Deprem Bölgesindeki Cezaevlerinde, Gerekli Güvenlik Önlemleri ve Tedbirler Alındı

0

Haber: Orhan Yılmaz

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremden, doğal olarak cezaevleri de etkilendi. Depremden etkilenen cezaevlerinde bulunan tutuklu ailelerin yakınları, cezaevlerini arayarak, bilgi talebinde bulundular. 

Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, “Tutuklulara, yakınları ile görüşmeler için gerekli kolaylık sağlanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Sosyal medyada, 7 Şubat 2023’te yayınlanan haber ve görüntülerde, Malatya Cezaevi’nde isyan çıktığı, jandarma tarafından ateş açıldığı, ölülerin ve yaralıların olduğu yönünde haberler yayıldı. Bunun üzerine aynı gün, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Hapishane Alt Komisyonu tarafından ‘Olayın doğrulandığı, Malatya E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde firar olayının olduğu, mahpusların isyan çıkardığı, yaralıların olduğu, ancak ölüm olmadığı’ aktarıldı, ancak bir resmi açıklama yapılmadı.

Ertesi gün, 8 Şubat 2023 tarihinde, Kahramanmaraş, Aksu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, deprem dolayısıyla cezaevinin zarar gördüğü haberi sosyal medyada yayıldı. Ayrıca aynı gün, Kahramanmaraş, Türkoğlu L Tipi Cezaevinde mahpusların ise çeşitli illere sevk edildiği bilgisi verildi.

Yine Hatay T Tipli Kapalı Cezaevi’nde, 8 Şubat 2023 tarihinde isyan çıktığı haberleri sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Bilahare, çıkan olaylarda 3 kişinin öldüğü, 9 kişinin yaralandığı, cezaevinin kullanılamaz hale gelmesinden dolayı, bütün H ve T tipi mahkûmların, çevre illerdeki ceza infaz kurumlarına nakil edildiği bilgisi, yetkililer tarafından paylaşıldı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz