Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: YPG/PKK’ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin’le sınırlı olamaz

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG/PKK’ya yönelik alınacak tedbirlerin sadece Afrin’le sınırlı olamayacağını belirterek burada Münbiç ve Fırat’ın doğusu da olduğuna dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, ABD’nin terör örgütü YPG’ye desteği ile Fetullah Gülen’in iade edilmemesi konusunun ilişkilere zarar verdiğine dikkat çekti.

Terör örgütü PYD/YPG komutasında 30 bin kişilik “Suriye Sınır Güvenliği Gücü” kurulacak olmasıyla ilgili durumun çok ciddi vahim bir durum olduğunu ve ilişkileri ciddi şekilde tehlikeye sokacak bir adım olduğunu ve geri dönülmez bir sürece girebileceğini Tillerson’a açık bir şekilde söylediğini aktaran Çavuşoğlu, Tillerson’ın gazetelerde çıkan haberlere itimat edilmemesi gerektiğini söylediğini belirtti.

“Biz ilişkilerimizin o noktalara gitmesini arzu etmeyiz. Ancak o noktaya giderse çok ciddi karşılığı da olur dedim.” diyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Afrin’de bulunan YPG/PKK teröristlerinin hem İdlib’deki gözlemcilerimize, hem Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize, hem Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına yönelik hem de Türkiye’ye yönelik saldırılarına karşılık vereceğimizi ve karşımıza kimsenin çıkmaması gerektiğini söyledik. YPG/PKK’ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin’le sınırlı olamaz, burada Münbiç ve Fırat’ın doğusu da var.

Madem stratejik ortağınız değil, bu desteğinizi sonlandırın, verdiğiniz silahları geri alın. Hatta seri numaralarını aldıklarını ve bu silahları toplayacaklarını söylemişlerdi. Ancak bizim şüpheci olmamız için çok sebebimiz var. Münbiç’te verilen söz tutulmadı. Rakka’da bize ve Batı Avrupa ülkelerine verilen söz tutulmadı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ile de Suriye konusunu konuştuk. Dün akşam yemekte olası kuzey ordusu oluşturulma konusunu konuştuk. Kendisi bu konudaki haberlere inanmamamızı ve bu konuyu bizzat takip ettiğini söyledi. Ben kendisine böyle bir oluşumda Türk-Amerikan ilişkilerinin geri dönülmez bir şekilde zarar göreceğini, hasar göreceğini net bir şekilde anlattım. Mattis de Kanada’ya gelirken bile bu konuyu yakından takip ettiğini, bundan sonra da edeceğini ve bizimle de temas içinde olacağını söyledi.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz