Diriltici nefes-2

0
Sivas Divriği'de bulunan tarihi Ulu Cami'de restorasyon 5 yıl sürecek
Latest posts by Psk. Dr. Ziya Doğan (see all)

Hantallaştıracak ve fazlalıklara sebep olacak lüzumsuz gıdalardan ve malayani işlerden kaçınmalı insan.

Ruha hoşgörü ve sevgi suyu ile yoğrulmuş eşyanın sırrına erdirici, onlardaki sanat inceliği yakalayıcı bir iksir bir gıda vermek gerek. Hayat suyu gibi bir şey… Bengisu gibi bir diyet…

Bugün her meseleyle uğraşan insanımız, binbir dert ile müteellim. Zavallı beşer en basit konuları bile kavrayacak hassasiyetten ve incelikten mahrum.

Bir de metafizik bozukluğu dünyevi zevklerin abur cubur zehirli gıdaları ve ne yiyip ne içtiğini bilmemek oburluğu eklenince artık ruhun yağları fazlalaşıyor.

Vicdanın göbeği sarkıyor. Kalbin damarları tıkanıyor. Gönlün nefes alması zorlaşıyor. Yaşaması bile nereden baksan bir işkence bu zavallının…

Sanat ve diyet…

Basiret ve çile…

Hissetmek ve hassasiyet merhem ve havan ve aksiyon fıtri sonuçların reel sebepleridir…

Bu zorların zoru hedefe varmak için kültür seviyemizi yükseltmek, eğitim bazında birçok şeyi yeniden hallaç edip didik didik araştırmak ve en dev meseleleri bile teşrih masasına yatırıp anatomisini çıkarmak gerekiyor.

Zira bilgi sanata giden en emin yoldur. Kültür o yolun işaret taşlarıdır. Estetik zevk ve bedii ruh ise bu yoldan hedefe varmak isteyen kişilerin ulaştıkları güzide bir ufuktur.

Yoksa plansız programsız okumalar, abur cubur bilgilendirmeler, rotasız gezip tozmalar, pusulasız bakışlar ve seyirler insana bu yolda muvaffakiyet vaat etmeyecektir.

Belki ‘Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur.’ atasözünde olduğu gibi insan bir fasit dairenin içinde hedefe varmak gayesi ile yürüyecek ama bir arpa boyu alamayacaktır. Boşuna zaman kaybı ve emek israfı.

 Bu hususta medyaya düşen büyük görevler var. İnsanımıza bu inceliği kazandırmada onların gayret ve azmi, ciddi çalışmaları ve sık sık duyguların inkişafı uğrunda eserler ortaya koymaları işin oldukça kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Yeni dünyanın, yeniden yapılanmış, mazi temelleri üzerinde geleceğin abidesi olarak kurulması ve her türlü bedii zevki tatmin edici ve ruhları sanat ve estetik yönünden doyurucu, insana baz alarak alınmış ve bu eksen etrafında insanı en yararlı bir hedefe yaklaştırıcı ve mesajlar hevengiyle tanıştırıcı fizik ve metafiziğin yoğrulup şekillenmesi, en ideal bir ufuk olması temennimizdir.

İşte yağmur nefesi olan sanatçılar bu dünyanın filizleneceği tohuma, çekirdeğe üflenen metafizik bir nefes, bir soluktur.

İncelerden ince bir buğu, ucundan mesaj balı akan bir ışık kırılması veya yüreği bir mıknatıs gibi kendine çeken bir kuğu beyazlığı…

Berrak bir damla veya çekiç darbelerinden doğmuş gül kıvrımları kadar hassas ve yürek hoplatıcı bir oyma, bir desen, bir motif…

Yahut meçhul bir yönden gelen,  ırak bir yamaç veya dağ yolundan seslenen bir türkü, bir avaz, bir yanık hava…

Şair dudağından dökülmüş ve dinleyicinin kulağında hoş bir seda ve ritm olarak tınlayan, kafiyesi kadife, manası ipek gibi okşayıcı, rüya kadar akıcı ve renkli, saf duygular kadar berrak, âşık kalbi, gibi ürkek ve titrek bir şiir…

Yorumuyla insan ruhunu yoğuran ve şekillendiren metafizik tomurcuğu renk ve şekil uyumu fiskesi ve nefesiyle öz ağacımızda filizlendiren bir resmi, bir tablo…

Velhasıl yağmur nefesi sanat dalı, kültür budağı, eğitim yaprağı, fetih çiçeği, dil, din ve ahlak meyveleriyle toplum ağacının topyekûn bir diriliş müjdesidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz