Depremden Notlar

0
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

——————————————————————

Seçimmetre: İktidarın değişmesine 92 gün kaldı

——————————————————————

Azerbaycan’daki kardeşimizin arabası eski, ama gönlü zengin. Yatak ve diğer bazı yardım malzemelerini Türkiye’deki soydaşlarına göndermek için yüklemiş. Külüstür arabanın arkası çökmüş, herhalde arka tekerleklere değiyordur. Ama ne gam? 

———————————-

Yunanistan’da yayımlanan bir karikatür, Fransa’daki Charlie Hebdo Dergisi’ndeki Türkiye aleyhtarı karikatüre cevap niteliğinde. Karikatürdeki Yunanca yazıda “Hepimiz Türk’üz” yazıyor.

———————————-

Yunan devlet televizyonu ERT, sabah haberlerini Türkiye’deki enkaz görüntüleri ve ‘Ben seni sevduğumi, dünyalara bildurdum’ şarkısıyla açmış.

———————————-

Bahçeşehir Ü. öğretim üyesi Doç. Dr. Muhammed Keskin uyarıyor;

-“ Soğukta enkazdan çıkarılmış her depremzedeyi mutlaka bir doktor görmeli, “öldü” denilmemeli. Hipotermiye girmiş birinin nabzı ve tansiyonu çok düşük olduğu için hissedilmeyebilir, ama aslında iyi bir ilk yardım ile hayata dönebilir. Hatta hipotermi bazen ölümü geciktirebilir.”

Ayrıca;

“72 saati herkes kritik süre olarak belirtiyor ama kritik süre bitmedi! Ciddi ezilme, sıkışma durumu yoksa hipotermi temel yaşamsal fonksiyonları koruyabilir. Küçük vücuda sahip çocuklar daha iyi durumda olabilir ama sesleri çıkmayabilir. Umudumuzu kaybetmeyelim!” demiş.

———————————-

İlahiyatçı akademisyen Cemil Kılıç uyarıyor;

“Biri kurtarıldığında ‘Allahu Ekber’ diye bağırılmaz. ‘Şükürler olsun’ denilir. ‘Allah’a hamdolsun’ denilir. ‘Allahu Ekber’ denilmez. Çünkü o savaşta ve kurban keserken denilir. Bıktık cahilliğinizden…”

———————————-

Hatay’da yerel bir kurtarma ekibi, üniversite öğrencisi Kerem Çetin’i enkaz altından kurtarırken, genç adam “Benden önce kedimi kurtarın” dedi. Önce Çilek, daha sonra da Kerem dışarı çıkarıldı.

———————————-

Bir internet sitesi olan www.habererk.com sitesinin iddiasına göre, Twitter’ın kısıtlanma nedeni, Hatay Cezaevi’nde Suriyeli mahkumların isyan çıkartıp, bir astsubayı ve 6 adet infaz korumayı rehin alması, bunun üzerine askerlere “Vur emri” verildiği olduğu iddia ediliyor. Hatay Cezaevi’nde isyan çıkmış. Suriyeli mahumlar, kadın mahkumlara tecavüz etmişler. İsyan bastırılmış. 150’den fazla leş olduğu söyleniyor. Komando ve JÖH timleri içeri girmiş. 

https://www.habererk.com/twitterin-neden-kisitlandigi-belli-oldu

———————————-

Camı kırılan bir marketi yağmalamaktan çıkanları cami hocasının biri uyardı; 

-”Yağma yapmayın, haramdır, gidip çadırdan alın.”

———————————-

(Beni, profesör unvanına sahip olmaktan utandıran bir haber veriyorum. O.Y.)

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan Göker, binlerce insanın can verdiği deprem hakkında skandal bir açıklamada bulundu; 

-“Deprem veya binalar öldürmez, Allah öldürür. O da eceli geleni. Depremde ölenler aynı anda Mars’ta bile olsalar yine öleceklerdi.”

https://www.birgun.net/haber/profesor-den-depremle-ilgili-akil-almaz-sozler-allah-eceli-geleni-oldurdu-420505

———————————-

Prof. Dr. Celal Şengör, Fatih Altaylı’nın “Deprem Özel Programı”nda Murat Bardakçı’ya sordu: “Sen kimin yalakası oldun?” İlber Ortaylı bu soruya gevrek gevrek güldü.

Önceki İçerikKılıçdaroğlu: Gerçekten Türkiye’nin yüreği yanıyor
Sonraki İçerikEski Asker, Emekli Terörist, Yeni Avukat!
1962, Etimesgut doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden Atatürkçü, milliyetçi, zooteknist, SP seveni, Alevî dostu, evcil hayvanların fahri avukatı, feminist ve motosikletçi bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Ziraat F., Zootekni B.’nü bitirdi. 1997'de Birleşik Krallık, U. of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007'de Ankara Ü., Fen Bil. Enst. (Zootekni B.)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkez Kültürü ve Alevilik gibi sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” görüşünü savunan, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz