Çok fazla kahve tüketmenin zararları!

0
Rabia Güner

Günde iki fincandan fazla kahve tüketmek olumsuz sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin uykusuzluk, gerginlik ve hassasiyet gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu noktaya farkındalık çekmek için sizlere fazla kahve tüketmenin zararlarını listeledik. Gelin, birlikte göz atalım!

Tırnaklarınız hassaslaşır.

Çok fazla kahve tüketmek demir emilimini engellemektedir. Bu durum da kansızlığa yol açar. Vücutta dokulara oksijen taşıyan sağlıklı kan hücreleri azalır. Kendinizi yorgun hissedersiniz. Enerji düşüklüğünüze bazen anlam bile veremeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aneminin tırnak görünümü üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Tırnaklar hassaslaşır, kırılır. Kötü bir görünüm ortaya çıkar.

Midenizi bozabilir.

Kahve içtikten sonra tuvalete gitme ihtiyacı hissediyor musunuz? Cevabınız evet ise bunun bilimsel bir cevabı var! Kahve asidik olduğu için fazla tüketildiğinde mide astarını tahriş eder. Bu durum kramplar yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bazen ise ishale yol açar. Üstelik bu durumların yaşanmaması için kafeinsiz kahve tüketmeniz de fayda etmeyebilir.

Baş ağrısı yapabilir.

Pek çok kişi sıcak bir kahvenin baş ağrısına iyi geldiğini düşünebilir ama durum bunun tam tersidir. Günde iki kahve güvenilir kabul edilse de bu sınırı aştığınızda uykusuzluk, huzursuzluk, hassasiyet gibi duygularla birlikte baş ağrınız tetiklenebilir. Sık sık tuvalete gitmeniz de su kaybına, su kaybı da baş ağrısına yol açacaktır.

Cildiniz daha hızlı kırışır.

Aslında bu süreçlerin hepsi birbirine bağlıdır. Sık tuvalet, su kaybına yol açar ve susuz kalan cilt de kırışır. Aslında kahve antioksidan açısından zengin olduğu için günde bir iki kahve faydalıdır. Fazla tüketildiğinde ise hücrelerdeki kolajen azalır ve cildiniz esnekliğini kaybeder. Kırışıklıklar karşısında kendisini koruyamaz. Kolajen, dolgun ve genç bir cilt görünümü için önemlidir. Bu yüzden kahve tüketimini sınırlı tutmanız gerekir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz