Ders çalışma isteği uyandıracak 6 madde

0
Rabia Güner

Ders çalışmak, eğitim sürecinde olan tüm öğrencilerin görev ve sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirmek bazen çok sıkıntılı bir süreç olabilir. Kimi zaman yataktan çıkmak istemeyiz, kimi zaman motivasyonumuz yetersiz gelir, kimi zaman çalışmayı erteleriz. Bu yüzden de ders çalışma isteğimizi arttıracak tavsiyelere ihtiyaç duyarız.

Haftalık program yapmak

Ders çalışma isteğimizi arttıracak maddelerden en önemlisi program yapmaktır. Kendi çalışma stilimize göre günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar/ hedefler yapmak, ders çalışma konusunda bizi harekete geçirecek adımlardır. Aynı zamanda bu programlar bizim daha düzenli olmamızı sağlayacak ve ilerlememizi takip etmek açısından da avantaj sağlayacaktır.

Ev dışı ortam

Ders çalışma isteğimizi arttıracak en önemli faktörlerden biri de ders çalışacağımız ortamdır. Sabah uyanıp pijamalarla ders çalışmak bizi yeterince disipline sokmayacaktır. Evde her an hazır olan televizyon, mutfak gibi etkenler de sürekli dikkatimizin başka yöne kaymasına sebep olacaktır. Bu yüzden de kütüphane gibi ya da ders çalışmaya uygun kafeler gibi ortamlar, ders çalışma isteğimizi daha çok arttırarak bizi motive edecektir. Aynı zamanda ev biraz daha serbest bir ortam olduğu için ses konusunda rahatsız edici durumlar yaşanması olasıdır ama kütüphane gibi ortamlar sessiz ortamlar olduğu için daha konsantre bir şekilde çalışabiliriz.

Kitap ve müziğin muhteşem uyumu

Bazılarımız için ders çalışırken müzik dinlemek çok daha faydalıdır. Müzik sayesinde konunun içine daha rahat girerek, daha konsantre bir şekilde çalışmak mümkündür. Ayrıca müziğin rahatlatıcı etkileri de bu konuda oldukça yardımcı rol üstlenmektedir. Araştırmalara göre klasik müzik gibi türlerin de zekayı geliştirdiğine ve beyni daha aktif hale getirdiğine dair bilgiler var. Aynı zamanda motive edici kitaplar okumak da bu konuda bizi teşvik edecektir. Her zaman duyarız ”Bir cümle okudum, hayatım değişti” diye… Bizim neden böyle olmasın?

Filmler

Motive edici filmler de bu konuda oldukça yardımcıdır. Bazen bir film tüm hayatımızı derinden sarsıp, bizi etkileyebilir. Sadece bir sahne bizi bambaşka bir insana dönüştürebilir. Aynı zamanda bu tarz filmler bizi başarı, ders ve azim gibi konularda da destekler. Bir film izledikten sonra rahatlatıcı bir çay eşliğinde düşüncelere dalarak, harika plan ve programlar yapabiliriz. Bazen de bir film sayesinde kazandığımız bakış açıları ile kendimize yepyeni hedefler koyabiliriz.

Arkadaşlar

Ders çalışma isteğimizi arttıracak ya da azaltacak faktörlerden biri de arkadaşlarımızdır. Arkadaşlarımız bu konuda bize destek de olabilir köstek de… Bazen bizi gaza getirecek, hırslandıracak, yüreklendirecek bir arkadaş, bu konuda en iyi motivasyon kaynağı olabilmektedir. Birlikte ders çalışmaya gitmek, dersler hakkında fikir alışverişinde bulunmak, birlikte mola vermek ve plan program yapmak daha teşvik edicidir. Birimizin canı kaytarmak istediğinde bir diğerimiz buna engel olabilir. Bu yüzden arkadaş seçimlerimize çok dikkat etmeliyiz. Unutmamalıyız ki, her birimiz çevremizdeki beş insanın ortalamasıyız sadece…

Spor yapmak

Ne demişler; sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Spor yapmak bedenimizi ve zihnimizi dinç tutar. Sağlıklı bir beyin daha aktif bir şekilde çalışır. Spor yaparak güne başlamak ve sonrasında ders çalışmak bizi daha çok motive edecektir. Ayrıca disiplin konusunda da bizi daha ileriye taşıyacaktır. Eğer o gün ders çalışmak için uyanmak istemesek bile sporu aksatmamak için uyanabiliriz ve günün geri kalanında ders çalışmaya devam edebiliriz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz