Daha asabi ve stresli olmanıza yol açan alışkanlıklar!

0
Rabia Güner

Yapılan araştırmalar beynin olumsuz olana eğilimi olduğunu gösteriyor. Bu yüzden de bilinçli olmak büyük önem taşıyor. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için daha asabi ve stresli olmanıza yol açan bazı alışkanlıkları derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Strese kapılmamıza neden olacak birçok alışkanlık vardır. Bunların bazen bilincinde olsak da bazen olmayabiliriz. Bu yüzden de daha asabi ve stresli olmaya yol açan alışkanlıkları bilmek önem taşır. Peki, nedir bu alışkanlıklar?

Bütün gün evden çıkmamak

Evde Kalmanın ve Hareketsiz Yaşamın Getirisi: Oturma Hastalığı

Çalışırken saatin nasıl geçtiğini anlamayız. Bazen bu çalışma işiniz ya da ev işleriniz olabilir. Fakat saatler sonra tüm işler bittiğinde hala evde durmaya devam etmeniz pek sağlıklı değildir. Çünkü hem bedensel sağlık hem de ruhsal sağlık için dışarı çıkmak iyidir.

Araştırmalara göre, uyandıktan 30 dakika sonra güneş ışığı almak son derece önemli! Üstelik bu sizin sağlığınız ve hayatınız üzerinde olumlu birçok etki yaratıyor. Ek olarak evde geçirilen zamana bir de kahve eklendiğinde stresin daha çok tetiklendiğini unutmamak gerekiyor!

Aç olsanız bile yemek yememek

Akşam yemeğini atlamak kilo verdiriyor!

Kendinizi uzun süre aç bıraktığınızda kan şekeriniz düşer. Bu da stresle ilişkili kortizol olmak üzere birçok hormonu tetikler. Kendinizi normalden daha sinirli, yorgun, asabi ve uyuşuk hissetmekle kalmaz, konsantre güçlüğü de çekersiniz.

İş ve günlük yaşantınızda verim ve performans düşüklüğü yaşarsınız. Daha üretken, verimli ve enerjik olmak için tok olmanız çok önemlidir. Bu hem beden hem de ruhsal sağlığınız için oldukça gerekli!

Telefon bağımlılığı

Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir? Nasıl Geçer? | HiDoctor

Araştırmalara göre, telefonu günde ortalama 50 kez kontrol ediyoruz! Fakat bu pek de olumlu bir durum değil. Çünkü ekrana bakmak üretkenliğimizi düşürüyor. Bunun yanı sıra odaklanma problemleri de yaratıyor.

Sürekli telefona bakmak zaman yönetimi konusunda da zorlanmalara yol açıyor. Bu yüzden en sağlıklısı çalışma anlarında telefonu farklı bir odaya koymak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz