Deva partisi ne yapmalı?

4
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Objektif gazeteci olmanın kuralı bütün siyasi partilere eşit mesafede olmaktır. Ben de o bu bakımdan bütün siyasi partilere aynı mesafedeyim. Yapılan yanlışlıkları eleştirdiğimiz için bazı partilere karşı belki biraz daha mesafeliyim. Hatta milliyetçiliği ırkçılık seviyesine çıkaran partilere de biraz daha mesafeliyim. Bunda Almanya’da yaşayıp ‘ırkçılık ve milliyetçilik’ kavramlarının nelere yol açtığını bizzat gözlemlememin etkisi de var sanırım.

CHP’ye bakışımda muhafazakarların bakışlarındaki olumsuzluk yok ama CHP ve CHP’liler sanki biraz uzak duruyor gibiler. Nedenini ben de anlamış değilim.

Ben bütün partilere aynı mesafedeyim ama bazı partiler ve partililer belki bizleri okudukları için daha fazla tanıyorlar ve daha yakınlık gösteriyorlar. Bu da normal bir durum.

Deva partisini uzaktan takip ediyorum. Deva partililer ise beni yakından takip ediyorlar, kendilerine teşekkür ederim.

Ben uzaktan takip ederken neler görüyorum önce ondan bahsedeyim.

Enerjik ve gelecek vaat ediyor. Hele de ekonominin bu kadar tepe taklak gittiği bir zamanda. Deva partisinin genel başkanı Ali Babacan’ı beğeniyorum bunu da her zaman dile getiriyorum. Başarılı, çalışkan ve daha da önemlisi lider anlayışından ‘ekip’ anlayışına geçme gayretini takdir ediyorum.

Lider anlayışından ekip anlayışına geçme gayretleri belki bugün tam anlaşılmıyor ama gelecekte rol alacak olan gençler bunun ne demek olduğunu daha iyi anlıyorlar. Ben de gençlerle çalıştığım için onlardaki bu olumlu bakış açısını görüyorum.

Seçimler erken olacak ama ne kadar erken bunu bilen yok. Nedeni de bu konudaki alışkanlık katılığı. Bugüne kadarki alışkanlık Devlet Bahçeli’nin demeciyle seçimi istemesi ve seçimlerin yapılması. Ama Devlet Bahçeli o eski Bahçeli değil bu yüzden de bu temayül de değişiyor, işte bu yüzden seçimin ne kadar erken olacağını bilen yok.

Seçimlerden sonra çıkacak sonuç 2002 seçimlerini hatırlatacak gibi geliyor bana. Tabii bu benim düşüncem.

Neden böyle düşünüyorum?
Çünkü eskimişlik, sıradanlaşma, ekonomideki belirsizlik ve siyasi alandaki anlayış boşluğu tam da 2002 öncesine benziyor.

Peki bu durumda kim öne çıkacak?

Gençlerle çalışmam, sosyoloji gözlemlemem ve yeni bir ortamın gerekliliği ihtiyacının artması Deva partisinin bir hayli öne çıkacağını gösteriyor.

Neden?

Gençler yenilik istiyor. Aynı zamanda da enerji ve umut. Sosyolojiye baktığımda bir hayli yorgunluk ve yılgınlık görüyorum. Ekonomideki durumu da ekleyince sanki bir belirsizlik hali hakim.

Deva partisinin başında Ali Babacan’ın olması ekonomi alanında bir adım önde olmalarını sağlıyor.

Genç ve enerjik olması gençlere umut veriyor.

Liderlik anlayışından ‘ekip’ anlayışına geçme arzuları da gençlere cazip geliyor. Çünkü lider sultasında geçen 20 yıl insanları haddinden fazla bıktırdı.

Peki Deva partisi nasıl atılım yapar?

Bu da yazımın başlığındaki konu.

Deva partisi ‘çok sesliliğe’ daha fazla vurgu yapmalı. Türk, Kürt, Laz, Arap, Çerkez, Balkan, Yahudi, Hristiyan, Ermeni, Ezidi  kısaca toplumun bütün etnisitelerini ve din gruplarını eşit haklar ve eşit özgürlükler noktasında kucakladığını daha fazla öne çıkarmalı.

Hukuk, insan hakları ve özgürlükler konusunu daha öncüllemeli.

Gençlerin özgürlük, eğlence ve gençliklerini yaşama haklarını daha fazla dillendirmeli.

CHP ile daha fazla dirsek temasına girerek Türkiye’nin yeniden ayağa kalkmasında DEVA-CHP birlikteliğinin gerekli olduğunu vurgulamalı.

Ak parti iktidarında yapılan dini siyasete alet etme gibi yanlışlıklar sebebiyle dine düşmanlaşan kesimlere ‘özgürlüklere dayalı din anlayışı’ düşüncesini dile getirmeli.

Yeni bir Türkiye resmi çizilmesi açısından zamanın ruhu (Zeitgeist) dediğimiz zamanın yani geleceğin ruhuna uygun bir tablo çizmeli: ‘Özgür, bağımsız, çok sesli bir Türkiye’

Özgürlük dediğimiz hukukun işlemesi, insan haklarının temel alınması, Avrupa Birliği kriterlerinin şart koşulması.

Bağımsız derken de ‘keyfi, bilinçsiz içi boş söylemler’ yerine Avrupa ve dünyayla bütünleşen bir bağımsızlık. Çoklar içinde birin bağımsızlığı ve bu bağımsızlığın çokla birlikte değer bulması yani ayakları yere basan ve konjonktüre uygun bir bağımsızlık.

Deva partisi bu söylemlerle, hayata ve ülkeye olumlu bakış açısıyla, devleti yönetmede liyakat ve kaliteyi önemsemesiyle ve vatandaşlara ‘birey’ oldukları düşüncesini kazandırma azmiyle devam ederse seçimlerde patlama derecesinde ön plana çıkacaktır.

Bugün Deva partisinden başladım, haftaya da CHP’yi ele alacağım.

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikBir sene, 362 sayfa boş. Ne yazacağınız sizin elinizde
Sonraki İçerikHerkesin aksine, erken seçim sürprizini CB Erdoğan’ın MHP’ye yapacağı görüşündeyim…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

4 YORUMLAR

 1. Merkez sağ CHP siz ,bir deva partisi bekliyor. Çünkü CHP ye guvenmiyor. Daha geçen hafta özgür özel kuran kursları daki 5-6 yaş çocuklarımızın eğitimi için ortaçağ zihniyeti dedi. CHP lilerin hepsi böyle degismezler . (Hiç bir CHP li vekilden kınama gelmedi. Hepsi aynı)Din dusmani , inanç sorgulayıcı bı ittifak partisine oy vermeyiz. Ama merkez sağda birleşen Deva -gelecek-iyi -saadet partileri güzel bir ittifak kurarlar vede kazanırlar. 2002 de böyle kazanıldı. Merkez sağ oyları akp ye gitti. Daha önceki silinmiş partiler denendiği için oy verilmedi. Akp kazandi. Şimdiki partiler yeni vede yenilikçi birlesirlerse 2002 durumu tablosuna benzer durum görülür.CHP ile birleşmeleri halinde boş oy kullan daha iyi.

  • Benim de şahsen CHPye güvenim yok. “Benim naciz bedenim bir gün toprak olacaktır” diyen M.Kemal Atatürk Paşamızı. “Yok paşam parti olarak karar verdik biz seni betona gömeceğiz, betonlaştıracağız, seni tanrılaştıracağız ve ilelebet tepe tepe kullanacağız” der gibi hareket ettiler. İBB başkanı seçimlerinde bir defa daha gördük. Sonuçlar henüz belli bile değilken İmamoğlu soluğu o Anıtkabir’de aldı. Orayı hala idiolojik kale olarak görüyorlar. Halbuki Paşa betona girdikten sonra kendisini kurtaracak tek şeyin “dua” olduğunun üstbilincine varmış oldu. CHP’den bu konuda ona bir hayr gelir mi? Ne partisi olursa olsun onun hatalarını kabul ve ilan etme cesaretini gösteremezse ülkede fazla bir değişiklik yapamaz. İlk yapılacak şey “Bu ülkede egemen/dominant DiN İslamdır, ancak bütünlüğe tehdit oluşturmayan diğer inançlar özgürdür” türü bir ifadeyi anayasa yerleştirmek. Ancak bu şekilde, hatalarını da kabul ederek, “Paşa”nın dua ihtiyacını karşılayacak bir yola girilmiş olur.

   Bu hayırlı işi bizzat CHP yaparsa kendilerini belki affettirebilirler. Kendileri yapmayacaklarsa DEVA veya DAVA, İYİ veya kötü hiçbir partiye bu işi yaptırmazlar. Babacan ile Habertürk’te raportaj yapılıyorken Atatürk konusundaki duruşun/pozisyonun nedir biraz anlat dendiğinde benim aklımdan yukarda değindiğim konulara geçiyorken, Babacan statüko’ya devam şeklinde bir şeyler söyleyerek durumu idare etti. CHP’nin oluşturduğu mahalle baskısıyla ancak bu kadar olur….

 2. Sn Babacan iyi yetismis deneyimli bir teknisyen, siyasetteki performansi zaman icinde netlesecek. Gencligi, tecrubesi, efendiligi, durustlugu umit veriyor.
  Sn Babacan sirtinda agir bir bagaj tasiyor, malum yasadigimiz donemin en onemli bileseni yolsuzluklar, sn Babacan 13 yil sorumluluk mevkiinde gorev yapti, bu nedenle yolsuzluklar konusunda net mesaj vermeli, bugune kadar boyle bir gayreti gorulmedi.
  Eger yolsuzluklarla mucadele edilmeyecekse, iktidar degisiminin ne anlami olabilir?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz