Depremlerde 20 bin 318 kişi hayatını kaybetti..

0

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 20 bin 318 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 88 kişinin kurtarıldığını açıkladı. 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından 1.700 deprem meydana geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Şu an itibarıyla 1 milyon 50 bin civarında vatandaşımızı geçici barınma merkezlerinde barındırıyoruz.” dedi.

Deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yıkıma yol açtı. Yıkılan binaların enkazı altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 01.50 itibarıyla “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 20 bin 318 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 88 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin ardından 1700 artçı deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’daki can kaybı 20 bin 318 oldu, 80 bin 88 kişi de kurtarıldı. Depremden etkilenen illerden 91 bin 511 afetzede tahliye edildi.

Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, itfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’ler ve uluslararası ekiplerden 31 bin 254 arama kurtarma personeli görev yapıyor. Diğer ülkelerden gelen arama kurtarma personelinin sayısı ise 7 bin 716 olarak kayıtlara geçti.

AFAD, emniyet, jandarma, MSB, UMKE, ambulans ekipleri, gönüllüler, yerel güvenlik ve yerel destek ekiplerinden görevlendirilen saha personeli ile beraber bölgede görev yapan personelin sayısı 160 bin 860’a ulaştı.

Afet bölgesine başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör ve benzeri iş makineleri olmak üzere 12 bin 26 araç sevk edildi.

Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı 167 hava aracıyla bölgeye personel ve malzeme sevkiyatı için kurulan “hava köprüsü”yle 3 bin 392 sorti yapıldı.

Depremden yoğun şekilde etkilenen 10 şehre AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler ile Gençlik ve Spor Bakanlıkları ve Kızılay tarafından 170 bin 902 çadır ve 1 milyon 507 bin 494 battaniye sevk edildi, 102 bin 274 aile yaşam çadırının kurulumu tamamlandı.

Afet psikososyal destek grubu kapsamında 4 mobil sosyal hizmet merkezi, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Malatya’da görevlendirildi, bölgeye 1645 personel ve 164 araç sevk edildi. Deprem bölgesinde 99 bin 916, deprem bölgesi dışında 10 bin 734 olmak üzere 110 bin 650 kişiye psikososyal destek verildi.

12 bin 141 bina ve 66 bin 58 bağımsız bölüm yıkık veya ağır hasarlı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde 12 bin 141 bina ve 66 bin 58 bağımsız bölümün yıkık veya ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini, “e-devlet” ve “hasartespit.csb.gov.tr” adresleri üzerinden depremden etkilenen evlerin hasar durumuna ilişkin bilgi alınabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, insan için insanüstü bir çaba sergileyen tüm millete canı gönülden teşekkürlerini ileterek “Dünyada eşine az rastlanır bir birlik ve mücadele sergiliyoruz. Acıların üstesinden birlikte geleceğiz. Kardeşlik ruhumuzun en insani tarafı olan yardımlaşma, bugünlerin üstesinden gelmemizin anahtarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Koca, “Yardım etmek isteyen tüm vatandaşlarımızın yardımlarını AFAD ve valiliklerimizin organizasyonunda ulaştırmasının önemine işaret etmek isterim. Sağlık yardımları için de Bakanlığımız Kriz Koordinasyon Merkezi’ne ulaşmanız kafi.” açıklamasını yaptı.

Bölgedeki sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü alanlarla ilgili detaylı bilgileri dün verdiğini ve yaralıların her bölgede ilk müdahalelerinin nerede yapıldığı ve ihtiyacına göre nerelere sevk edildiğiyle ilgili detayları aktardığını hatırlatan Koca, şöyle devam etti:

“Sağlık hizmetlerinin, afet bölgesinde kesintisiz sağlanması için tüm sağlık camiamız canla başla çalışmaktadır. Arama kurtarma ekiplerimiz, kesintisiz çalışmalarını devam ettirmektedir. Bölgede sağlık hizmetlerinin verilmesi için hastanelerimiz faal durumdadır. Sahra hastanelerimiz hizmet vermeye devam etmektedir. Müdahale çadırlarımız, ilk temasın ardından hastalarımızı en uygun sağlık tesisine ambulanslarla sevk etmektedir. Bölgede hastane hizmetlerinin yanı sıra birinci basamak sağlık hizmetleri de yerinde verilmeye başlandı. Özellikle köylerimize yaralıların durumlarını kontrol ve müdahale etmek ve kronik hastalarımızın sağlık hizmetlerini aksatmamak için 112 ekipleri ve ambulanslarla doktor ve ilaç sevk edilmeye başlandı. Kronik hastalarımızdan bölgeden sevki gerekenler için planlamalar yapılarak sevkleri gerçekleştirilmeye devam ediliyor.”

Bakan Koca, sağlık sisteminin tüm afet bölgesinde çalışır durumda olduğunu belirtti. Kimlik tespit çalışmaları devam eden yaralıların bulunduğunu aktaran Koca, ulaşılan her bilgiyi en hızlı şekilde tüm birimlerle paylaşmaya devam ettiklerini anlattı.

Bölgede sağlık hizmetlerinin durumuna ilişkin bilgileri paylaşan Koca, “Enkaz altından kurtarılan vatandaşlarımızın acil müdahalesinden sonra hava, kara ambulansları ve deniz araçlarıyla toplamda 20 bin hastamızın tedavilerinin devam ettirilmesi amacıyla bölge dışı illere transferi sağlandı.” dedi.

“Kamuoyunda çocuk hastalarla ilgili spekülatif bilgiler dolaşıyor”

Kamuoyunda çocuk hastalarla ilgili spekülatif bilgilerin dolaştığını ve bu konuda vatandaşları bilgilendirmek istediğini dile getiren Koca, “Şu anda kimliği belirlenemeyen veya yanında refakatçisi bulunmayan, 0-18 yaş grubundaki evlatlarımız, Ankara, Mersin, Adana, Kayseri ve İstanbul’daki hastanelerimizde bulunmaktadır. Bu çocuklarımızın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının gözetimi ve velayeti altında takip ve tedavileri devam etmektedir. Kimliğini bilemediğimiz hastalarımızın dijital fotoğraflarını eşleştirme yapmak üzere hazırlanan özel yazılıma yüklüyoruz. Bu sayede, önemli bir kısmının kimlik bilgilerine ulaşacağımızı umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, önemli bir bilgiyi de paylaşmak istediğini belirterek şöyle konuştu: “Afet bölgesinde AFAD tarafından kurulan çadır kentlerimizde sahra hastaneleri ve ünitelerinde sağlık hizmetleri sunuluyor. Sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın ilaçları yine bu merkezlerde verilecektir. Depremden etkilenen illerimizde yeni düzenleme ile geçici ve mobil eczaneler açılmaya devam edecek. Bölgede hasar gören ve bina güvenliği nedeniyle açılamayan çok sayıda eczanemiz var. Vatandaşımızın sağlık hizmetine erişimi önünde hiçbir engel kalmasını istemiyoruz. Başta bölge eczacıları olmak üzere isteyen eczacılarımızın deprem bölgesine mobil veya gezici eczane açarak hizmet vermesine izin vereceğiz.”

Deprem bölgesindeki hastaların durumu

Hastanelerin durumuyla ilgili de açıklama yapan Koca, Adana ve Diyarbakır’daki tüm hastanelerin tam kapasiteyle hizmet vermeye devam ettiğini, Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesinin sağlık hizmetlerini tüm birimleriyle sürdürdüğünü bildirdi.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Şehir Hastanesi’nde tüm alanlarda sağlık hizmeti sunulduğunu da aktaran Koca, Kilis’te Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin tam kapasiteyle hizmet verdiğini, Malatya merkez ve ilçelerindeki hastanelerin sağlık hizmetini tam kapasiteyle verdiğini söyledi.

Bakan Koca, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi’nin kapsamlı sahra hastanesi ve 16 acil müdahale ünitesiyle hizmet verdiğini, üniversite hastanesinin de tam kapasiteyle çalıştığını anlattı.

Fahrettin Koca, “Şu an itibarıyla deprem faciasında ne yazık ki 20 bin 213 kişi hayatını kaybetti, 80 bin 52 vatandaşımız yaralandı.” bilgisini paylaştı.

Hatay’ın depremden en ağır etkilenen illerin başında geldiğini vurgulayan Koca, “Vefat sayımız Hatay’da 6 bin 205, yaralı sayımız ise 17 bin 823. Yıkılmış bina sayısı şu ana kadar 2 bin 749 olarak tespit edildi. Sahada, 410 ekiple toplam 10 bin 760 arama kurtarma personelimiz enkaz başında görev yapıyor.” diye konuştu.

Koca, 41 farklı ülkeden toplam 3 bin 40 yabancı personelin K-9 köpekleriyle arama kurtarma çalışmalarına destek olduğunu söyledi.

AFAD koordinasyonunda 7 noktada çadır kentler kurulduğunu bildiren Koca, “Toplamda 9 bin 102 çadırın dağıtım ve kurulumu yapıldı. 10 ilçede 73 lokasyonda sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Şimdiye kadar 404 bin 780 kişilik yemek dağıtıldı. Bu noktalara 21 yer daha ilave edilecek.” ifadesini kullandı.

“Birlik olmaktan asla vazgeçmeyelim”

İl dışına gitmek isteyen Hataylılara ulaşım imkanı sağladıklarına işaret eden Koca, bu tahliyeleri 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden yaptıklarını söyledi. Bakan Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sözcüklerin değerini yitirdiği, kayıpların var olan her şeyi görünmez kıldığı acılı günler yaşıyoruz. Hepimizin göğsünde düğümlenen, içimize işleyen bir sızı var. Ancak bugün acımızı içimize gömüp bir can daha kurtarma çabasına devam edeceğiz. En son yaralımız iyileşene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Milletimizden hayır dualarını esirgememelerini istirham ediyorum. Birlik olmaktan asla vazgeçmeyelim. Enkaz altında kalan insanlık olmasın. Gün yaraları sarma günüdür. El ele vererek üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir afet yok. Devlet burada, millet burada. Milletin asil duruşu ve duaları burada. İyi haberler almak, iyi haberler vermek beklentisiyle hepimizin kalbi deprem bölgesinde.”​​​​​​​

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz