Deprem sonrası oluşan devasa yarıklar..

0

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Malatya’nın Darende ilçesinde bir kırsal mahalledeki kayısı bahçesinde ve dağda yarıklar oluştu.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen depremler, Darende’de birçok kırsal mahallede de hasara neden oldu.

İlçe merkezine yakın konumdaki kırsal Sayfiye Mahallesi’nde ise kayısı bahçesinde ve dağda yarıklar oluştu. Dağdan kayaların düştüğü mahallede bazı yerlerde toprak kayması olduğu görüldü.

Mahalle sakinlerinden Ahmet Kul, 6 Şubat’ta büyük bir uğultu duyduklarını, sonrasında sarsıntının gerçekleştiğini ifade etti.

Depremin etkisiyle dağda büyük yarık oluştuğunu, adeta dağın iki bölüme ayrıldığını anlatan Kul, “Bu heyelan değil, depremin etkisiyle bu hale geldi. Biz daha önce burada böyle bir şey görmedik. Buradan düşen kayalar da mahalleye yuvarlandı.” dedi.

Mahalle sakinlerinden Sebati Boyraz da “İkinci depremden sonra dağ yarıldı ve büyük kaya parçaları mahalleye düştü. Düşen kaya parçaları yol, ağaç ve bahçelere zarar verdi. Allah’a şükür can kaybına yol açmadı.” diye konuştu.

Hasan Polat ise “Karşı dağdan ateş topu mu diyeyim, yıldırım mı diyeyim, şimşek mi diyeyim öyle bir şey sanki tepenin yamacında boşaldı. Ondan sonra deprem yavaşladı ve durdu.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ta depremde oluşan devasa yarık havadan görüntülendi

Afşin ilçesinde derinliği 15, genişliği 50 ve uzunluğu 150 metreyi bulan yarık oluştu. Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde depremlerin ardından oluşan devasa boyutlardaki yarık dronla görüntülendi.

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından ilçeye bağlı kırsal Karagöz Mahallesi’nde yarık oluştu. Derinliği 15, genişliği 50 ve uzunluğu 150 metreyi bulan yarık havadan görüntülendi.

Mahalle muhtarı Bedri Aslaner, yarıkların 6 Şubat’ta oluştuğu ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Durumdan 3 gün önce haberdar olduklarını aktaran Aslaner, “O zaman geldim, yerinde inceledim. Açılar bu kadar değildi.” dedi.

Aslaner, derinliğin ilk zamanlarda yaklaşık 5 metre olduğunu anlatarak, “Şimdi 10-15 metreyi buldu. Uzunluğu da 100-150 metre var. Genişlikte zaten göz önünde. İlk gördüğümüzde bu açıda değildi. Artçı sarsıntılarla gittikçe genişliyor.” diye konuştu.

Deprem kadar gördükleri bu manzara karşısında da şaşırdıklarını vurgulayan Aslaner, yarıkların, afetin boyutunu gözler önüne serdiğini sözlerine ekledi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz