Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ortada suçlama varsa delillerin de net bir şekilde ortaya konulması gerekiyor..

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Bin Casim El Sani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Körfez bölgesinde yaşanan krizi değerlendirdik. Böyle bir krizin meydana gelmesinden biz Türkiye olarak büyük üzüntü duyduk ve bu krizin en kısa sürede karşılıklı saygı ve eşitlik çerçevesinde çözülmesini arzu ediyoruz. Bu sorunun çözülmesi için bir taraftan Kuveyt’in arabuluculuğunu destekledik diğer taraftan Türkiye olarak biz de yoğun çaba sarf ettik. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bölge ülkelerinden ve dünyadan birçok liderle çok yoğun mesaisi oldu.

Biz başında da söyledik. Katar halkını hatta bölge halkını etkileyen, acı veren yaptırımları doğru bulmuyoruz. Elbette Katar’ın ve kardeş Katar halkının ihtiyacı olan gıda başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılamak için birlikte çalışıyoruz; ama böyle bir krizin yaptırımlarla değil; konuşarak, diplomasi yoluyla kardeşler arasında samimi müzakere edilerek, çözüleceğine inanıyoruz. En son ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un çabalarına da destek veriyoruz ve bu konuda Katar’ın başından beri sağduyulu yaklaşımını da takdir ediyoruz. Başından beri süreci tırmandırmayarak, diyaloğa açık olduğunu; fakat diyalog için de ambargoların ve alınan kararların kaldırılması gerektiğini net bir şekilde söylemiştir.

Ortada suçlama varsa delillerin de net bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Taleplerin uluslararası hukuku ve özellikle ülkelerin egemenlik haklarını da ihlal etmemesi gerekiyor. Bizim Katar’daki Türk üssümüzü de içeren taleplerin bizim için de kabul edilemez olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Katar’ın en başından beri terörle mücadeledeki kararlılığı ve terörle mücadelemize verdiği desteği gören ve şahit olan kişilerden biriyim. En son Katar ile ABD arasında imzalanan terörle mücadele anlaşması da esasen Katar’ın bu konudaki samimiyetini gösteriyor. İnşallah en kısa süre içinde istemediğimiz, arzu etmediğimiz kriz; diyalog yoluyla karşılıklı anlayış, saygı ve eşitlik yoluyla aşılır. Biz Türkiye olarak bundan büyük memnuniyet duyarız. Bunun içinde Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde çabalarımız devam edecek.”

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Bin Casim El Sani ise verilen destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. “Bizim ülkemiz kanuna uygun olmayan bir şekilde bir ablukaya maruz kalmaktadır.” diyen El Sani, “Ülkeme karşı alınmış olan kanunlara uygun olmayan zalim bir uygulamayla karşı karşıya bulunmaktayız. Bu ablukanın dayandığı sebeplerin bulunmamasının yanı sıra sadece üretilmiş olan bazı suçlamalara dayanarak, bu abluka uygulanmaktadır ülkeme karşı. Bu krizi izleyenler de şunu açıkça görmektedir. Bu öne sürülmüş suçlamalar, gerçeğe dayanmamaktadır. Sadece uydurulmakta olan belli bazı haberlere dayanmaktadır. Hiçbir şekilde aklıselime dayalı tartışmalara dayanmamaktadır. Şimdiye kadar öne sürülen suçlamaları ispatlayacak herhangi bir delil veya kanıt sunulmuş değildir. Böyle gergin geçen krizin bir günde çözülmesi söz konusu olamaz. Sonuca varabilmek için de gerek ABD’yle gerek Kuveyt’le temaslarımız devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Katar’daki Türk üssüyle ilgili bir soruyu ise Çavuşoğlu, “Katar’da ortak Türk üssünün kurulmasıyla ilgili anlaşma onaylandı. Şimdi bunun uygulaması aşamasındayız. Teknik ekiplerimiz gerekli çalışmaları sürdürüyor. Askerlerimiz birlikte bu işin koordinasyonunu sürdürüyor. Amerikalılarla bir problem yok. Amerika’nın itirazı da yok. Bu anlaşma, iki egemen ülke arasında bir anlaşmadır. Körfez ülkelerinin de böyle bir şart koşması iki ülkenin egemenliğine aykırıdır. Üçüncü bir ülkenin de bu konuda Katar’a veya Türkiye’ye söz söyleme hakkı yoktur. Herkes buna saygı duyacak. Bugüne kadar da hiçbir itiraz olmadı.” karşılığını verdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz