DEVA Partisi, Sosyal Politikalar Eylem Planını açıkladı..

0

DEVA Partisi, Sosyal Politikalar Eylem Planını açıkladı. “Bir süredir DEVA Partisi olarak iktidarımızın ilk 90 ve 360 gününde uygulamaya koyacağımız politikaları, somut biçimiyle halkımızla paylaşıyoruz. İlk eylem planımızı tarım alanında duyurmuştuk. Bugün sosyal politikalar eylem planımızı paylaşmak üzere bir aradayız.” diyen Genel Başkan Ali Babacan, şunları söyledi:

“Ülkeyi yönetenler israfın, lüksün ve şatafatın içinde yaşarken, emeğiyle geçinmeye çalışanlar için aylık kira ödemek dahi büyük bir problem. İşte tüm bu sebeplerle, doğru sosyal politikaları, vatandaşlarımızın geleceği açısından hayati önemde görüyoruz. Hedefimiz; devleti, gerçekten kimsesizlerin kimsesi haline getirmek.

Yoksul yurttaşlarımıza asgari temel gelir sağlama sözünü şimdiden veriyoruz. Belli bir düzeyin altında geliri olan ailelere insanca yaşam imkânı sağlanacak. Fısıltı gazetesiyle dolaşıma sokulan,‘İktidar değişirse yardımlardan mahrum kalırsınız’ dedikodusunun asılsız bir şaiyadan başka bir şey olmadığını vurgulamak istiyorum. Sözgelimi, yoksul ailelere doğal gaz desteği, kömür yardımı gibi uygulamalar artarak devam eder.

Yeni doğan bebeklerin sağlıklı yetişmesini sağlamak amacıyla, bir yıl boyunca süt ve bebek maması başta olmak üzere her türlü ihtiyaç, destek olarak ailelere verilir. Evde bakım aylığı alanların genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz ve geçmişe yönelik borçlarını da artık defterlerden sileceğiz.

EYT ile ilgili meselenin taraflarıyla detaylı bir görüşme trafiğini başlattık. Arkadaşlarımız, birden fazla çözüm seçeneği üzerinde şu anda çalışmakta. Kayıt dışı istihdamın önlenmesi ile ilgili, çalışanların alın terinin her bir damlasının karşılığının verilmesi ile ilgili ciddi hazırlıklar yaptık. Hiçbir çalışan, sosyal haklarından vazgeçmek zorunda kalmayacak.

Sosyal güvenlik sisteminde de köklü bir değişime gideceğiz. Sistemimizin adı; ‘Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi’. Sosyal yardım ve hizmetleri tek çatıda toplayacağız. Kimse kapı kapı dolaşmayacak. Talep odaklı sistemden arz odaklı sisteme geçeceğiz.

DEVA Türkiye’sinde uzun süre çalışmak; emeklilikten kaçmanın bir yolu değil, daha parlak bir emeklilik hayatının vesilesi olacak. Vatandaşlarımızın ne kadar uzun süre çalışırsa, emekli aylıklarının o kadar yüksek olacağı bir sistemi kurmuş olacağız. Sosyal devleti anayasada unutulmuş bir kavram olmaktan çıkaracağız.”

Selma Aliye Kavaf ise “Yoksul vatandaşlarımıza şu an 42 ayrı yerden ayni ve nakdi yardım yapılıyor. Bunun sıkıntısını yoksul vatandaşlarımız yaşıyor. Biz bunu tek çatı altında toplayacağız. Yaşlılıktan dolayı kendi kendine bakamayan, kendisine bakacak yakını olmayan vatandaşlarımızın yaşadıkları problemleri aşmak için ‘Yaşlı Bakım Sigortası’nı hayata geçireceğiz.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz