Die Tutkum Boğuşmak Show bricht Tabus

3
Latest posts by Kerstin Mutlu (see all)

(Yazımın Türkçesi Almanca kısmın altında) 

Momentan recherchiere ich die türkischen Verhältnisse zum Thema Sexualität, weil ich weiterhin an meinem Buch zu diesem Thema arbeite. Meine Freundin Julia, die mich auch beim Verfassen meines Buches unterstützt, machte mich auf einen Bühnenkünstler aufmerksam – Utku Ergin alias Tutkum Boğuşmak.

Mit seinen Worten ist er „der beste und wichtigste Sexualforscher der Türkei“. In seinem YouTube-Format dreht sich alles um Beziehungen, Beziehungsformen, Krisen und natürlich auch um Sexualität. Das Publikum hinterlässt zwar den Eindruck, dass es eher westliche Werte vertritt, aber die repressiven gesellschaftlichen Verhältnisse sickern immer wieder durch. 

Das sieht man wunderbar im letzten Teil dieser Show, wo die Geständnisse der Teilnehmenden durch Tutkum vorgelesen werden. Es ist ein fester Bestandteil der Show, der die Geheimnisse und aber manchmal auch Vorkommnisse hervorbringt, die die Teilnehmenden aufgrund des sozialen Drucks nur als anonymes Geständnis preisgeben möchten. 

Zu den häufigsten Bekenntnissen gehören auch die verschiedenen Begierden in der Sexualität. Die Neugier ist bei Männern gleichermaßen breit wie bei Frauen.

Ich finde solch eine Austauschplattform enorm wichtig, weil dadurch die Themen Sexualität und Beziehungen nicht mehr tabuisiert werden. Wie immer sind die Frauen die Vorreiterinnen, die offen und gerne über die Fragen rund um das Thema Beziehungen beantworten. 

Es gibt generell die Annahme, dass es Regeln gibt, wenn man neue „Dinge“ ausprobieren will, z.B. Alkohol. Um neue Begierden auszuleben, braucht man keine Rauschmittel wie Alkohol, dieser verringert nur die Qualität des Vorhabens. Wichtiger ist hierbei die Offenheit und der Respekt, den man sich gegenseitig aufbringt. 

Ich möchte Utku Ergin dafür danken, dass er es schafft, eine solche Show überhaupt zu konzipieren und diesen hochwertig, sensibel und respektvoll zu moderieren. 

Tutkum Boğuşmak – Utku Ergin

Cinsellikle ilgili kitabıma çalışırken Türkiye’deki durumu inceliyorum. Bana bu konuda yardımcı olan arkadaşım Julia bir kişiyi gösterdi. 

Utku Ergin. 

Aslında sahne sanatçılarından birisi. 

Sahne adı Tutkum Boğuşmak. 

Bilimsel bir program yapmıyor. Show programı ve ilişkileri konuşuyor. İlişkileri konuştuğu için cinsellik de bunlar içinde. 

İnteraktif program yaptığı için eğlenceli. 

Utku’nun programı hoşuma gitti. Utku olarak konuşamadıklarını Tutkum Boğuşmak olarak çok rahat konuştuğunu kendisi söylemiş. 

Programa kendini tanıtarak başlıyor. 

‘Ben Türkiye’nin en önemli ilişki uzmanı ve seksoloğu, Tutkum Boğuşmak’. 

Tutkum Boğuşmak’ı görünce bu alanda başka kişinin de olduğunu gördüm. 

Aşkım Kapışmak. 

Önce inanmadım ama gerçek adıymış.

İlişkiler konusunun çok önemli olduğunu Tutkum’un programında tekrar gördüm. 

İlişkiler önemli ama ilişkiler de cinsellik daha da önemli. 

Tutkum’un programına gelenler galiba Batılı düşünce tarzında olanlar. 

Ama gene de bastırılmış toplum özellikleri çok fazla. 

Bastırılmış toplum olduğunu nasıl anladım? 

Programın sonundaki ‘itiraflar’ bölümünden anladım. 

Programa katılanlar toplum baskısı yüzünden yaşadıklarını itiraf olarak yazıyorlar. Yazılan bu itiraflar kutuda birikiyor. Tutkum Boğuşmak programın sonunda okuyor. 

Cinsellikte istenen farklı zevkler itiraflar arasında. 

İnsanlar (Kadın ve Erkek) cinsel olarak merak yaşıyorlar. Farklı istekleri yaşamak istiyorlar. 

Cinsellik ve ilişkiler konularını tabu olmaktan çıkardığı için bence çok önemli. 

Programda daha çok söz alıp konuşanlar da kadınlar. Kadınların konulara bakışları daha normal ve yere basıyor şekilde ama erkekler ya susuyorlar ya da hep inatlaşmaya ve güç yarıştırıyorlar.

Bu farklı zevklerin yaşanması için gereken şartlar var sanıyorlar. Mesela alkol. 

Farklı zevkler için alkol gerekmiyor. Alkol, yaşayacağınız zevkin kalitesini düşürür. 

Zevkleri yaşamak için bence şart olan alkol değil açık olmak, kaliteyi istemek ve yaşadıktan sonraki gün saygınlığı korumak. 

Böyle bir programı kaliteli, duyarlı ve saygılı yaptığı için Utku Ergin’e teşekkür ederim. 

3 YORUMLAR

 1. Bahsettiğiniz programda kalite derken tam olarak nasıl bir şeyden bahsediyorsunuz ben anlamadım.

  Alkol almadan cinsel isteğim olmaz diyen insanlar var, bunu nasıl açıklıyorsunuz?

  Cinselliğin kendine has bir hazzı var, bunu cinsel hayatı olan herkes bilir. peki cinselliğin farklı hazları derken tam olarak neden bahsediyorsunuz?

  kusuruma bakmayın ama bu son cümleyi yazarken gülmekten yıkıldım. “Cinselliğin farklı hazları” ifadesi bana oldum olası hep komik gelmiştir çünkü. Bu ifadeye rastladığımda haz peşinde olmadık rezilliklere düşen insanların durumu canlanır gözümde hep. Her şey bir gram daha fazla haz için mi? Peki, cinsellikte farklı hazlar var mı bari😂😂😂

  • Ben bunu yazdım ama sonra dalga geçtiğim sanılmasın diye ekleme yapma ihtiyacı duydum. Asla dalga geçmiyorum, aksine çok ciddiyim. Söylemek istediğim aslında cinsel tabunun tam da bu olduğu. Yani tabuları kırmıyor Utku Ergin, zaten cinsel tabunun ne olduğunu bilebilecek bir eğitimi de yok, tecrübesi de…! Aksine insanlara yeni tabular yüklüyor, evet yaptığı tam olarak insanların yeni cinsel tabulara sahip olmalarını sağlamak. Evet yeni cinsel tabular, yani eski tabuların üzerine yeni tabular inşa etmekten başka bir şey yapmıyor. Bunu sadece para kazanmak ve eğlenmek için yapıyor, başka bir amacı yok.

   Aşkım kapışmak ise daha ciddi bir okuma gerektiriyor, bir kaliteden bahsedilecekse aşkım kapışmak kesinlikle bir kalite içeriyor.

   cinsellikte istenen farklı zevkler konusu bir tabu mu değil mi? Bu bana hayal dünyasında yaşayan devasa bir tabudan ibaretmiş gibi geliyor.

   Bu tabu cinselliğin fiziksel bir aktiviteden hayali bir aktiviteye dönüşmesiyle başlıyor ve ucu açık ve ilerledikçe de geri dönüşü olmayan bir hal alıyor. Cinsellik hayali kurulan bir aktivite haline dönüşür, hayali kurulan eylemler de fiziki eylem olarak uygulama imkanı bulursa artık başa dönmek ve o temiz cinsel hazzı yaşamak imkansız hale gelebilir çünkü.

   Artık geçmiş olsun, cinsel tatminsizlik, sürekli yeni hazlar keşfetme arayışı, sık sık partner değiştirmeler ve uyarıcı ilaçlara bağımlılık! Ne demek istediğimi çok iyi anlıyorsunuzdur gerçi ama bir örnek olarak;

   bir gün biriyle bu konuda konuşurken güzel bir kız arkadaşıyla gün boyu birlikte olduktan sonra kız gidince arkasından mastürbasyon yaptığını söylemişti. Bu hızını alamamak nedir yani!

   Çocukluğumun köyünde televizyon izlerken sarışın şuh, dekolteli ve mini etekli bir kadının ekranda belirmesiyle 50 yaşlarında olan komşumuzun “kapat şu televizyonu, bu kadınlar insanın erkekliğini öldürür” demesini yıllarca anlayamadım. Bu son cümle de sizi güldürsün diye yazdım(!)

 2. cinsel tabular yüzünden cinselliğin rahatça konuşulamaması ve cinsel baskı ve baskılanmasından bahsediliyor.

  Sosyal medyada bununla alakalı Türkiye’de çekilmiş iki video dolaşımda bu günlerde. Videolar aşırı aykırı olduğu için ilk bakışta bunu nasıl anlamlandıracağınızı bilemiyorsunuz.

  Videolardan biri sinema salonunda film bitiminde arka sıralardan yürüyerek sahne önüne gelince biri dizlerinin üstüne çöküp köpek yürüyüşü yaparken öndekinin köpek tasmasıyla diğerini çekerken kalabalığın hiç aldırış etmeden yoluna devam ettiği görünüyor.

  Diğer videoda ise İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Bebek sahilinde iki gencin kalabalıkların arasında cinsel ilişki görüntüleri. Kalabalıklar ona da hiç tepki göstermiyorlar.

  Tabu nedir acaba?

  Geniş düşündüğünüzde bu iki videonun da birer seçim çalışması olduğunu düşünebiliriz. Fakat kalabalıkların gördükleri ilk anda buna tepki göstermelerini beklersiniz, ama kimse tepki göstermiyor, şaşıran olduğunu da hiç sanmıyorum. Muhtemelen ilk anda bunun bir şaka olabileceğini düşünmüşlerdir.

  Bu iki video hangi tabuyu tanımlıyor?

  “Cinsellik satar”, “cinsellik her yerde satar” genellemesi ile yapılmış bir seçim çalışması olduğunu varsayarsak cinselliği kuralsızca satmalı mı peki?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz