Cumhur İttifakı’na geçiş sebebini açıkladı..

0

CHP’den İzmir Milletvekili seçildikten sonra istifa edip Muharrem İnce’nin kurduğu Memleket Partisi’ne geçen sonra buradan da ayrılan Mehmet Ali Çelebi, neden Cumhur İttifakı’nı seçtiğini açıkladı.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Cumhur İttifakı’nın milli konularda daha net ve tutarlıyken, aynı durumun Millet İttifakı için geçerli olmadığını savunan Çelebi, şöyle devam etti: “6+2 masanın orada Abdullah Gül de var. Çıkmaz sokak olduğunu çok önceden söyledim. ‘6+1 masa çıkmaz sokaktır. Buradan Türkiye’ye hayır gelmez’ dedim. Aynı düşüncem devam ediyor. Bir partide olup olmamam çok önemli değil. Şu anki tutumum, Cumhur İttifakı’nın ülkeyi milli istikamette daha net ve tutarlı götüreceğine dönük görüşüm devam etmektedir.

İl başkanlıklarını PKK’nın askerlik şubesi gibi kullananların bakanlık alacağı denklemlere ‘hayır’ dediğim için ‘Cumhur İttifakı’ dedim. FETÖ-PKK devlete çökmesin diye ‘Cumhur İttifakı’ dedim. İçinde bölücü, yıkıcı unsurlar ve marjinal fikirler barındıran 6+2’li Gül+ HDP, bu denklem kaos ve istikrarsızlık getirir. Dünya büyük kriz ortamlarını beklemektedir. Bu kriz ortamında zaman kaybetmemek, güçlü liderlik için ‘Cumhur İttifakı’ dedim.

Memleket Partisi’nden ayrılmamın üç temel sebebi var. Birincisi kuruluş rotasından saparak 6+1 dostlar ittifakı deklemine yaklaşması. Bunu nasıl anladık, Muharrem İnce kendisi açıkladı: Partiden 3. yol olarak kurulmasına rağmen asla cumhur olmaz dedi. Sen millet ittifakına göz kırpıyorsun. Partinin rotası o değildi ki. Sen millet ittifakına neden yanaşıyorsun, biz zaten oradan ayrıldık. İkinci turda millet ittifakını destekleyeceğiz dedi. En son 6’lı masa aday bulamıyorsa ben olurum dedi. Açıkca 6+1 denkleminden yanayım dedi. Şimdi kim tutarlı? Ben teşkilatların emeği umudu ile oynamamak için Memleket Partisi’nden istifa ettim.

İkinci sebep, Parti adeta ittifak yapmaya mecbur kalacak şekilde kasıtlı büyütülmedi. Muharrem İnce yılbaşı yemeğinde parti çok büyüdü küçültelim dedi. Küçültelim dediğinde 20 bin üyesi vardı. Ayda 40 bin üye yapan yeni kurulmuş partiler var şu an. Bunlar bize tersti.

Üçüncü sebep, kadın yöneticilere ahlaksızca iftira atıldı. En yakın arkadaşları sahip çıkmadı. Neden, makam mevki için. O zaman bu insanlarla yol yürünmez dedim. Kadınlara iftira atılacak, siz onları makam mevki için koruyacaksınız. O zaman bize müsade. Memleket Partisi’nden istifa etmemin nedenleri bunlardır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz