Devletin içindeki belirli güçler, kaos planlarıyla seçim sürecini ve siyaseti de dizayn etmeyi mutlaka planlıyorlardır..

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Ağrı 4. Olağan İl Kongresine katıldı. “Seçimler siyasal mücadelenin önemli bir parçasıdır ama toplumsal mücadeleyi görmeden sadece seçimlere bakarak başarıya ulaşabileceğimizi elbette düşünmüyoruz.” diyen Sancar, şunları söyledi:

“Bu seçimler farklı. Bu seçimler gerçekten de toplumsal mücadele ile siyasal mücadelenin en sıkı bir biçimde iç içe geçtiği bir dönemeçte. O nedenle her gün seçimleri konuşuyoruz. Bu iktidar seçimlere giderken pek çok manevra yapacak. Bizler bunu aylardır dile getiriyoruz.

Kaos planları da yapacaklardır. En azından bu iktidarın içindeki belirli odaklar yapacaktır. Devletin içindeki belirli güçler, kaos planlarıyla seçim sürecini ve siyaseti de dizayn etmeyi mutlaka planlıyorlardır. Bunları mutlaka her seferinde bilmemiz ve görmemiz, yolumuzu yürürken tedbir almamız gerekiyor. Taksim’de geçen hafta bir bombalı saldırı gerçekleşti, orada vahşi bir katliam yaşandı. 6 insanımız hayatını kaybetti, 81 insanımız yaralandı. 6’sının tedavisi sürüyor.

Öncelikle orada hayatını kaybeden bütün insanlara Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyorum. Yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz. Bu tür olaylara yönelik tavrımız nettir, ikirciksizdir. Bizler bu saldırıyı vahşet olarak tanımlıyoruz, insanlığa karşı suç olarak görüyoruz. Her zaman da tutumumuz böyle olmuştur. Şimdi de böyledir, gelecekte de böyle olacaktır.

Bu katliamdan kim fayda umuyorsa, ona karşı mücadelede tavizsiz olacağız. Patlama olduğu andan itibaren bu iktidarın yaptıklarını da hepimiz görüyoruz. Önce karartma uyguladılar, sansürü devreye soktular. İnternette bant daraltma yöntemiyle gerçeğin halka ulaşmasını engellemeye çalıştılar. Neden, neyi gizlemeye çalışıyorsunuz? İlk andan itibaren gizlemeye çalıştılar. Sonra da ortalığı bulandırmak için sürekli yeni senaryolar ortaya attılar.

Biz bu yöntemi de tanıyoruz, biliyoruz. Bütün bu yapılanlar suçluluk telaşının birer delilidir. En başta, İçişleri Bakanı demeyeceğim kendisine, Suç İşleri Bakanının ortalığı bulandırma çabası bir suçlunun telaşı, bir hesap verme paniğinin yansımasıdır. Neden bu kadar karanlık yaratıyorsunuz, neden bu kadar çarpıtma yöntemine başvuruyorsunuz? Çünkü halklar da görüyor, Türkiye toplumu da görüyor burada karanlık hesaplar var.

Bu hesaplar iktidarın içindeki güçlerle bağlantılıdır. Biz bu vahşi saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiğini araştırma konusunun ısrarlı takipçisi olacağız. Hakikatin ortaya çıkarılmasını ısrarla talep edeceğiz. Bu yolda elimizdeki her türlü çabayı sarf edeceğiz. Bu yolla, bu yöntemle, kanla, vahşetle siyaseti ve seçim sürecini dizayn etme oyunlarını mutlaka boşa çıkaracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

HDP’ye yönelik de bu arada suçlama kampanyası başlattılar. Kara propaganda başını aldı gidiyor ama buna kimseyi inandıramıyorlar. Çünkü sürekli yalan üzerine yalan söylüyorlar. Bizler ülkede bu karanlık oyunların hangi merkezlerde ve kimler eliyle gerçekleştirildiğini Suruç’tan, Diyarbakır mitingimize yapılan saldırılardan, Ankara Gar Katliamından, Reyhanlı’dan biliyoruz. Örnekler çoktur. Bunun temelinde yatan politikalar da bellidir. Bu iktidar savaş politikalarıyla hem Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştiriyor hem de başta Suriye olmak üzere bölgede kaosu derinleştiriyor. İdlib’de, Efrin’de neler olduğunu, neler planlandığını, neler yapıldığını hepimiz görüyoruz.

İşte bu savaş politikaları ülkeye acıyı yaşatmaktan başka bir sonuç doğurmuyor. Canlarımız gidiyor, kaynaklarımız buraya yatırılarak heba ediliyor. Savaş politikaları yoksulluğu derinleştiriyor. Bir avuç sermayedarı, savaş baronunu zengin ediyor. O nedenle ısrarla her türlü savaş politikasına kararlılıkla karşı çıkıyoruz. Açık sözlülükle karşı çıkıyoruz. Sözümüzü net söyleyerek karşı çıkıyoruz. Diyoruz ki; ölüm çözüm değildir, çözüm ölümde değildir. Çözüm yaşamdadır, yaşam çözümün gelmesidir. O nedenle bizler tekrar tekrar söylüyoruz. Kürt sorunu başta olmak üzere ülkedeki, bölgedeki ve dünyadaki her sorunun çözümünün yolu savaş politikaları, şiddet, kaos değildir, olamaz.

Çözüm demokratik siyasettedir, çözüm diyalog ve müzakerededir. O nedenle HDP ısrarla vurguluyor. Kürt sorununa demokratik çözüm de siyasal mekanizmalarla diyalog ve müzakere ile gelebilir. Bunun dışındaki her seçenek daha fazla acı, daha fazla kayıp ve daha fazla yoksulluktur. Biz bunun önüne geçeceğiz. Bu ülkeye demokratik çözümü de mutlaka getirecek yolu da açacağız. Kuruluş nedenimiz budur, varoluş gerekçemiz budur: Kürt sorununa demokratik çözüm, bütün Türkiye’ye de demokratik cumhuriyet. İşte bizim mücadelemiz bunun için var arkadaşlarım.

Dün bütçe görüşmelerinde Suç İşleri Bakanını gördünüz. Her gün çete lideriyle boy boy fotoğrafları çıkan, uyuşturucu baronlarıyla ilişkisi açığa çıkan bu zat tutup milletvekillerini tehdit ediyor; ağzından küfürler, tehditler, şantajlar dökülüyor. Ama nafile, dün de arkadaşlarımız Meclis’te yüzüne karşı söylediler. Bu suçlar hesapsız kalmayacak. Her türlü kirli ilişkiye giren, bu ülkenin insanlarının geleceğini karartacak oyunların içinde olan Suç İşleri Bakanı hesap vereceğini biliyor.

Adil yargı kurulduğunda, ki yakındır, demokratik cumhuriyet geldiğinde yaptıklarının hesabını vereceğini biliyor. O nedenle sürekli tehdit, sürekli şantaj. Arkadaşlarımız dün gereğini yaptılar, hepsinin emeğine ve yüreğine sağlık. Halkımız da bunun gereğini yapacak. Seçimler geldiğinde bunların nasıl hesap vereceklerini halk gösterecek. Sizler bu kararlı duruşunuzla, bu inançlı yürüyüşünüzle bütün bu kirli tezgahların hem boşa çıkmasını sağlayacaksınız hem de bunları yapanların hesap vermesini sağlayacaksınız. Bu yol bizim önümüzdedir, bunu sağlamak hedefimizdir.

Önümüzde büyük bir imkan var. Yeni bir başlangıç yapmak ve demokratik dönüşüm sağlamak için, özgürlük için, emekten yana bir ekonomik düzen için, barış için önemli bir imkan var önümüzde. Bu imkanları küçük hesaplarla ve restorasyoncu arayışlarla heba etmeyin. Çağrımız bütün muhalefete ve toplumsal demokratik güçleredir. Ama alternatifsiz değiliz. Bizler varız; ülkenin bu zor dönemecinden demokrasiye, demokratik cumhuriyete giden yolu açacak birikime, kadrolara, geleneğe, akla sahip olan HDP var. Siz varsınız, ittifaklarımız var. Emek ve Özgürlük İttifakı büyüyecek. Bütün ezilenleri, sömürülenleri, dışlananları, yok sayılanları kapsayacak şekilde büyütme kararlılığındayız. Kürt sorununda demokratik çözüm, Türkiye’nin tamamına demokratik cumhuriyet, hedef budur.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz