‘Diktatörü devirmenin zamanı geldi’

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

‘Diktatörü devirmenin zamanı geldi’

Bu pankart İsrail’de gösteri yapan İsraillilere ait. 

İsrail’de 1 Kasım tarihinde yapılan seçimlerde Likud Partisi ilk sırada çıktı ve Binyamin Netanyahu hükümeti kurma görevini almıştı.

Hükümeti kurmak o kadar kolay değildi ama Netanyahu aralık ayında hükümeti kurdu. 

Aradan çok zaman geçmedi ama gene de Netanyahu ve onun politikalarının karşısında olan İsrailliler sokaklara döküldüler. 

Cumartesi akşamı yapılan gösteriler sadece Kudüs’te değildi. Tel Aviv ve Hayfa’da da gösteriler vardı. 

Yaklaşık 15000 kişi gösterilere katıldı. 

Netanyahu hükümeti kurma görevini aldığında şöyle bir açıklamada bulunmuştu: ‘İki elim sıkıca direksiyonda. Kimsenin LGBT haklarına değiştirmesine, Arap vatandaşlarımızın haklarını yok saymasına izin vermeyeceğim. Zaman bunu gösterecek’.

Evet, zaman gösterdi. 

Muhalefetin de tepkilerine rağmen Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir Harem’i Şerif’e girdi. Bunun anlamı vardı. Özellikle yapılmış bir güç gösterisiydi. 

Sadece Arap olan İsrailliler değil Yahudi İsrailliler de bu davranışı çok itici ve çirkin bulmuşlardı. 

Bundan dolayı da yapılan gösterilerde Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’e tepkiler vardı. 

Neden gösteri yapmıştı bu İsrailliler? 

Netanyahu yargı reformu adı altında Yüksek Mahkeme’nin otoritesini ortadan kaldırmaya çalıştığı için. 

Yüksek Yargı organlarının bir ya da birkaç partinin eline geçmemesi gerektiğine inanıyor göstericiler. 

Netanyahu’nun kurduğu hükümet tarihin en ırkçı ve en sağcı hükümeti… 

İsrail’deki Gösteriler

Bunu ben demiyorum gösteriye katılan İsrailliler söylüyorlar. 

İsrailli göstericiler yazımın ilk başında sunduğum pankartın dışında başka pankartlar da kullandılar. 

‘Utanç Hükümeti’

‘İşgalle Demokrasi Olmaz’

Bu gösterileri organize edenlerden olan ‘Siyah Bayrak Hareketi’ özellikle şunu vurguluyor: ‘Mücadeleye katılmak her İsraillinin görevi’.

Bu demokrasi ülkemizde neden medyada hak ettiği yeri almadı. 

Neden göz ardı edildi? 

Bunun iki sebebi var: 

Birincisi bu gösterileri yapanlar İsrailliler yani Yahudiler. Bu Yahudiler Yahudi olan hükümete yani Netanyahu hükümetine karşı çıkıyorlar. Gösteri yapan Yahudiler belli gazetelerde özellikle haber yapılmadı ki zihinlerdeki Yahudi imajı zedelenmesin. 

Sürekli kötü bilinmesi için uğraşılan Yahudiler bu eylemle bu kötülükten çıkacaklar, bu durum da İslamcı/Dinci kesim için çok tehlikeli olacak. 

İkincisi de kötü örnek olmaması için. 

Atılan sloganlara ve pankartlara bakınca bunu daha iyi anlıyoruz. 

Olayın bir de başka yanı ise Netanyahu Yüksek Mahkemeyi ele geçirmek için yargı reformu hazırlıyor ve halk hiç beklemeden ‘özgürlüklerin kısıtlanmaması’ ve ‘hukukun partileşmemesi’ için sokaklara dökülüyor. 

Sokaklara dökülenler cesaretli insanlar ve korku ikliminin oluşmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Orta Doğu’da ‘barış’ nasıl sağlanır diye soru yöneltiyoruz, kanımca cevabı bu gösterilerde. 

Orta Doğu’da barış hukuka ve demokrasiye sahip çıkan bu halk gücüyle olacak. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikDanimarka’da Yasak Olsun, Kızlar Kurtulsun
Sonraki İçerikMoltke’den mektup var
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz