Değişmedi! ”Kıyafetime karışma”

0

Kadınlar için adalet mücadelelerinden biri de kıyafet konusu… 5 sene önce ”Kıyafetime Karışma” demişlerdi, günümüzde de bu mücadele devam ediyor. Bugün hala birçok kadın kıyafeti bahane edilerek sözlü ve fiziki saldırıya maruz kalabiliyor.

Kadıköy

”Artık yeter, kıyafetime karışma” diyerek kadınların sokağa çıktığı eylemdi. Sürayya Operası önünde toplanan kadınlar ”Kıyafetime Karışma” sloganı eşliğinde yürümüştü. Ne giyeceğimize biz karar veririz diyen kadınların yürüyüşü, Kadıköy Rıhtım’a kadar sürmüştü.

Yaptıkları açıklamada: “Kadınlar için adalet sağlanmadı. Eğer sağlanmış olsaydı başka kadınlar artık kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğramazdı. Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar bugün ‘Artık yeter’ diye haykırıyoruz. Ne zaman, ne giyeceğimize biz karar veririz. Nereye gideceğimize de biz karar veririz. Kıyafetimize karışmayın ve pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmayın” demişlerdi.

Ankara

Yine aynı sloganla bu sefer de Kuğulu Park’ta buluşmuştu kadınlar. Kıyafet bahanesiyle, erkek şiddetine maruz kaldıklarını ifade etmişlerdi. Kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önünü açan uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

Yapılan açıklamada: “Nasıl giyineceğine dair kararlar kadınlarındır. Ne giyeceğimize biz karar veririz. Nerede, ne zaman yürüyeceğimize de biz karar veririz. Hangi toplu taşıma aracını kullanacağımıza ve hangi vagona bineceğimize elbette biz karar veririz. Buna kimse karışamaz. Çocuk istismarının ve kadına ayrımcılığın önünü açan uygulamalara da en yüksek perdeden “Hayır” diyoruz. Sessiz kalmıyoruz. Artık yeter! Hayatın içindeyiz. Olmaya da devam edeceğiz” demişlerdi.

İzmir

Protestolardan biri de İzmir’deydi. Kadınlar kıyafetlerinden ötürü sözlü ve fiziki saldırıya uğramalarına direniş için sokaktaydı. Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde okunan basın açıklamasında:

“Erkeklerin söyledikleri ‘tahrik olma’ bahanesinin de sonu gelmiyor. Mesele bu değil. Asıl mesele, kadınların bir et parçası olmadığıdır. Nasıl ki atılan ilk tekmede sözlü ve fiziki saldırıya uğrayan kadınları yalnız bırakmadıysak ve seslerine ses olduysak; bugün de burada direnişimizi sürdürüyoruz. Sürdürmeye de devam edeceğiz. İnadına istediğimiz gibi giyinmeye ve bu konuyu direniş alanına çevirmeye kararlıyız. Hayatın içindeyiz. Olmaya da devam edeceğiz” demişlerdi.

Kaynakça:

https://gazetekadikoy.com.tr/gundem/quotkiyafetime-sortuma-hayatima-karismaquot

https://www.egedebirgun.com/izmir-kadinlardan-kiyafetime-karisma-eylemi/3855/

sendika.org

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz