Cumhurbaşkanlığından Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama..

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nin yapıldığı INTEX Osaka Fuar Merkezi’ndeki temasları kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı, şu bilgileri paylaştı:

“Erdoğan ile Trump’ın görüşmesinde ikili ilişkiler ve Suriye’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alındı. Erdoğan ile Trump’ın görüşmesinde 75 milyar dolarlık ticaret hedefi yeniden teyit edilerek atılacak adımlar değerlendirilmiştir.

Erdoğan, ABD Başkanı Trump’a Türkiye’nin ulusal güvenliğinin gereklerini yerine getirme kararlılığını dile getirdi. Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la, stratejik ortaklığa zarar verebilecek çabalarla ilgili endişelerini paylaştı.”

Beyaz Saray: Trump, S-400 alımına ilişkin endişesini dile getirdi

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklama, “İki lider karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve Suriye’deki ortak hedeflerin yerine getirilmesi dahil bir dizi konuyu görüştü. Başkan, Rusya’dan S-400 alımına ilişkin endişesini dile getirdi ve Türkiye’yi savunma işbirliği konusunda NATO İttifakı’nı geliştirecek biçimde ABD ile çalışmaya teşvik etti.” denildi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz