi durumlarda çocuk teknolojiyi bir nimet olarak görmeye başlar.

Bu sebeplerle de çocuk teknolojiyi gözünde büyütür ve çok önemli olduğunu düşünür. Eğer çocuğumuza uslu durmazsan telefonu vermem gibi söylemlerde bulunursak, o sırf teknolojiyi kazanmak adına uslu duracaktır. Tüm bunlar çocuk gelişimi üzerinde oldukça sağlıksızdır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz