Demokles’in Kılıcı: Sinan Ogan

2
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

——————————————————————

Seçimmetre: İktidarın değişmesine 102 gün kaldı

——————————————————————

Ocak Medya’da günlük köşe yazısı yazdığım 9 aydır yaptığım bir çağrıyı yineliyorum:

Bu seçimin kaderini, milliyetçi-muhafazakâr ülkücü seçmenler belirleyecek

 Bu tezimi burada, kaç defa yazdığımı hatırlamıyorum.  Bir daha yazayım. 

Mevcut Türkiye seçmeni 4 parçalıdır:

1. Seçmen Kitlesi: Ortalama % 10 civarında bir seçmen kitlesi HDP’yi desteklemektedir.

Geriye kalan % 90’lık seçmen kitlesi, neredeyse 3 eşit parçaya bölünmüştür:

2. Seçmen Kitlesi: % 30’luk bir seçmen kitlesi, ılımlısından aşırısına kadar sol seçmenlerdir. Aşırı sol partilerin oyu, göz ardı edilecek derecede azdır. Sol seçmenin neredeyse tamamı, 6’lı Masa (Millet İttifakı) içindeki CHP’dedir. 

3. Seçmen Kitlesi: % 30’luk bir diğer seçmen kitlesi, dini hassasiyetleri yüksek, mütedeyyin kesimden meydana gelen seçmenlerdir. Bu seçmen kitlesinin büyük kısmı AKP’yi (Cumhur İttifakı’nı) desteklemektedir. Geri kalanı Deva, Gelecek, Refah ve Yeniden Refah partilerine dağılmıştır.

4. Seçmen Kitlesi: % 30’luk son seçmen dilimi ise milliyetçi-muhafazakâr seçmenlerden meydana gelmektedir. Milliyetçi- muhafazakâr seçmenler, MHP, BBP, İYİ Parti, ZP ve MYP arasında dağılmıştır. Bu seçmen kitlesinin en az yarısı İYİ Parti’yi desteklemektedir. Geri kalanı diğer 4 partiye dağılmış durumdadır.

Mütedeyyin diyebileceğimiz ve Cumhur İttifakı’nı destekleyen % 30’luk seçmen ile sol-sosyal demokrat diyebileceğimiz ve Millet İttifakı’nı destekleyen diğer % 30’luk seçmen grubu arasında oy geçişi olmaz, ya da son derece sınırlıdır. 

Önümüzdeki seçimde kalan son % 30’luk milliyetçi- muhafazakâr seçmen hangi ittifaka yönelirse, o ittifak seçimi kazanacaktır. Bu yönelişte de CB adayının kimliği önem kazanmaktadır.

Eğer CB adayı Mansur Yavaş olursa, % 30’luk milliyetçi-ülkücü seçmenin tamamına yakını, MHP, BBP, ZP ve MYP seçmenleri dâhil, Mansur Yavaş’ın CB adaylığını destekler.

Mansur Yavaş, % 55’e % 35 gibi bir oy oranı ile seçimi ilk turda kazanır. Ciddi bir fark atar. 

Millet İttifakı, RTE karşısında, Mansur Yavaş’tan başka, kimi aday gösterirse göstersin, Mansur Yavaş’ın alacağı oya ulaşamıyor. Anket sonuçları ortada.

Son günlerde, Millet İttifakı’nın en kuvvetli adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gibi görünüyor.

Eğer Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın adayı olarak ortaya çıkarsa, Sinan Ogan’ın 100.000 imza ile bağımsız CB adayı olacağı, yoğun şekilde konuşulmaya başlandı.

Eğer Sinan Ogan, 100.000 imza ile CB adayı olursa, hiç azımsanmayacak miktarda bir milliyetçi-ülkücü seçmen, CB seçimi için Sinan Ogan’a oy verecektir. Bu, benim bir tahminim değil, çevrem ile yaptığım görüşmelerin bir sonucudur.

Eğer bu ülkede % 30’luk, seçim sonucunun kaderini etkileyecek bir milliyetçi-ülkücü seçmen grubu varsa, Millet İttifakı’nın CB adayı, milliyetçi-ülkücü birisi olmalıdır. Bu tarife uyan tek kişi Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tır.

Mansur Yavaş, Millet İttifakı’nın CB adayı olursa, MHP, BBP ve bir miktarda AKP’de olan milliyetçi-ülkücü seçmenlerin birçoğu, ona oy verir. O zaman Sinan Ogan’ın bağımsız CB adayı olmasına da gerek kalmaz.

Nasıl ki HDP’nin CB adayı çıkartması, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CB adayı olup, olmamasına endekslenmiş ise, Sinan Ogan’ın aday olup, olmaması da Mansur Yavaş’ın CB adayı olmasına endekslenmiştir.

2 hafta daha bekleyelim ve görelim. 

İnşallah 13 Şubat’ta dananın kuyruğu kopacak gibi görünüyor.

Önceki İçerikHasta hayvanlara son teknolojiyle 7/24 tedavi..
Sonraki İçerikYediklerimiz Davranışlarımızı Belirliyor
1962, Etimesgut doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden Atatürkçü, milliyetçi, zooteknist, SP seveni, Alevî dostu, evcil hayvanların fahri avukatı, feminist ve motosikletçi bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Ziraat F., Zootekni B.’nü bitirdi. 1997'de Birleşik Krallık, U. of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007'de Ankara Ü., Fen Bil. Enst. (Zootekni B.)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkez Kültürü ve Alevilik gibi sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” görüşünü savunan, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

2 YORUMLAR

 1. Sinan Ogan istediği vilayette bağımsız milletvekili bile seçilemez, chp içinde siyaset yapan Mansur Yavaş için ülkücülerden oy alır diyenin zekası tartışılır. ocak medya beklentileri ile ulke gerçekleri farklı oluyor. Hdp çizgisini içinde barındıran Chp için oy verene ulkucu denir mi, lgbt destekçisi partiye ulkucu oy verir mi. Fehmi Koru ile ayni rüyayı görmek gibi bisey bunlar

 2. Nazım Arat adındaki trol,
  Mevlana der ki;
  “Suskunluğum asaletimdendir.
  Her lafa verilecek bir cevabım var elbet.
  Lakin bir lafa bakarım, laf mı diye?
  Birde söyleyene bakarım, adam mı diye?”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz