Cumhurbaşkanı yargıya talimat verdi, yargı gereğini yaptı..

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması sebebiyle TTB’ye ziyarette bulundu.

“TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı bu sabah gözaltına alındı. Bu beklenmeyen bir durum değildi.” diyen Sancar, şunları ifade etti: “Bir süredir kendisine yönelik linç kampanyası yürütülüyordu. Cumhurbaşkanının kendisini hedefe koyan doğrudan açıklamaları var. Daha da ileriye giderek, yargıya talimat vererek savcıları harekete geçirmiştir. Aslında Şebnem hocamız yurtdışındaydı. Geleceğini bildirmişti. TTB Merkez Konseyi yetkilileri de zaten savcılığa perşembe günü ifade vermek üzere geleceğini duyurmuşlardı. Savcılığa da bildirmişlerdi. Buna rağmen bugün bir gözaltı operasyonu yapıldı ve kendisi gözaltına alındı.

Gözaltına alınmasından sonra da karalama ve kara propaganda yöntemleri ile bu linç kampanyası sürdürüldü. Fincancı hocanın gözaltına alınması ve kendisinin linç kampanyasının hedefi haline getirilmesinin nedenleri ortada. TTB, hekimlik değerlerine, insan hakları ilkelerine bağlı bir kuruluş ve bu alanda etkili bir mücadele yürütüyor. Tarihine baktığımızda da aynı özellikleri çok zor dönemlerde görebilirsiniz.

Örneğin 12 Eylül’ün o zorlu yıllarında baskıcı ve karanlık günlerinde TTB, başta işkence olmak üzere pek çok konuda insan hakları ihlallerine karşı mücadele yürütmüş ve bu konuda duyarlılık oluşmasında önemli rol oynamıştır. İdam cezalarının gündemde olduğu bir dönemde o zamanın TTB Merkez Konseyi Başkanı rahmetli Nusret Fişek hocamız da çok etkili bir duruş sergilemiş ve idamların durdurulmasında belirleyici rol oynamıştı.

Aynı şekilde Füsun Sayek, Selim Ölçerler, Raşit Türkeller hep hedef haline getirilmişse de bunun sebebi iktidarların insan haklarına aykırı uygulamalarına karşı ses çıkarmalarıdır.

Savaş politikalarına karşı çıkış yayıldıkça, bu iktidarın seçim stratejileri de yönetim tehditleri de boşlukta kalıyor. İşte TTB, tam da bunu yaptığı için ve Şebnem Korur Fincancı tam da bu geleneği en açık bir şekilde sahiplenip sürdüğü için hedef haline getiriliyor. Bizler burada yapılanların tamamının hukuka aykırı olduğunu zaten görüyoruz. Bunu ayrıca belirtmeye gerek yok. Meselenin siyasi boyutunun da mutlaka göz önünde tutulması lazım. Esas mesele en başta meslek örgütlerini bu operasyonla iyice baskı altına almak, muhalefeti sindirmek ve toplumu susturmaktır.

Dün gazetecilere yönelik operasyon da aynı çerevede değerlendirilmelidir, sansürün yasası da aynı hedefe yöneliktir, aynı planının bir parçasıdır. Muhalefet çevrelerini, insan hakları ve demokrasi savunucularını sindirmek, toplumu susturmak bu iktidarın seçime giderken en temel politikası olacaktır. Bizler bu politikaya karşı en güçlü ve geniş mücadeleyi örme sorumluluğu altındayız. Yani ortak mücadeleyi her alanda insan hakları, demokrasi ve barış için sürdürme sorumluluğumuz var.

Hem bugün Türkiye’de yaşayan herkese karşı hem de gelecek nesillere karşı bir görevimizdir. Şebnem Korur Fincancı hoca bu değerlere insan hakları ilkelerine ve barış değerlerine kararlılıkla bağlılığından dolayı hedeftedir. İktidar bunun üzerinden meslek odalarını yeni bir kayyım rejimine sokacak düzenlemeleri de gündeme almıştır. Bu tür düzenleme niyetleri daha da önce gündeme gelmişti.

Amaç şimdiye kadar demokrasi ve insan hakları mücadelesinde, barış mücadelesinde etkili bir rol oynayan meslek kuruluşlarını iktidara bağlamak ve böylece etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bunda başarılı olamayacaklar. Eğer bizler mücadeleyi en geniş çevrelere yayarak ortak ilkeler ve hedefler temelinde birlikte çabalarımızı birleştirerek, yürürsek iktidarın bu politikalarını da boşa çıkarırız. Seçimi kazanmak için kurguladığı bu planları da hayata geçirmesine engel olabiliriz. Geleceği demokrasi, insan hakları, özgürlük ve barış üzerine kurmak bizlerin görevidir. Bu konuda hepimize ayrı ayrı önemli sorumluluklar düşmektedir. Şebnem Korur Fincancı hoca derhal serbest bırakılmalıdır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz