Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halep’teki katliam, vahşet ve zulüm tüm dünyanın gözü önünde işleniyor

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri konusunda Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa’nın ayrılmaz parçası olduğunu vurguladı. Metindeki ‘İçinde bulunduğumuz koşullar altında yeni fasılların açılmasının öngörülmediği’ ifadesini Türkiye olarak kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, bahsedilen koşulların AB’nin neden olduğu suni ve siyasi engeller olduğuna dikkat çekti.

Yaşanılan krizlerin ortak sorunlar olduğunu ve bunların da ancak tam bir işbirliğiyle çözülebileceğini belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Bu nedenle Türkiye’yi dışlamaya çalışmak, bölgenin istikrar ve güvenliğini de tehlikeye atmak demektir. Türkiye’nin kapıda bekletildiği, Türkiye’nin yer almadığı bir Avrupa’nın güven ve huzur içinde olması da mümkün değildir. Türkiye artık kısır siyasi çekişmelerin, popülizmin ve siyasi rant arayışlarının odağına yerleştirilmemelidir. Biz, AB sürecimizde samimi olduk, verdiğimiz sözlerin daima arkasında durduk.”

Obama ile Suriye ve Irak’taki gelişmeleri ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, bölgede sadece Suriye değil aynı zamanda Irak da olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Irak’ta da özellikle Telafer ve Sincar’da istenmeyen bir durum olması halinde buradaki sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğunu da kendilerine ifade ettim. Kendileri, ‘Biz nasıl yardımcı olabiliriz?’ dediler, ben de kendilerine nasıl yardımcı olabileceklerini ayrıca ifade ettim.

Bu saat itibarıyla takriben bin 150 sivil ve yaralı tahliye edilerek İdlib’e gelmiş bulunuyor. Ateşkes ve tahliye sürecini yakından takip etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Tabii oradaki sayı bu kadar küçük değil, sayı çok çok büyük. Temenni edelim ki bundan sonraki süreçte tekrar bir kesintiye uğramaz.

Halep’teki katliam, vahşet ve zulüm tüm dünyanın gözü önünde işleniyor. Rejim ve destekçileri ateşkesin uygulanmasını, tahliyeyi engellemeye çalışıyorlar. Bu süreç içinde bizler yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. 21. yüzyılda böylesi bir trajedinin yaşanıyor olması insanlık adına utanç vericidir. Suriye’de bir çözüm isteniyorsa öncelikli olarak Halep’teki durumun kontol altına alınması şarttır.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz