Daha etkili bir diyet için tavsiyeler!

0
Rabia Güner

Her zaman diyetten istediğimiz sonucu alamayız. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizlere daha etkili diyet için bazı tavsiyeler derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Bazen çok istekli olsak da diyetten istediğimiz sonucu alamayız. Çünkü diyeti son derece düzenli uygulamak da tek başına yeterli değil. Peki, neler yapabiliriz? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Psikoloji

Diyet Olumsuz Psikolojik Etkileri - Via Pozitif | Kilo Vermenin Konforlu  Hali

Diyet yapan insanlar sağlık söz konusu olduğunda tüm bilimsel verileri takip ediyor. Fakat psikolojinin önemini gözden kaçırıyor. Bu da ilerde yine kilo almalarına sebep oluyor.

Bu noktada psikoloji uzun dönem sağlıklı bir hayat tarzı için fark yaratan bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yolu da bir şeyler yemeden önce kendinizi kontrol etmekten değil, sağlıklı alışkanlıklar edinmekten geçiyor.

İrade

İNSÜLİN DİRENCİ DİYETİ İÇİN 10 BESLENME ÖNERİSİ - Renkli Diyet

Diyet sonucunda başarılı ya da başarısız olunabiliyor. Beslenme uzmanları bunun sadece irade ile değil, alınan keyifle de doğru orantılı olduğunu söylüyor. Yani genellikle spor ya da diyette insanlar irade ile başarılı olmuyor.

Çünkü irade ömür boyu sürdürebileceğimiz bir ruh hali değil. Bu nedenle istediğiniz yiyecekleri yemek ya da istediğiniz fiziksel aktiviteleri zevkle yapmak bazen iradeden daha sürdürülebilir oluyor.

Keyif

Psikolojik Olarak Diyet Yapmaya Hazır Mısınız? | HiDoctor

Bazen alışkanlık edinmek göründüğü kadar kolay değil. Çünkü bunları uygulamak biraz zorlu bir süreç olabiliyor. Bu yüzden işe keyif aldığınız şeylerle başlamanız büyük önem taşıyor. Böylece alışkanlıklara bir yenisini de eklemek kolay oluyor.

Eğer zorunda olduğunuz şeylerle başlarsanız, biraz engelleyici ve yıpratıcı oluyor. Bir de buna seçimleri değerlendirme ve kendinizi eleştirme de eklenince tamamen zorlaşıyor. Fakat bir alışkanlık diğerleri için tetikleyici olabiliyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz